HTC U11: Akıllı telefonlara yeni bir standart getirdi

0

HTC U11,  sezgisel dokunma ile yönetilebilmesi ve ses asistanı Alexa ile de uyumlu çalışması, akıllı telefon standartlarının bir üst basamağa taşımasına neden oldu.  Üst seviye kamera performansıyla da herkesi kendisine hayran bıraktıran HTC U11, inceleme altında.

HTC sezgisel dokunma ile yönetim özelliğini , Edge Sense olarak adlandırdı. Bu telefon, çerçeveye uyguladığınız basınca göre çeşitli uygulamalar çalıştırabiliyor. Örneğin avuç içinde tuttuğunuz çerçeveyi bir kere sıktığınızda kamera çalışır hale geliyor. Kamera modunda bu işlemi tekrarlarsanız anında fotoğraf çekiliyor. Bu modda uzun süre bir baskı uyguladığınızda ön ve arka kamera arasında geçiş yapılabiliyor.

Herhangi bir mesajlaşma yazılımı veya email programında bu işlemi uyguladığınızda, dikte’yi etkinleştiriyor. Yani sesli mesajlarınızı yazıya döküyor. Ana ekranda uzun süreli bir baskı uyguladığınızda ise  Google Assistant açılıyor.

Yaptığımız denemelerde bu özelliğinin oldukça hızlı çalıştığını gördük. Yalnız bu özelliği kusursuz kullanmak için çok fazla pratik yapmak gerekiyor. Çoğu zaman yanlışlıkla uzun süreli baskı uyguladık ve hep Google Asistan ile karşı karşıya kaldık. İsteyen kullanıcılar elbette bu özelliği kapatabiliyorlar. Yalnız aldığımız haberlere göre bu özellik bir yazılım güncellemesi ile kişiselleştirilebilecek ve kullanıcı istediği uygulamayı atayabilecek.

Sesli asistan Alexa’yı kullanmak için HTC Alexa uygulamasını Google Play Store’dan indirmek gerekiyor. Ardından da Amazon kullanıcı adı ile giriş yapmak gerekiyor. Bunu yaptığınızda İngilizce ve Almanca olmak üzere telefonunuza komut verebiliyorsunuz ve uygulamalar çalıştırabiliyorsunuz.  HTC U11’in üzerinde bulunan dört mikrofon sayesinde uzaktan bile telefonu yönetmek mümkün. Bu özelliğinin en büyük dezavantajı Türkçe dil desteğine sahip olmaması.

Tasarım

Çift SIM kart girişi ve su geçirmez bir yapıya sahip olan HTC U11’in ön ve arka yüzü Gorilla GLass 5 ile kaplı. 5.5 inç büyüklüğündeki ekran, 528,9 Candela parlaklık değeri ile kendisinden söz ettiriyor. Malzeme kalitesi yüksek olan ve başarılı bir işçilik ile göz dolduran HTC U11 uzaktan oldukça şık duruyor. Madalyonun diğer tarafına baktığımızda ise, Cam kaplama yüzeyi ürünü fazlasıyla kaygan yapıyor. HTC U11 ayrıca parmak izi için de fazlasıyla hassas.  Gümüş renkli sürümde yansımalar rahatsız edici boyutta. Siyah ve beyaz renk seçeneklerinde çok şık duruyor.

Performans

HTC U11, Qualcomm’un en güncel ürünü olan Snapdragon 835 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci günlük kullanımda kullanıcıyı kesinlikle yarım yolda bırakmıyor. Uygulamalar hızlı ve takılmadan anında açılıyor. Yaptığımız sentetik Benchmark testlerinde, HTC U11’in performansının iPhone 7’ye eşit olduğunu gördük. Bu ürün özellikle çok çekirdek kullanan uygulamalarda yüksek bir performans sergiliyor. Tek çekirdek kullanan uygulamalarda iPhone 7’nin çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün.  Yine de şunu söylemekte fayda var. 4 Gbyte belleğe ve 64 GByte’lık kapasiteye sahip olan HTC U11, en performanslı Android telefonlar arasında yer alıyor.

Üründe bizi şaşırtan en büyük özelliklerden biri kuşkusuz pil kullanım süresi. 3000 mAh’lik bir batarya kullanan HTC U11, yaklaşık 13 saat boyunca kesintisiz kullanılabiliyor. Samsung S8’den daha yüksek bir pil kullanım süresine sahip olan HTC U11, stand by modunda 41 saat çalışabiliyor.

Kamera

HTC U11, 12 MP’lik bir ana kameraya sahip. Optik  görüntü sabitlemesi ve f/1.7   diyafram aralığına sahip olan U11, yep yeni bir sensör kullanıyor. Oldukça hızlı olan bu sensor Snapdragon 835 işlemcisi ile çok başarılı çalışıyor. HTC U11, fotoğraf çekme düğmesine basmadan önceden ve sonrasından da ekstra fotoğraflar çekiyor. Tüm fotoğraflar HDR Boost olarak adlandırılan oto HDR fonksiyonu ile çekiliyor. Ultra Speed otofokuz fonksiyonu sayesinde de her bir piksel’in keskinliği teker teker ayarlanıyor.

Yaptığımız testlerde HTC U11’in ana kamerası çok iyi fotoğraflar çektiğine şahit olduk. Işıklı ortamlarda iPhone 7’den daha başarılı fotoğraflar çektiğini söylemeliyiz.  Ters ışık gibi sıkıntılı ortamlarda bile, HTC U11 daha iyi. Loş ortamlarda ise iPhone 7 bir tık daha başarılı.

16 MP’lik ön kamera ise şu ana kadar gördüğümüz en başarılı kamera olduğu da bir gerçek. Oto HDR özelliğini destekleyen bu kamera 150 derecelik bir görüş açısı ile fotoğraflar çekebiliyor.

HTC U11, kamera performansı ile birçok rakibini gölgede bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cevap bırakın