Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımHTC One M8s: Uygun fiyata yenilenmiş M8

  HTC One M8s: Uygun fiyata yenilenmiş M8

  HTC, zamanın en çok ses getiren telefonu olan One M8’i yeniledi. Daha doğrusu M8 ile aynı tasarıma sahip, yalnız daha uygun fiyatlı ve güncel bir telefon olan M8s’i piyasaya sundu.

  Uzun süre konuşuldu fakat bir türlü resimleri Internete sızmadı. Sonunda olan oldu ve M8s piyasaya sürüldü. HTC, One M8’i beğenen kullanıcılar çok önemli bir sürpriz yaptı. Aynı tasarıma sahip olan, fakat farklı bir işlemci kullanan ve güncel bir kameraya sahip olan M8s, One M8’in uygun fiyatlı yeni ürünü olma özelliğini taşıyor.

  htc 2

  One M8s, tıpkı One M8 gibi aynı metal kasa tasarımına sahip. En ince detaya kadar tüm tasarım korundu. Aluminyum kasa, hoparlör sistemi ve 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşan Gorilla Glass 3 teknolojisine sahip 5 inç IPS ekran gibi.

  Dolaysıyla bu ürünü One M8’den ayırt etmek oldukça güç. M8s’in iç dünyasına baktığımızda ise ilk farklar kendini hemen belli ediyor.

  htc 5

  Sekiz çekirdekli işlemci

  HTC, One M8’de kullandığı 2.3 Ghz hızında dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci yerine, tıpkı HTC Desire 820 gibi sekiz çekirdekli Snapdragon 615 işlemcisini kullanmaya uygun gördü. Bu işlemci Snapdragon 801 kadar güçlü olmazsa da 1.7 GHz hızında 64 bit mimarisi ile kendisini farklılaştırıyor. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü bu sayede yeni nesil 64 bit Android işletim sistemi kullanılabiliyor. Yine de bu işlemciden çok büyük bir performans beklemek yanlış olur. Snapdragon 615 (1.7 GHz 4 çekirdekli A57 + 1 GHz 4 çekirdekli A53) her ne kadar üst sınıf işlemcilerle yarışmazsa da, orta sınıfın en iyi işlemcilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yaptığımız sentetik testlerde bu yeni işlemcinin bir önceki işlemci ile kıyasla %30 daha düşük bir performans gösteriyor. Buna karşın yaptığımız gerçek zamanlı denemelerde herhangi bir donma ve takılma görmedik. 64 bit işletim sistemin gücü ile birlikte oldukça iyi bir performans sergileyen HTC One M8s, uygulamaları, oyunları ve kendi içinde herhangi bir zayıflık göstermiyor.

  htc1

  Tabi burada kullanılan 2 Gbyte büyüklüğündeki belleğin önemi de çok büyük. Bununla birlikte microSD kart yardımıyla 128 GByte’a kadar çıkabilen 16 GByte’lık bir kapasite kullanıldı.

  UltraPixel yerine 13 MP kamera

  HTC M8s’de önemli bir değişiklik yeni nesil kamerasında. Hatırlayanlar bilir. HTC One M7 ve M8’de UltraPixel kamera teknolojilerini kullanmıştı. 4 MP çözünürlüğe sahip olan bu teknoloji yerine F2.0 diyafram aralığında 13 MP’lik bir kamera kullanıldı. Ne yalan söyleyelim. İyi de oldu. Sonuçta bu değişim ilk olarak One M9’a 20 MP’lik bir kamera ile başladı. Dolaysıyla bu değişimin M8s’e sıçramasına çok şaşırmadık. Bununla birlikte M8’de bildiğimiz arka bölümdeki ikinci lensten vazgeçilmemesini çok beğendik. Bu sayede M8s ile çekilen fotoğraflarda derinlik hesabı yapılıyor ve istenilen noktalarda netleme elde edilebiliyor. Yaptığımız testlerde de bu çok iyi belli oluyor. M8s, oldukça başarılı fotoğraflar çekebiliyor. Bununla birlikte loş ortamlarda bile iyi bir performans elde etmek mümkün. Ön tarafta bulunan 5 MP’lik kamera ise Selfie tutkunları için yeterli.

  htc 3

  Pil performansı artırıldı

  HTC One M8s’in diğer bir farkı, 2600 mAH’lik pil yerine 2840 mAh’lik pil kullanması. Bu fark her ne kadar küçük olsa da, StandBy modunda 31 gün dayanabildiği söyleniyor. Normal kullanımda ise yaklaşık 2 gün şarj olmadan dayanabilen M8s, Quad-Band-GSM, UMTS ve 150 MBit/s LTE teknolojilerini destekliyor. Bununla birlikte 802.11 ac, Bluetooth 4.1, NFC, Boomsound hoparlör ve GPS alıcısı eksiltilmedi.

  Neticede One M8s, oldukça fazla ilgi gören One M8’in çok uygun fiyatlı alternatifi. Çok yüksek bir performans aramayan kişiler bu ürün ile fazlasıyla mutlu olacaklarını söyleyebiliriz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN