Huawei 2021’de 99,9 milyar dolar gelir elde etti

0

Huawei, 2021 yılına ait finansal sonuçlarını, yayınladığı Faaliyet Raporu’yla paylaştı.

Geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirdiği operasyonlarla 636,8 milyar Yuan (99,9 milyar dolar) gelir ve 113,7 milyar Yuan (17,8 milyar dolar) net kar elde eden Huawei, yıllık karını %75,9 oranında artırdı. Şirketin Ar-Ge harcamaları, 2021 yılında 142,7 milyar Yuan değerine (22,4 milyar dolar) ulaşarak, toplam gelirin %22,4’ünü oluşturdu. Bu sonuçlara göre Huawei, son 10 yılda Ar-Ge için 845 milyar Yuan’dan (132,5 milyar dolar) fazla harcama yapmış oldu. Huawei, önümüzdeki dönemde de Ar-Ge yatırımlarını artırmayı planlıyor.

Huawei’in Dönüşümlü CEO’larından Guo Ping, bugün Huawei’in merkezinin bulunduğu  Çin’in Şenzen kentinde konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Ping açıklamasında; “Performansımızın genel olarak tahminlerimize uygun olduğunu söyleyebilirim. Mobil operatörlerden sorumlu iş grubumuzda pozisyonumuzu korurken, kurumsal iş çözümlerinde ise istikrarlı yükselişimizi sürdürdük. Tüketici ürünlerinde yenilikçi çözümlerimizle fark yaratırken, ekosistemin hızlı gelişimine de birlikte tanıklık ediyoruz” dedi.

Huawei, 2021 yılında mobil operatörlerden sorumlu iş grubunda, 281,5 milyar yuan (44,2 milyar dolar) gelir elde etti ve dünyanın dört bir yanındaki farklı mobil operatörlerin 5G ağlarını kurmasına yardımcı oldu. Bağımsız test kuruluşlarının açıkladığı sonuçlara göre, Huawei tarafından İsviçre, Almanya, Finlandiya, Hollanda, Güney Kore ve Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu 13 ülkede inşa edilen 5G ağları, kullanıcılar için en iyi deneyimini sağlıyor. Huawei, mobil operatörler ve iş ortaklarıyla birlikte, endüstriyel 5G uygulamaları özelinde 3.000’den fazla ticari sözleşmeye imza attı. Bahsi geçen 5G uygulamaları bugün; üretim sektörü, madencilik, demir-çelik endüstrisi, liman işletmeleri ve sağlık sektöründe kullanılıyor.

Cevap bırakın