Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraHTC RE hem görünüşüyle hem özellikleriyle dikkat çekiyor

  HTC RE hem görünüşüyle hem özellikleriyle dikkat çekiyor

  HTC’nin oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan kamerası HTC RE’yi birkaç aydır kullanıyorum. Birçok kişi tarafından astım pompası ya da periskopa benzetilen cihaz aslında oldukça kullanışlı bir kamera. HTC RE’yi kullanırken ilk olarak ilginç bakışlara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Gittiğim basın gezilerinde bu kamerayı çok sık kullanıyorum ve açıkçası etraftaki insanlardan çok büyük bir ilgi görüyor. Hatta bazen ne zamandır astım hastasısınız gibi sorularla da karşılaşabiliyorsunuz. Cihazın kamera olduğunu öğrendiklerinde insanların yüzlerindeki ifade de kamera kadar ilginç oluyor.

  RE Camera
  Lizbon’daki tarihi eserlerden birisi…

   

  HTC RE aslında küçük ve oldukça basit bir kullanıma sahip geniş açılı kompakt bir kamera. Kullanımı ciddi anlamda kolay. Fotoğrafını ya da videosunu çekmek istediğiniz yere doğru yöneltiyorsunuz ve düğmeye bir kere kısa süreli bastığınızda fotoğraf çekiyor, uzun süre bastığınızda video çekiyor. Cihaz iOS ve Android cihazlarla kullanılabiliyor.  Telefonunuza ya da tabletinize kameranın uygulamasını yüklüyor ve eşleştiriyorsunuz. Daha sonrasında kamera ile ilgili ayarları bu uygulama üzerinden yapabiliyorsunuz. Kameranın çözünürlüğü, açısı, video stabilizasyonu bu ayarlar arasında yer alıyor. Kameranın firmware’i de uygulama üzerinden güncellenebiliyor. Ayrıca telefonunuzu kullanarak kameranın görüntüsünü görebiliyor, fotoğraf ya da video çekebiliyorsunuz. Kameranın benim en çok hoşuma giden özelliklerinden birisi ise başka herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan rahatlıkla Timelapse video çekebilmeniz. Yukarıda geçtiğimiz haftalarda Lizbon’da kaldığım otelin odasından çektiğim Timelapse videosunu izleyebilir ve ne kadar güzel bir sonuç aldığımı izleyebilirsiniz. Uygulama sadece HTC cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmamış diğer marka telefonlar ve tabletlerle de oldukça iyi çalışıyor. Samsung, iPhone ve Huawei marka telefonlarda hiçbir sorun yaşamadan kullandım.

  RE Camera
  Lizbon’un tarihi sokaklarında Fado müziği yapan çift…

   

  Gelelim kameranın teknik özelliklerine. HTC RE, bir metreye kadar su geçirmiyor. IPX7 su geçirmezlik özelliğine sahip. 16 megapiksel olan kamerada ½.3” Sony CMOS sensör bulunuyor. Bluetooth 4.0, Wi-Fi ve Wi-Fi Direct bağlantı özelliklerine sahip. Kameranın alt kısmında MicroSD kart ve tripod yuvası bulunuyor. HTC RE ile birlikte 8GB’lık bir MicroSD kart geliyor fakat 128 GB’a kadar MicroSD kart takılabiliyor. Yine alt kısmındaki mikro USB bağlantı noktası ile şarj edilebiliyor ve bilgisayara bağlanabiliyor. 146 derece gibi oldukça geniş bir açıya sahip.

  Biraz önce de bahsettiğim gibi kamerayı kullanmak çok basit. Kamera avucunuza tam oturuyor, kullanırken yapmanız gereken tek şey fotoğrafını çekmek istediğiniz yere yöneltip deklanşöre basmak. Cihazın üzerinde güç açma kapama tuşu bulunmuyor. Üzerindeki sensör sayesinde cihazı elinize aldığınızda çalışmaya başlıyor. Dilerseniz telefondaki uygulama üzerinden kapatabiliyorsunuz. Geniş açısı sayesinde oldukça iyi selfie de çekilebiliyor.

  RE Camera
  Prag Kalesinde çektiğim selfie

   

  Biraz önce Timelapse özelliğinden çok memnun kaldığımı belirtmiştim, kameranın bir diğer özelliği de yavaş çekim yapabilmesi. Kameranın önde bulunan tuşuna bastığınızda yavaş çekim moduna giriyor.

  Herhangi bir vizörden ya da ekrandan bakmadığınız için başlangıçta cihazı kullanırken açıkçası garipsiyorsunuz. Ama zaman içinde kullanımına oldukça alışıyorsunuz ki etraftaki bakışları dahi fark etmiyorsunuz.

  Bu arada cihazın alt tarafında yer alan tripod yuvası ve bir metreye kadar su geçirmezliği sayesinde kamerayı bir nevi aksiyon kamera gibi kullanabiliyorsunuz. Fakat bu aksiyon kameranızın yerini alacağı anlamına gelmiyor. Bendeki otomobilimle uzun yola çıkarken bende bulunan aksesuarları kullanarak ön camın önüne yerleştirdim ve arada aracın içini, arada aracın dışını çekerek güzel bir yol videosu da çektim. Farklı aksesuarlarla farklı amaçlar için kullanmak da elbette mümkün.

  RE Camera
  Yine Lizbon’da çekilmiş bir kare…

   

  Sonuç olarak genelde ben açıkçası HTC RE’den oldukça memnun kaldım. Kolayca cebinizde taşıyabilmeniz ve cebinizden çıkarıp anında fotoğraf ya da video çekebilmeniz, iyi bir akıllı telefonla çekeceğiniz fotoğraflardan ya da videolardan daha iyi sonuç vermesi, başlangıçta biraz garip gelse de şekli, Timelapse ve yavaş video çekebilme özelliği, 128GB’ye kadar hafızasının artırılabilmesi benim hoşuma giden yönleri oldu.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN