Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetHP Omen Transcend 14: OLED ekranlı oyun canavarı

  HP Omen Transcend 14: OLED ekranlı oyun canavarı

  HP Omen Transcend 14 dizüstü bilgisayar son yıllarda sayıları artan OLED ekranlı oyun bilgisayarlarına güzel bir örnek olmuş.

  HP Omen oyun bilgisayarı ailesine yeni katılan bir model olan Transcend 14, firmanın en güçlü modellerinden biri olmuş. İsminden de anlaşılacağı üzere bilgisayarın ekranı 14 inç büyüklüğünde ve 2.8K çözünürlük sunuyor. Bu ekranın en büyük özelliği ise OLED teknolojisine sahip olması. Son yıllarda sayıları giderek artan OLED teknolojisi sayesinde renklerin çok daha doğru aktarımı ve üst düzey bir deneyim sağlanıyor.

  Bilgisayarın farklı donanım seçenekleri olsa da benim kısa süre deneyimleme imkanı bulduğum sürümde 16 GB RAM ve NVIDIA GeForce RTX 4070 ekran kartı bulunuyordu. Bu ekran kartı ile en zorlu oyunları bile sorunsuzca oynatabilen HP Omen Transcend 14, ilginç ve farklı bir klavye deneyimi de sunuyor.

  HP Omen Transcend 14

  Geçtiğimiz yıllarda HyperX firmasını satın alan HP, bu firmanın uzmanlık alanı olan oyun konusundaki tecrübelerini bilgisayara aktarmış. Bunlardan biri ise 4 bölgeli RGB aydınlatmalı klavye. Adeta bir oyun klavyesine benzeyen bu yapı, istediğiniz renge ayarlanabiliyor. Ayrıca WASD tuşları da ayrıca renklendirilebiliyor. HyperX satın alımının izi aynı zamanda bilgisayarın üzerinde yazı olarak da karşıma çıktı.

  Tabi bu kadar özelliğe rağmen oldukça hafif bir bilgisayar olan bu model sadece 1.637 kg ağırlığa sahip. Böyle bir donanıma göre çok hafif olduğunu söyleyebilirim.

  Bilgisayar USB Tip C adaptör ile şarj ediliyor. Ayrıca üzerinde Thunderbolt 4.0 bağlantısı da mevcut. Ek olarak standart bir HDMI bağlantı da bulunuyor ki bu bağlantı HDMI 2.1 teknolojisini de destekliyor.

  Tam bir oyun canavarı olan bu bilgisayar biraz deneysel bir çalışma olmuş. Zira şu an piyasada satılan OLED ekranlı oyun dizüstü bilgisayarı sayısı bir elin parmaklarını geçmez. O bakımdan fiyatları da bu donanım seviyesinde epey yüksek. Elbette bu kadar güçlü olmayıp OLED ekrana sahip bilgisayar sayısı giderek artıyor. Onların fiyatları ise daha uygun bir seviyede.

  OLED ekranlar önümüzdeki yıllarda daha fazla alanda karşımıza çıkmaya başlayacaklar. HP Omen Transcend 14 de bu bilgisayarlara güzel bir örnek olmuş.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN