HP Omen Ailesine Genel Bakış

0

Performans arayan kullanıcılar eskiden genellikle masaüstü bilgisayarlarla ihtiyaçlarını karşılarlardı. Hatta markaların sunduğu hazır seçeneklerle yetinmez, her parçasını kendi toplarlardı. Ancak günümüzde bu döngü kırılmış durumda. Birçok marka özellikle oyuncuları hedef alarak güçlü ve havalı modeller piyasaya sürmekte. HP markası da Omen isimli ürünleriyle bu segmentin iddialı bir oyuncusu olmak istiyor. Açıkçası zengin yelpazesiyle HP’nin bu segmentin zirvesine aday olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Dilerseniz Omen ailesinde öne çıkan birkaç modeli inceleyelim.

HP Omen 900 ufak boyutlarına karşın tüm ihtişamıyla karşınızda…

HP Omen 900
Omen ailesinin klasik bir ürünü ile başlayalım. Omen 900, 45 dere açıyla duran çarpıcı bir tasarıma sahip, küp şeklinde geliştirilmiş bir masaüstü bilgisayarı. Micro ATX kasa formatı içerisinde INTEL I7-6700K 4.0 GHZ işlemci, Nvidia Geforce GTX1080 ekran kartı, 512 GB SSD’ye ek olarak 1-3 TB arası değişen SATA harddisk (10000 RPM hızında) ve 32 GB RAM bulunuyor. Zaten halihazırda yeterince güçlü olan makinenin ileriye dönük upgrade imkanı olması Omen 900’ün artısı. Yalnız ürünün ülkemizde 17-20 bin lira arasında satıldığını belirtelim.

HP Omen Masaüstü PC
Daha klasik tarzda masaüstü bilgisayar arayanlar için Intel Core i7-6700K 4Ghz işlemcili, 32 GB RAM’e sahip, GTX 1080 ekran kartlı bu model oldukça tatminkâr sonuçlar verecektir. Display Port özelliği sayesinde 8K’ya kadar destek veren ürün isteğe göre sıvı soğutma gibi ek özelliklerle geliyor. Kaliteli birleşenlerden oluşan ürün uzun yıllar boyunca oyun performansı anlamında sizi yarı yolda bırakmayacaktır. 9999 liraya satılan ürünü bu adresten inceleyebilirsiniz.

HP Omen
Dizüstü ailesine geldiğimizde ise HP genel olarak Omen ismini kullanıp seçenekleri kullanıcıya bırakıyor. Genel olarak bakıldığında 2 adet 15 inç ve 2 adet 17 inç model karşımıza çıkıyor. Gerek 15 inç modellerde gerekse 17 inç modellerde Full HD ve 4K seçenekleri mevcut. En düşük modelde i3 işlemci ve 4 GB bellek bulunurken en yüksek modelde 16 GB DDR 4 bellek ve altıncı nesil i7-6700HQ işlemci bulunuyor. Ürünlerin ekran kartları da GeForce GTX 950M ile GTX965M arası değişiyor. Tasarım olarak içerdiği donanım özelliklerine göre ince ve hafif sayılabilecek ürünler dragon kırmızısı adı verilen aydınlatmalı klavyeleriyle göze hitap edip dokunma hissini tatmin ediyor. Özellikle oyun için düşünülen bir dizüstü bilgisayarın en hassas konularından biri de ses gücü. Bu konuda da HP, Bang & Olufsen ile ortaklığa giderek oldukça kaliteli hoparlör sistemlerini bilgisayara eklemiş. Fiyatlar ise ortalama 4000 lira civarında seyrediyor. 3840×2160 çözünürlüğe sahip i7-7700HQ işlemcili 16GB RAM’e sahip GTX 1050 Ti ekran kartlı üst bir modeli ülkemizde 6000-6500 lira arası bulabiliyorsunuz. HP’nin “Premium” olarak tanıttığı ürünü özellikleri bakımından iş bilgisayarı olarak da yorumlamak mümkün. En üst seviye modellerden birini incelemek içinse bu adresi ziyaret edebilirsiniz.


HP 32 W9S97AA
Geldik HP’nin Omen ailesi için geliştirdiği LED monitöre. Monitörler eskisi kadar revaçta olmasa da teknik özellikleri bakımından hâlâ profesyonel oyuncular tarafından tercih ediliyor. Monitörler, tazeleme hızı ve gecikme süresindeki düşüklük nedeniyle televizyonlara göre büyük avantaj sağlıyor. 32 inç olarak üretilen bu model boyut olarak da son derece tatmin edici. 5ms gecikme süresi, 2560×1440 60Hz çözünürlükle gelen ürün ülkemizde 2000 lira civarında satılıyor. Üründe %100 sRGB renk gösterme ve Tearing ve Stuttering gibi görüntü yırtılmalarının önüne geçen AMD FreeSync özelliği mevcut.


Aksesuar Çeşitliliği
Omen ailesini hakkıyla tamamlamak isteyenler için HP ve Steelseries ortaklığı sonucu çeşitli ürünler de seçenekleriniz arasında yer alıyor. DTS destekli kulaklık, çeşitli fare ve klavyeler tasarım ve performans açısından Omen ailesine eşlik ediyor. Fiyatları düşük olsa da HP gibi bir markanın güveniyle hareket etmek isteyen ve bilgisayar oyunlarına uzun soluklu hatta yarı profesyonel veya profesyonel bakan kitlenin Omen’i dikkate alacağını düşünüyoruz.

Cevap bırakın