HTC Vive Pro ile Sanal Gerçeklik Yeni Boyut Kazanıyor

0

Sanal dünya sunduğu benzersiz deneyim ile oyuncular başta olmak üzere birçok kişinin rüyasını süslüyor. Teknoloji açısından önceki yıllara kıyasla bu teknoloji ile kucaklaşmaya hiç olmadığı kadar yakınız. Özellikle Sony cephesinde yaşanan sanal gerçeklik aygıtı PlayStation VR’ın yüksek satış yakalaması üreticilerin iştahını kabarttı. Biz de geçtiğimiz haftalarda VR dünyasını kısa vadede bekleyen gelişmeleri irdelemiştik. Yazıya ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Kısa bir süre önce HTC firmasının sanal gerçeklik aygıtı Vive’ın yeni modeli Pro duyuruldu. Bu yazımızda teknolojik anlamda gerçek bir aşama kaydeden HTC Vive Pro masaya yatırılacak.

sanal gerçeklikte yeni boyut HTC vive pro
HTC’nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Pro, 3D ses özelliğine sahip dahili kulaklıkları ile geliyor

 

HTC Vive Pro Pikselleri Artırıyor

Öncelikle en büyük rakipleri PlayStation VR ve Oculus Rift’e kıyasla HTC Vive’ın “premium” kaldığı gerçeği ile başlayalım. Ürün donanım özellikleri ile üst seviyede performans sergilerken gerektirdiği serbest alanı (yaklaşık 10 metrekare) ve rakiplerine göre yüksek fiyatlı olması ile eleştiriliyordu. HTC bir sürpriz yaparak zaten üst seviye olan bir ürünü daha da yukarı çekme kararı aldı. Yeni HTC Vive Pro, 2,880 x 1,600 piksel çözünürlüğe ve 615ppi değerine sahip. Önceki modelin 2160 x 1200 ve 448ppi olduğu düşünülürse göze bu kadar yakın olan bir cihaza göre oldukça önemli bir artış olduğunu söylemek mümkün. HTC kendi yaptırdığı araştırmalara göre kullanıcıların %90’a yakını çözünürlüğü tercih sebebi olarak görüyor. Bu araştırmaya ve özellikle PC tabanlı kullanıcıların çözünürlük konusunda ne kadar tutkulu oldukları göz önüne alınırsa HTC mantıklı bir adım atmış diyebiliriz. Çözünürlük konusunda ilerleme kaydedilmiş olsa da görüş açısı olarak ifade edilen FOV (Field of View) bir önceki modelde olduğu gibi 110 derece kalmış. Bu açı da kullanıcı da oyunun içinde bir gözlük taktığı hissini uyandırarak deneyimin bir anlamda sihrini kaçırabiliyor. Zira insan gözünün ortalama 200 derece açıyı görebiliyor. StarVR isimli eğlence sektörü tabanlı sanal gerçeklik aygıtının 210 derece verdiği düşünüldüğünde, Pro modelinde bu sayıya biraz daha yaklaşılmasını bekliyorduk.

Rahat Tasarım

Vive’ın rakiplerine göre zamanla fark edilen bir eksisi de ağır oluşu ve uzun süreli kullanımlarda boyun kaslarınızı yormasıydı. Pro’da bu sorun büyük ölçüde giderilmiş ve ürün çok daha hafif hale getirilmiş. İkinci önemli değişim ise artık dahili olan kulaklıklar. 3D ses özelliği ile gelen kulaklıklar bütünleşik olmasıyla genel kullanıcı için pratik bir çözüm oluşturuyor ve kablo karışıklığını bir nebze rahatlatıyor. Yine de bu tip dahili çözümlerde risk faktörü olduğunu unutmayalım. Pro modelinde kulaklık kullanımı kablo karışıklığını önleyen bir tasarımla kullanıcıya bırakılmalıydı. Bu seviyede niş ürünlere ilgi duyanlar daha kaliteli ya da daha hafif bir kulaklık tercih edebilirler. En azından yıpranan kulaklıkları değiştirmek biraz zahmetli olsa da mümkün olacak.

sanal gerçeklik için kablosuz adaptör
Kablosuz olarak keyif sürmek istiyorsanız bu adaptörü ek olarak satın almanız gerekiyor

Kablosuz Özgürlük

Kafamızdaki kablolardan ne zaman kurtulacağız? HTC’nin ürettiği ve yıl ortasına doğru çıkacak harici bir adaptör ile bu rüya mümkün olacak. Şarjlı pil ile çalışan bu adaptör Intel’in 60Ghz bandından yayın yapan WiGig teknolojisini kullanıyor. HTC yetkilileri fiyatı daha makul seviyeye çekmek için bu adaptörü ek seçenek olarak sunduklarını belirtiyor.

Son olarak ürünün fiyatı tam olarak açıklanmasa da bu konuda söylentiler mevcut. Mevcut Vive’ın indirimli halinin 500 dolar civarında satıldığı düşünülürse Pro’nun bu seviyenin üzerinde olması bekleniyor. Bu arada HTC, Vive’ı da giriş modeli olarak konumlandırıp üretimine ve satışına devam edecek. Dolayısıyla Pro’nun gün yüzü görmesiyle Vive’ın fiyatı biraz daha düşecektir. Genel olarak Vive Pro, fiyatı ve istediği güçlü bilgisayar parçaları nedeniyle sanal gerçeklik dünyasını çok daha fazla kişiyle buluşturmak yerine mevcut tabanı mutlu edecek bir ürün. Bu azınlıkta yer alan ve “en iyi deneyim” peşindeki kullanıcılar için Vive Pro bir süre tek seçenek olarak gözüküyor. Dileğimiz donanımın hakkını verecek oyun ve yazılımların sanal gerçeklik dünyasındaki ilgiyi artırması. Siz de vakit kaybetmeden sanal gerçeklik dünyası ile tanışmak istiyorsanız telefonlarınız için satın alabileceğiniz ürünlere buradan bakabilirsiniz.

Cevap bırakın