HP 2016 üçüncü çeyreğine ilişkin gelirlerini açıkladı

0

113976520-3091

Teknoloji şirketi HP (Hewlett-Packard), kendi mali takvimine göre 2016 yılı 3. çeyreğine ilişkin bazı finansal bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Buna göre HP, ilgili dönemi 11 milyar 900 milyon dolar gelirle kapattı. Bu rakam beklentilerin biraz üzerinde; analistler, HP’nin 11 milyar 440 milyon dolar gelir elde edeceği tahmininde bulunmuşlardı. Öte yandan geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerin yüzde 4 oranında gerilediği görülüyor.

HP, kurumsal alan ve son tüketici elektroniği olmak üzere iki ayrı alanda hizmet sunuyor. Bu noktada HP’nin değerinin 24 milyar dolar, kurumsal pazarlara yönelik HP Enterprise’ın değerinin ise 36 milyar dolar seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Yazıcı pazarında dair gelirlerde dikkat çekici gerileme

Aktarılan veriler ışığında HP adına printer ve donanım ürünlerinde satışların azaldığı dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle yazıcı pazarında çift hanelerde görülen gerileme öne çıkıyor. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre printer satışlarından elde edilen gelirlerin yüzde 14 azaldığı, toplam donanım satışlarının ise yüzde 10 gerilediği kaydediliyor.

Merkezi ABD’nin teknoloji üssü olarak bilinen Palo Alto Kaliforniya’da bulunan uluslararası bir şirket olan HP, bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme alanlarında üretim gerçekleştiriyor. Kuruluş tarihi 1 Ocak 1939 ve şu anki CEO’su 2015’te göreve gelen Dion J. Weisler.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın