Huawei Ar-Ge buluşması Gaziantep’te gerçekleşti 

0

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğrenim gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle devam etti.

Huawei, genç yeteneklerin Türkiye bilişim ekosistemine kazandırılması yönündeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’, 8-9 Kasım tarihlerinde, Gaziantep’te, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama becerilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı etkinlik kapsamında öğrencilere; telekomünikasyon, siber güvenlik, bulut bilişim, Huawei Mobil Servisleri ve bilgisayarlı görü temel eğitimleri verilirken, kariyer oturumları, mülakat simülasyonları ve bulut bilişim alanında uygulamalı eğitim seansları da Ar-Ge buluşması çerçevesinde hayata geçirilen etkinlikler arasındaydı.

Öğrenciler ayrıca, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, ülkemizin önde gelen bilişim eğitmenlerinden Buğra Ayan’dan, Web3 konusunda temel bir eğitim alma fırsatı da buldular.

Huawei Ar-Ge Buluşması; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Ermiş ve Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Gizlilik Şefi Ömer Faruk Şahin’in konuşmalarıyla başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Tüm paydaşlarıyla ve şehrin kültürüyle bütünleşik, vatandaş odaklı teknolojik çözümler ile sürdürülebilir yüksek yaşam kalitesi sunan Türkiye’nin öncü akıllı şehri Gaziantep için; akıllı şehirler kapsamında Gaziantep Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’yi kurduk. Gaziantep Bilişim A.Ş. ve GASMEK iş birliğinde bilgi teknolojileri alanında kariyer yapmak isteyen seçilmiş yetenekli öğrencilere yazılım eğitimleri verdik. 6 aylık bir süreci kapsayan proje ile şehirde, modern teknolojiler alanında kalifiye yazılım ekosisteminin oluşturulması, iş ve yüksek katma değer üreten projelerin çıkarılmasına katkı sunduk. Genç yazılımcılara istihdam sağlamış olduk. Ayrıca yine Gaziantep Bilişim A.Ş. koordinatörlüğünde Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Teknopark, TARGET TTO, GAÜN Yazılım Topluluğu, AppVentures firması katkılarıyla ‘Akıllı Şehir Hackathonu’ düzenledik. Akıllı Şehrin değerli gençleri için, ‘Genç Dostu Şehir’ olarak ‘Genç Gaziantep Kart’ uygulamamızı devreye aldık. Uygulama sayesinde gençler haberlerden ve fırsatlardan haberdar olabilecekler ve uygulamanın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. Bugün burada Huawei Ar-Ge buluşmasının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Böyle bir etkinliğin düzenlenmesine vesile olduğu için başta Huawei ailesine ve paydaşlarına teşekkürlerimi sunarım.

 

 

Cevap bırakın