Huawei AppStore, 2018’de Avrupa’ya geliyor

0

Huawei, mobil uygulama mağazasını Çin dışında bir ilk olarak Avrupa pazarına taşıyacağını açıkladı. İşte detaylar…

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreten bazı teknoloji şirketlerinin kendi uygulama mağazalarını geliştirerek mevcut kullanıcılarına alternatif platformlar sundukları biliniyor. Huawei de bu noktada, geçtiğimiz yıl önemli bir adım atarak Çin’de ‘Huawei AppStore’ adıyla kendi uygulama mağazasını açmıştı. Resmi açıklamaya göre söz konusu platformu 2018’in ilk çeyreğinde Avrupa pazarına da açıyor. Dolayıısyla önümüzdeki yıldan itibaren uygulama mağazası, Huawei ve Honor logolu daha fazla akıllı telefonda kullanılabilecek.

Teknoloji şirketi, Huawei AppStore’a dair baz rakamları da kamuoyuyla paylaştı. Buna göre halihazırda 240 bin uygulamaya ev sahipliği yapıldığı, ilk yılında geliştiricilere 400 milyon dolardan fazla gelir sağlandığı belirtildi. Rakamlar, Apple’ın App Store’u ve tüm Android pazarıyla kıyaslandığında oldukça düşük kalsa da başlangıç için ilgi çekici olduğu söylenebilir. App Store, 3 aylık dönemlerde geliştiricilerin dışında sadece Apple’a ortalama 10 milyar doların üzerinde gelir sağlıyor.

Diğer yandan Huawei, uygulama tarafında yeni içerik işbirlikleri hakkındaki detayları paylaştı ve yeni mobil servislerini tanıttı.  Bu noktada dikkat çeken Huawei Video Service adındaki reklamsız video platformunun Huawei AppStore’la birlikte 2018 başlarında Avrupa’da kullanıma sunulacağı bildirildi.

Teknoloji markası, hem uygulama mağazası hem de video platformuyla küresel ölçekteki dev platformların (Google Play, YouTube gibi) mikro-muadilerini sunarak fark yaratmayı hedefliyor.

Cevap bırakın