Huawei Global Industry Vision 2025 raporu yayımlandı

0

Teknoloji şirketi Huawei, sektörün ve toplumun geleceğine ilişkin niceliksel ve niteliksel tahminlerini içeren ileriye dönük yeni raporu Global Industry Vision (GIV) 2025’i yayınladı.

Huawei’in ticari gücüne ve sektörel eğilimlere ilişkin bilgilere dayanan GIV 2025, özgün bir araştırma metodolojisine sahip. Raporda, küresel ICT eğilimleri detaylandırılırken, sektöre dönük bir gelişim planı ortaya koymak için bir veri ve eğilim analizi ortaya koyuluyor. GIV 2025’te kullanılan veriler 170’den fazla ülke ve bölgeyi kapsıyor. Bu rapor, üretilen veri miktarı, yapay zeka (AI) kullanan işletmelerin oranı ve kişisel akıllı cihazların sayısı dahil olmak üzere 37 ölçü birimini kapsıyor.

GIV 2025’e göre, akıllı dünya, her şeyin algılayabildiği ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu zaman tam manasıyla gelmiş olacak. 2025 yılı itibariyle dünya çapında 40 milyar kişisel akıllı cihaz ve 100 milyar bağlantı olacak. Endüstriyel internet, bu 100 milyar bağlantının başlıca kaynağı olacak. Her şeyin algılayabilmesi için yaratılan muazzam miktardaki veri, tüm sektörlere kapsamlı bir şekilde entegre olacak ve endüstriyel nesnelerin interneti ve bağlantılı araçlar gibi yeni sektörler oluşturacak. Daha fazla ve daha iyi bağlantılarla, veri trafiği katlanarak büyüyecek ve bunun çoğu video kaynaklı olacak. Rapor, akıllı cihazların ve akıllı robotların yalnızca birer araç olmaktan çıkarak bir yardımcı konumuna dönüşeceği geleceği tanımlıyor. Akıllı asistanların penetrasyon oranı 2025 yılı itibariyle yüzde 90, akıllı servis robotlarına sahip olan evlerin oranı da yüzde 12 olacak. Rehber robotların yardımıyla, dünyadaki 39 milyon görme engelli ve 246 milyon görme kaybı olan insan normal hayata kavuşacak.

GIV 2025’e göre, yapay zeka platformları, yüksek hızlı bağlantılar, IoT ve AI tabanlı bulutlar yardımıyla endüstrinin akıllı analiz, karar verme ve yardım yoluyla hızlı kalkınma sağlamasına destek olacak ve dijital ekonomi 23 trilyon dolara ulaşacak.

Cevap bırakın