Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımHP Pavilion X2: Netbook boyutunda 2in1

  HP Pavilion X2: Netbook boyutunda 2in1

  HP Pavilion X2, Netbook boyutunda olan yeni nesil bir 2’si 1 arada cihazı. Çıkartılabilir klavye ve tasarımı ile yüksek bir ergonomi sunan HP Pavilion X2, Fiyat/performans oranı ve pil kullanım süresi ile göz dolduruyor.

  HP’nin yeni nesil ürünü olan HP Pavilion X2, Netbook ve Tablet kullanıcılarını hedef alan 2si1 arada cihazı. Detachable-PC olarak da adlandırılan bu yeni ürün kategorisi Tablet’in taşınabilirliğini kaybetmek istemeyen, ama fiziksel klavyeden de vazgeçemeyen kullanıcılar için tasarlandı. Bu ürün aynı zamanda Netbook tasarımını benimseyen kullanıcılara da hitap ediyor.

  2

  Ürünün tasarımına bakıldığında tamamen plastik bir çerçeveye oturtturulduğunu söylemeliyiz. 590 gr ağırlığında olan HP Pavilion x2 sadece 9.6 mm kalınlığında. Klavye eklenildiğinde kalınlık 16.9 mm ve ağırlık ta 920 gram’a çıkıyor. Bunlar esasında oldukça iyi değerler. 437 gr ağırlığı ve 6.1 mm kalınlığında olan Apple iPad Air 2 elbette daha hafif ve daha ince. Ama Apple iPad Air 2, HP Pavilion x2’den çok daha pahalı. Dolaysıyla aradaki fiyat farkından dolayı Pavilion x2’nin daha avantajlı bir duruma düştüğü bir gerçek. Benzer bir durum 470 gr ağırlığı ve 6.6 mm kalınlığında olan Samsung Galaxy S 10.1 için de geçerli.

  4

  HP Pavilion X2, her ne kadar bir Tablet gibi görünse de yatay kullanım için tasarlandı. Ekranın sağ ve solunda yaklaşık 1 cm’lik bir çerçeve yer alıyor. Bu çerçevenin altında ise hoparlör sistemi monte edilmiş durumda. Ürünün malzeme kalitesi ve işçiliği çok başarılı. Benzer bir durum HP Pavilion X2’nin sağlamlığı için de söylenebilir. Beraberinde gelen klavye, tıpkı tabletlerde olduğu gibi ayaklık görevi de görüyor. Klavyenin sahip olduğu manjetik bağlantılar sayesinde her iki ürünü birbirleriyle sağlam bir şekilde bağlanabiliyor. Klavye’yi ekrana ters takılması da iyi düşünülmüş bir özellik. Bu sayede ürünü tablet modunda çevirebiliyorsunuz.

  HP Pavilion X2, benzer ürünlerle olan önemli bir farkı Micro USB girişi yerine USB 2.0 girişine sahip olması. Bunun avantajı, bu ürüne USB bellek, USB disk ve benzeri cihazları dönüştürücü olmadan takılabilmesi.

  3

  Ekran

  10.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan HP Pavilion X2, 1280×800 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Bu ekranın FullHD olmasını çok isterdik. HP, bu eksikliği 302 cd/m²’lik parlaklık değeri yüksek kontrast ve siyah değeri ile telafi ediyor. Bunun anlamı HP Pavilion X2’nin güneşli ortamlarda bile rahatlıkla kullanılabilmesi.

  HP’nin dokunmatik ekranı sorunsuzca çalışıyor ve gayet de başarılı. Ürünü Mouse olmadan, yani kalem yardımı ile rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Klavyenin alttan aydınlatmalı olmaması önemli bir eksi. Kalın parmaklı olan kişiler için bu klavyenin kullanımı biraz zor olabilir. Tuşlar çok küçük ve çok yumuşak. Hızlı yazan kişiler bu klavyeden çok zorlanacakları kesin. HP Pavilion X2, Touchpad yerine Multitouch Clickpad’e sahip. Clickpad’in kullanımı oldukça kullanışlı ve kolay olduğunu söylemeliyiz.

  5

  Performans

  HP Pavilion X2’de dört çekirdekli Atom Z3736F işlemcisine sahip. Bu işlemci 1.33 Ghz sistem frekansına sahip ve Turbo özelliği sayesinde 2.16 GHz’e kadar çıkabiliyor. Bu işlemcinin önemli bir özelliği 4 Watt’lık güç tüketmesi ve bu sayede de pil tüketiminde oldukça cimri olması.

  Benzer bir durum 32 GByte’lık eMMC kapasite için e geçerli. Her ne kadar SSD kadar hızlı olmazsa da iyi bir performans sunan bu eMMC bellek, HP Pavilion X2’ye önemli bir güç katıyor. Öyle ki yaptığımız testlerde herhangi bir takılma ve yavaşlama gözlemleyemedik. Yine de ürünün performansı ortalama seviyelerde olduğunu söylemeliyiz. Office ve Internet kullanımı için fazlasıyla yeterli olan HP Pavilion X2, Direct X 11 destekli 646 MHz çalışma frekansına sahip olan grafik yongası ile birçok isteğe karşılık veriyor. Yine de şunu söylemekte fayda var. Yeni nesil oyunlarda GPU’nun performans eksikliği hemen belli oluyor.

  6

  Sonuç

  HP Pavilion X2, oldukça ergonomik ve birçok isteğe karşılıksız bırakmayan bir 2si 1 arada cihazı. Offic eve Internet kullanımı için çok iyi bir seçenek oluşturan HP Pavilion X2, yaklaşık 11 saat’lik pil kullanım süresi ile fark yaratıyor. Sahip olduğu ekranın parlaklığı, kontrast değeri ve geniş görüntü açısı oldukça başarılı. Ama bundan da önemlisi HP Pavilion X2’nin sahip olduğu rakipsiz fiyat/performans oranı. Dolaysıyla performans anlamda çok fazla beklentisi olmayan, mobil, ergonomik ve dizüstü ile Tablet ürünlerini bir arada sahip olmak isteyen kullanıcılar için bu ürünü göz ardı etmemelerini tavsiye ederiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN