Home ofis çalışanlar için tavsiyeler

0

Home ofis çalışma sistemi, pek çok çalışanın en büyük hayallerinden biridir. Trafik ve stresten uzakta, özgür ve rahat bir çalışma ortamını hangimiz tercih etmeyiz ki? Yaklaşık 15 yıldır home ofis sistemiyle çalışan biri olarak, bu konuda oldukça tecrübe kazandığımı söyleyebilirim. Öte yandan home ofis çalışma sistemi, çok ciddi bir öz disiplin istiyor. Başarılı olabilmek için sadece öz disiplinden de fazlası gerekiyor. Yaşam alanınız olan evinizi, tıpkı bir ofis gibi kullanışlı ve çalışmalara uygun hale getirmeniz oldukça mümkün. Bu yazımda sizlerle home ofis çalışmalarda kullanabileceğiniz yardımcılardan bahsedeceğim.

Başarılı çalışmalar için, önce iyi bir görüntü gerekiyor

Home ofis çalışmalarımızın bilgisayar ve internet kullanmadan yapılması elbette düşünülemez. Evlerimizde yapacağımız en basit rapor ve evrak işinden tutun, görüntü işleme ve film montajlamasına kadar her türden işiniz için iyi bir görüntü arabirimine sahip olmalısınız. Burada öne çıkan ürünler, çoğunlukla yüksek çözünürlüklü Samsung 55” Akıllı LED TV gibi ürünler olmaktadır. Pek çok iş insanı, kompakt olması nedeniyle dizüstü bilgisayar ya da tabletleri tercih ediyor. Ancak bu cihazların ekran yönünden çok ciddi vaatleri olduğunu söylemek oldukça güç. Evinize almış olduğunuz 2K, 4K gibi yüksek çözünürlüklere sahip, büyük boy LED TV’ler, işte burada devreye giriyor. Çoklu görevlerinizi yönetirken ve aynı anda birden fazla pencereyle çalışmanız gerektiğinde, büyük ekranlı LED TV’lerin kullanışlılığı oldukça hayat kurtarıcı olacaktır.

Günümüzde ücretsiz televizyon kanalları her ne kadar popülerliğini yitirmeye başlasa da, ücretli yayınlara ve Netflix gibi internet üzerinden izlenebilir içerik sağlayan platformlara olan talepler devam ediyor. İyi bir sinema keyfi için insanlar yüksek görüntü kalitesine sahip LED TV’leri tercih etmeye devam ediyorlar. Yüksek görüntü işleme kapasitesine sahip, yüksek çözünürlüklü, kendi işletim sistemine sahip olan bu akıllı TV’ler, çalışmalarınız için monitör görevi görüyor ve alışılmış monitörlerden çok daha fazlasını size sunuyor.

Yüksek kaliteli ses sistemleri hayatımızda olmaya devam etmelidir

Ses sistemlerinin yabancı filmlerde ya da 2000’li yıllarda kaldığını düşünüyorsanız, oldukça yanılıyorsunuz demektir. Profesyonel ses sistemleri, ne dinlediğine önem veren kullanıcıların en gözde ürünleri olmaya devam etmektedir. Bunun en temel nedeni, tabii ki de uzun süreli kulaklık kullanımından insanların kaçınmak istemesidir. Yaşam tarzımız, teknolojide bizi daha minimalist bir anlayışa yönelterek kulakları ortaya çıkarmış olsa da, işitme sağlığı açısından düşünüldüğünde kulaklıkların çok uzun süreli kullanılması önerilmemektedir.

LED TV’lerin tercih edilmesinde nasıl Netflix gibi içerik sağlayıcıların etkisi varsa, aynı durum ses sistemlerinin tercih edilmesinde de etkili olmaktadır. Sıradan hoparlör ya da kulaklıklardan daha fazla özgürlüğü sağlayabilen ses sistemleri, evinizin içerisinde hangi konumda olursanız olun, kulağınıza ulaşmayı başarıyor. Çalışma ortamınız için özgürlük önemli bir kriterse, kablosuz ses sistemlerine bir göz atmanızda fayda var.

Aksesuarlar… Her biri küçük, ancak önemli detaylar…

Evden çalışıyor olsanız da sonuç olarak çalıştığınızı ve bir disiplin çerçevesinde iş yürütmekte olduğunuzu unutmamalısınız. Öz disiplinin doğal bir sonucu olarak evde bile olsanız, genel hatlarıyla bir mesai planı yapmalısınız. Etkileşimde olacağınız aksesuarlar sizin için bu mesai sürecini konforlu hale getirebileceği gibi, yanlış bir seçim size oldukça rahatsızlık verecek bir çalışma ortamı sunabilir. Bu bağlamdan hareketle, ihtiyaçlarınıza uygun yardımcı donanımların tedariki gerçekten önemli bir konudur. İş konforunuz için, doğru aksesuar seçimleri yapmalısınız.

Peki tam olarak neyi kastediyorum? Eğer bir developer iseniz, kod yazarken rahat edeceğiniz bir klavyeye ihtiyacınız var demektir. Metin yazmaktan para kazanıyor olabilirsiniz ve sizin için dayanıklılık + konforlu yazım sunacak bir klavye, önemli bir tercih olabilir. Bazı markaların, 10 parmak kullanıcıları için geliştirdiği kavisli ve eğimli yapıdaki klavyeler de yine yüksek yazı temposuna yönelik kullanışlı seçenekler olacaktır.

Mouse tarafında da benzer bir durum göze çarpıyor. Elinizin büyüklüğüne ve bilek yapınıza uygun bir mouse kullanmanız son derece önemlidir. Carpal tunnel sendromu gibi bilek rahatsızlıklarından korunabilmeniz için, bileğinizi yormayacak klavye ve mouse seçeneklerine göz atmalısınız. Elbette makro tuş fonksiyonlarını da tercihleriniz sırasında dikkate almanızda fayda görüyorum. Sık gerçekleştirdiğiniz bir takım işlemleri, programlanabilir klavye veya mouse butonlarına atayabilmek, alışkanlık kazandığınızda zaman yönünden çok ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. Daha temiz bir masaüstü ve kullanışlı bir iş ortamı yaratmak, yapacağınız doğru aksesuar tercihleri sayesinde sizin elinizdedir.

Güvenlik ve temizlik

Evinizde olmanız, güvenlik ve temizlik konularını ihmal edebileceğiniz anlamına gelmemelidir! Öz disiplinin unsurları arasında, güvenlik ve temizlik konuları yer almaktadır. Önce işin güvenlik boyutuyla başlayalım: Elektrik enerjisi bizim için içecek su kadar önemli ve kullandığımız cihazların hiçbiri, elektrik enerjisi olmadan harikalar yaratamaz. Evlerimizin elektrik tesisatlarının güvenliğinden emin olmalıyız. Sağlamlaştırma gereken hususlarda, bu alandaki uzman kişilere bu işlemleri yaptırmalıyız. Aynı anda elektrikle çalışan pek çok cihazımız olacağı için, hem akım koruyucu prizlere hem de güvenlik özellikleri ön planda olan çoklu prizlere ihtiyacımız olacaktır. Elektrik enerjisinin şakaya gelmeyeceğini unutmamalıyız. Basit bir kısa devre, ısı artışı, kaçak ya da bir arıza, en basit ihtimalle kullandığımız cihazlara zarar verebilir. Bilgisayarlarımızda yaptığımız çalışmalarımızı kaybetmemize ve yeni donanımlar satın almamıza neden olur. En kötü senaryoda ise, yangın riskini görmezden gelemeyiz. “Önce iş güvenliği” sözü, kesinlikle yabana atılmamalıdır.

Gelelim temizlik kısmına…. Unutmayın ki motivasyonunuzu yüksek tutacak ve sizi rehavete sürüklemeyecek bir çalışma ortamına sahip olmanız gerekmektedir. Çalışma masanızı daima düzenli tutun, yiyeceklerinizi iş yerinize getirmemeye gayret edin. Hatta sigara kullanıyorsanız, sigaranızı evinizin ayrı bir bölümünde içmenizi daha fazla tavsiye ederim. Düzenli olarak kirlenen çalışma ortamınız için yapabileceğiniz en pratik çözüm, pratik dikey elektrikli süpürgeler olacaktır. Fazla yer kaplamayan dikey süpürgeler, envai çeşit aksesuarlarıyla, ihtiyacınız olan her durumda maksimum temizliği en pratik ve en iyi şekilde yapabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Bu konuda Electrolux Ergorapido iyi bir seçenek olabilir. 

Şimdi rahatlama zamanı…

Günlük işlerinizi tamamladınız ya da bir mola vermeye ihtiyaç duydunuz… Öyleyse kendinizi ödüllendirme vakti gelmiş demektir.

Öncelikle tebrikler! İyi bir kahve ya da çayı hak ettiniz. Ev kullanımına uygun, kompakt ve kullanışlı kahve ya da çay makinelerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Daima sıcak ve içime hazır, çay ve kahve bir iş hayatının olmazsa olmaz enstrümanları arasındadır. Çok fazla tüketmemeye dikkat edin, yeterli.

Sırada oyunlar var tabii ki! Oyunları komple terk etmek mümkün değil. Boş zamanlarınızda veya molalarınızda biraz stres atmak için, oyun konsollarını tercih edebilirsiniz. Nintendo Switch, Microsoft Xbox ve Sony Playstation isimlerine sahip üç silahşörler arasından, tercihlerinize en uygun oyun konsolunu seçebilir ve boş vakitlerinizi hem solo hem de arkadaşlarınızla eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Son olarak, asla unutmayacağımız bir gereklilik olan “spor” konusundan bahsetmek istiyorum. Evde ve bilgisayar başında oluşacak hareketsiz yaşamı dengeleyebilmek için, biraz hareket etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde kilo artışı, kas ve kemik zayıflamaları yaşayabiliriz. Spor konusu kesinlikle masa başı işlerde asla ihmal edilmemelidir. Evinizin uygun bir konumuna yerleştireceğiniz bir koşu bandı sizi terletecek ve zinde kalmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize ayırdığınız kısacık molalarda bile, basit koşu egzersizleriyle daima formda kalın.

 

Cevap bırakın