Huawei, Çin’deki 5G testlerinde rol üstlendi

0

Huawei, 3GPP’ye dayanan 5G NSA işlevsellik testini tamamlayan ilk şirket olduğunu açıkladı. İşte detaylar…

Huawei, 5G NSA işlevsellik testini tamamlayan ilk şirket olduğunu duyurdu. NSA testi, Pekin’deki Huairou Bölgesi’nde Çin’in yürüttüğü 5G teknoloji denemelerinin üçüncü evresinde gerçekleştirildi.

Deneme, ITU’nun Uluslararası Mobil Telekomünikasyon sistemi hedef tarihi olan 2020’yi tutturmayı amaçlayan IMT-2020 (5G) Tanıtım Grubu tarafından düzenlendi.

Huawei testi, 2017 Aralık ayında 3GPP’nin 5G NR standardının tamamlandığını duyurmasının ardından 5G NR’nin (New Radio) resmi protokol uyarlamasına dayanan ilk 5G NSA işlevsellik testi özelliğini taşıyor. Denemenin içeriği, 3GPP standardı tarafından tanımlanan fiziksel katman, fiziksel kanallar, bağlantı adaptasyonu ve zamanlaması, çoklu anten teknolojisi, EN-DC (LTE-NR Dual-Bağlantı) ve CU-DU (Merkezi Birim – Dağıtılmış Birim) ayırma mimarisinden oluşuyor.

NSA işlevsellik doğrulama, Çin’in üçüncü evre 5G teknolojisi Ar-Ge testinin önemli bir parçasıdır ve bazı önde gelen operatörlerin 5G dağıtımını erken uygulamaya koymalarında önemli bir rol oynayacak.

5G ile hizmet sürekliliği artıyor

Huawei, C-Band testi sırasında MWC 2018’de sunduğu dünyanın ilk 5G uçtan uca ürünlerini kullandı. Denemede, envanter ağı üzerindeki sınırlı etkisi olan NSA ağ çözümü için Option 3x seçildi. Kontrol panelinin bağlantı noktası olarak 4G kullanıldı. 5G dağıtımının ilk aşamasında daha iyi hizmet sürekliliğini sağlamak için LTE ve 5G NR ikili bağlantı kullanıldı.

Cevap bırakın