Huawei FreeBuds 3 İncelemesi

0

Kablosuz kulaklıklar son birkaç yılda önemli gelişmeler kaydetti. Birkaç yıl öncesinde gördüğümüz kablosuz kulaklık modelleri genellikle kafa üst modeller olurken, öncelikle her iki topuzu birbirine kabloyla bağlanan ve ana cihazla bağlantısını Bluetooth üzerinden sağlayan modelleri gördük. Sonrasında ise her bir topuzunun birbirinden bağımsız olduğu ve kendi aralarında iletişimi de kablosuz olarak sağladığı modelleri görmeye başladık. Şimdilerde her büyük üretici kendi kablosuz kulaklık modeliyle rekabette iddiasını ortaya koyuyor. Huawei de o şirketlerden bir tanesi. Bir süredir piyasada bulunan Huawei FreeBuds 3 ile şirket önemli aşamalar kaydetti. Şık şarj kutusu, rahat tasarım ve gürültü engelleme gibi özelliklerle öne çıkan Huawei FreeBuds 3 ile ilgili bilmeniz gereken en önemli ayrıntılar bu inceleme yazısında yer alıyor.

Tasarım

Huawei FreeBuds 3 kablosuz kulaklıklar için artık standart olarak nitelendirebileceğimiz, alıştığımız bir tarzda geliyor. Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renkte sunulan kulaklıklara, renklerine uygun şarj kutusu eşlik ediyor. Parlak plastik gövdesiyle gayet şık görünen bu kulaklıkların ince ve uzun gövdesi, aynı zamanda her şekildeki kulağa rahatlıkla oturması sağlanacak şekilde tasarlanmış topuz kısmı bulunuyor. Uzun tutulan sap kısmı FreeBuds 3’ün kulağa oturmasında önemli katkı sağlıyor. Silikon uçları bulunmadığı için kulak kanalına tamamen oturmuyor ve takan kişiyi ortamdan tamamen izole etmiyor. Öte yandan bunun yokluğu kulaklığın her kulağa rahat biçimde oturmasına engel oluşturabilir. Ne var ki, biz FreeBuds 3’ü deneyimlediğimiz süre boyunca kulağa uyum ve rahatlık konusunda herhangi bir sorun yaşamadık.

huawei freebuds 3 inceleme

FreeBuds 3’ün kablosuz şarj kutusundan yukarıda bahsetmiştik. Küçük bir parfüm şişesini andıran yuvarlak ve yassı kutu gayet şık görünüyor. Üst kısmında kapak yer alıyor ve burası tek bir parmak hareketiyle rahatça açılıyor. Kablosuz kulaklıkların yerleşimi ise daha önce gördüğümüz FreeBuds Lite modelininkine göre daha sade. Böylelikle kulaklarınızdan çıkardığınız topuzları hızlı şekilde yuvasına yerleştirebilirsiniz.

Şarj kutusun iç kısmında, iki kulaklık yuvasının ortasında bir LED lamba var. Bu sayede topuzların şarj durumunu görebilirsiniz. Alt kısmında USB-C portu ve bunun yanında ikinci bir LED lamba var. Bu lamba ise kulaklıkları kablosuz olarak şarj ederseniz kullanışlı oluyor. Bu sayede şarj işleminin başladığını anlayabilirsiniz. Kablosuz şarj desteğinden yararlanmak için kutuyu, kapağın ağız tarafı kablosuz şarj yüzeyine denk gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu durumda LED lamba yanacak ve şarj işleminin başladığını anlayacaksınız. Kutunun diğer tarafında yer alan Huawei logosu, sanki kablosuz şarj noktası burasıymış gibi bir algı yaratıyor. Bu arada kutunun kenarında yer alan bir tuş sayesinde eşleştirme modu açılıyor.

Ses ve Performans

FreeBuds 3 kulaklıklar, kulak kanalına doğru girip burayı tıkayacak şekilde silikon uçlar barındırmıyor. Bu da kullanım sırasında ortamdan tamamen izole olmanızı engelliyor. Buna rağmen kulaklıkların ses kalitesinin ve performansının memnuniyet verici düzeyde olduğunu görüyoruz. Ses şiddeti çoğu kullanıcı için tatmin edici olacaktır. En yüksek ses seviyesinde tiz seslerin etkisi biraz fazla hissediliyor. Baslar aşırıya kaçmamakla birlikte ayırt edilebilir seviyede bulunuyor.

FreeBuds 3 ile yüksek seste müzik dinlerken bulunduğunuz ortamdaki sesleri ve konuşulanları anlamanız o kadar da kolay olmayacaktır. Tabii ki, spor salonu veya gürültülü bir sokak gibi ortamlara girdiğinizde durum değişebilir. Bu gibi durumlarda gürültü engelleme özelliğinin varlığı biraz yardımcı olacaktır. Ancak onun da etkisinin sınırlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Gürültü engellemeye ayrı bir bölümde değineceğiz.

Telefon görüşmeleri ise çoğu durumda etkiliyor. Kalabalık bir ortamda olsanız bile, telefon görüşmeleri yaparken hem sizin sesiniz karşı tarafa net şekilde iletiliyor, hem de gürültü engellemenin yardımı sayesinde karşı tarafın ne söylediğini rahat şekilde duymanız mümkün oluyor.

Huawei FreeBuds 3’te Kirin A1 işlemci bulunuyor. Bu işlemcinin farkını özellikle eşleştirme işlemi sırasında görmek mümkün oluyor. İster bir Huawei telefonu ister başka bir telefon ya da mobil cihaz olsun, FreeBuds 3’ün bir cihaza bağlanması hızlı şekilde gerçekleşiyor. Daha sonra da, eşleştirdiğiniz bir cihazla kulaklıkların yeniden bağlantısı hızlıca kuruluyor. Huawei, FreeBuds 3’ün özellikle EMUI 10 yüklü Huawei telefonlarıyla en iyi şekilde anlaşabileceğini söylüyordu ki, elimizde bulunan Huawei P30 Pro’ya EMUI 10 güncellemesi geldikten sonra bunun doğru olduğunu gördük.

FreeBuds 3 ile ilgili en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi pil durumunu anında görememekti. Aslında kulaklıkların ayarlanması için kullanılan AI Life uygulaması üzerinden hem kulaklıkların hem de kutunun şarj durumunu görmek mümkün. Ancak her seferinde uygulamayı açmak zahmetli ve kimse istemeyecektir. EMUI 10 yüklü Huawei P30 Pro’da ise, FreeBuds 3’ün kutusunu telefona yaklaştırıp kapağını açtığımız anda hem kulaklıkların hem de kutunun pil durumunu görüyoruz. İlk bağlantı sırasında da bu şekilde hızlı şekilde bağlantı kurmak mümkün oluyor.

Herhangi bir FreeBuds 3 tekini kulağınızdan çıkardığınızda müziğin durması, taktığınızda yeniden başlaması hareketinin gerçekleşmesi cihazdan cihaza değişiyor. Eğer EMUI 10 yüklü bir cihaz kullanıyorsanız, bir FreeBuds 3 tekini kulağınızdan çıkardığınız anda çalan içerik duruyor. Taktığınızda yeniden başlaması ise uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Spotify’da düzgün şekilde çalıştığını gördük. Huawei dışındaki bir markaya sahip telefonda yaptığımız denemede ise çalan içeriğin ancak birkaç saniye sonra durduğunu, sonra tekrar başlamadığını gözlemledik.

Yukarıda bahsettiğimiz AI Life uygulaması, sadece pil durumunu görmeyi sağlamıyor, aynı zamanda cihazın güncellenmesi, gürültü engelleme özelliğinin ayarlanması, kısayolların belirlenmesi gibi işlere yarıyor. FreeBuds 3 kulaklıklarında kontrol imkanı fazla geniş değil. Sadece sağ veya sol kulaklık tekine iki kez dokunarak belirli işlevleri gerçekleştirebilirsiniz. Biz sol kulaklığı aktif gürültü azaltmayı açıp kapatma, sağ kulaklığı ise oynatma ve duraklatma işlemi için kullanmayı tercih ettik.

Bu arada AI Life uygulaması sadece Android cihazlar için mevcut. Bu incelemeyi yayınlarken kontrol ettiğimizde App Store’da iPhone veya iPad için yayınlanmış özel bir uygulama bulunmuyordu. Bu da Huawei FreeBuds 3’ün gürültü engelleme ve benzeri işlevlerinin ancak Android telefonlarla düzgün şekilde kullanılabildiğini gösteriyor.

Huawei FreeBuds 3, özünde bir Bluetooth kulaklık olsa ve her cihazla kullanılabilse de, en iyi deneyimi Huawei’nin Android telefonlarıyla, özellikle de EMUI 10 ile yüklü olanlarla veriyor gibi görünüyor.

Gürültü engelleme

Kafa üstü kulaklıklarda alıştığımız gürültü engelleme şimdilerde topuzlu kablosuz kulaklıklarda da daha çok karşımıza çıkıyor. Huawei FreeBuds 3 ise, kulaklık yapısı itibarıyla bu tarz bir özelliği sunmasıyla sıra dışı sayılır. Huawei’nin sunduğu gürültü kullanıcıya daha fazla kontrol imkanı sunuyor. Bununla birlikte sağladığı etkinin ihtiyaçları karşılaması ise ortamdan ortama değişiklik gösteriyor.

AI Life uygulamasında bulunan Gürültü engelleme bölümünden aktif gürültü azaltmayı açıp kapatabilirsiniz. Burada bulunan kadran şekilli ayar yardımıyla da gürültü azaltma derecesini belirleyebilirsiniz. Bu ayarın kademesi gerçekten de farklı ortamlarda değişiklik gösterebiliyor. En sonunda belirli bir gürültü azaltma etkisi elde ediliyor, ancak bunun ne kadar tatmin edici olduğu tartışılır. Yine de, uğultu ve benzeri gibi düşük frekanslı ve sürekli gelen gürültüyü bastırma konusunda FreeBuds 3 iyi işliyor. Yani uçak yolculuklarında motorun rahatsız edici gürültüsünü kesme konusunda FreeBuds 3 iyi iş yapar. Ancak gürültülü bir spor salonunda, müziğin ve diğer gürültünün etkisini azaltıp dinlediğiniz radyo programına veya izlediğiniz diziye odaklanmak istiyorsanız, gürültü azaltma bu noktada pek yardımcı olmayabilir.

Pil

Her bir FreeBuds 3 kulaklık tekinde 30 mAh pil bulunuyor. Şarj kutusu ise 410 mAh kapasiteli pil barındırıyor. Şarj kutusu USB-C üzerinden şarj olurken, aynı zamanda kablosuz şarj desteği de mevcut. Eğer elinizde bir Huawei P30 Pro ve benzeri bir telefon varsa, ters kablosuz şarj özelliğini kullanarak FreeBuds 3’ü istediğiniz her yerde şarj edebilirsiniz. Bunun dışında Qi kablosuz şarj protokolünü destekleyen kablosuz şarj aletleriyle de FreeBuds 3’ü şarj edebilirsiniz.

FreeBuds 3 tek bir şarjla dört saatlik kullanım sağlıyor. Eğer gürültü engelleme açılırsa, bu süre biraz daha aşağı iniyor. Kulaklıkların şarj edilmesi sadece yarım saatte tamamlanıyor. Kutunun tamamen şarj olması ise bir saat kadar bir sürede tamamlanıyor.

Sonuç

Son zamanlarda silikon uçlu kulaklıklar daha fazla ilgi görmeye başladı. Ancak bunlarla rahat edemeyen, daha geleneksel tasarımı tercih edenler için Huawei FreeBuds 3 gerçekten de rahat bir kullanım sağlıyor. Özellikle siyah renk alternatifinin bulunması güzel, daire şeklinde ve yassı biçimli kutusu da pratik, kulaklıkların da rahatlıkla muhafaza edilmesini sağlıyor. Kablosuz şarj özelliğinin bulunması önemli bir artı, özellikle de üst sınıf bir Huawei telefonunuz varsa, bunun değeri daha da anlaşılır oluyor.

Sahip olduğu tasarıma rağmen gürültü engelleme özelliğini sunmasını FreeBuds 3 için dikkate değer bir artı olarak nitelendirebiliriz. En azından uçak yolculuklarında FreeBuds 3 bu özelliği sayesinde sizi daha rahat ettirecektir. Bağlantı performansı da Huawei’nin kablosuz kulaklıklarının artıları arasında yer alıyor.

Eğer bir Android telefon sahibiyseniz ve bir kablosuz kulaklık arıyorsanız, Huawei FreeBuds 3 değerlendirme listenizin başında yer almalı. Özellikle de Huawei marka akıllı telefon sahiplerine bu kulaklığı öneririz. Telefonunuzda EMUI 10 çalışıyorsa, böylelikle kulaklıktan alabilecekleriniz en yüksek seviyeye çıkmış olacaktır.

Cevap bırakın