Housing nedir? Ne işe yarar?

0

housing04

Yaz aylarında daha fazla ilgi çeken ve fotoğraf makineleriyle video kameraları su altında kullanma isteği, ‘housing’ adı verilen kılıflar sayesinde mümkün hale geliyor.

İngilizce’de ‘housing’ olarak tanımlanan ve video kamera/fotoğraf makinesi için özel üretilen kılıflar bu cihazların belli bir mesafeye kadar su altında kullanılmasına imkan tanıyor. Bu tarz kılıfların en basitleri ise 10-15 TL’ye satılan ve cep telefonları sulu ortamlarda kullanma imkanı sunan ürünler. Bunlar ağızlarında özel bir kilit mekanizması bulunan plastik poşetler. Amaçları su altında kullanım olmayan bu basit ürünler su sıçraması ve benzeri durumlarda cep telefonu ya da küçük fotoğraf makinelerini korumak için tasarlanan çözümler.

Konu su altında kullanım olduğunda bir diğer çözüm zaten su geçirmez cihazlar oluyor. Son yıllarda sayıları biraz daha artan bu fotoğraf makineleri herhangi bir kılıfa gerek olmadan su altında kullanım imkanı sunuyor. Ancak bu ürünlerin kullanım mesafesi 30-40 metreyi geçmiyor. Ayrıca bu ürünler ağırlıklı olarak amatör kullanım için tasarlanmış fotoğraf makinelerinden oluşuyor.

housing03

Ciddi manada bir kullanım aranıyorsa imdada profesyonel çözümler yetişiyor. Genelde polikarbon şeffaf plastikten üretilen bu kılıflar özelliklerine göre çok daha derin sularda kullanılabiliyor. Bu ‘housing’ çözümleri cihaza özel üretiliyor. Yani Canon marka X model bir fotoğraf makineniz varsa buna özel ‘housing’ almanız gerekiyor. Özel üretim oldukları için dijital SLR ya da aynasız modeller için tasarlanan  ‘housing’ çözümlerinin fiyatları biraz yüksek. Öte yandan marka modelden bağımsız ve özellikle kompakt fotoğraf makineleri için üretilen üniversal çözümlerin de olduğunu hatırlatayım. Bu çözümler aynen cep telefonu kılıflarında olduğu gibi plastik bir kılıf ve ön yüzünde objektif çıkıntısından oluşuyor.

Kompakt fotoğraf makineleri için sunulan marka/modele uygun ‘housing’ çözümlerinin fiyatları çok yüksek olmuyor. Ancak konu SLR ya da aynasız modeller olduğunda fiyatlar biraz yüksek olabiliyor. Hatta model ve özelliğine göre fotoğraf makinesinden daha pahalı çözümlerin de olduğunu söylemek isterim. Elbette bunlar profesyonel seviyede çözümler ve sizin bu işten para kazanacağınızı varsayarak tasarlanıyorlar.  Örnek vermek gerekirse 100 metreye kadar su altında kullanılabilen bu tarz bir ‘housing’ çözümünün fiyatı 7 bin dolara kadar çıkabiliyor. Video kameralarda ise bu rakam 12 bin dolar seviyesinde seyrediyor.

housing02

Profesyonel işler için elbette profesyonel ekipman gerekeceği için olayın bütçe kısmının çok önemi kalmıyor. Ancak konu amatör kullanım olduğunda farklı çözümleri hesaba katmak gerekiyor. Bu tarz bir ürünü tercih etmeden önce ne için kullanacağınıza karar vermek gerekiyor. Amacınız sadece cihazınızı sudan korumaksa daha basit ve ekonomik ürünler işinizi görecektir. Su altında kullanım istiyorsanız haliyle basit bir çözüm işinize yaramayacaktır. Bu tarz bir ürün seçerken de kaç metre su altında kullanacağınıza göre tercih yapmanız gerekir. Bu bakımdan ‘housing’ almadan önce beklenti ve ihtiyaçlarınızı belirleyip analitik bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim.

Dalış meraklılarının ilgisini çeken aksesuarlardan olan ‘housing’ çözümleri elektronik cihazları su altında da kullanma imkanı sunuyor. Denizlerin altındaki yaşamı da kayıt altına almayı sağlayan bu teknolojik yardımcılarımız sayesinde fotoğraf makinelerimizi ve video kameralarımızı en ulaşılmaz noktalara bile taşıyabiliyoruz.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın