Hız tutkunu oyunlar

0

Popülerliğini asla yitirmeyecek bazı oyun türleri vardır. Her yıl yeni oyunları çıkan ve bizi pistlerin tozu dumana katan dünyasına davet eden oyunlar… Elbette yarış oyunlarından bahsediyoruz. İster konsollarda, ister bilgisayar veya mobil cihazlarda, bu oyunlar oynanmaya devam ediyor. Biz de sizler için yakın dönemde piyasa çıkmış, göze çarpan 5 yarış oyununu listeledik.

Forza Horizon 2
Yıllar geçtikçe ünlü yarış oyunu serisi Forza da değişti, gelişti. Her yeni oyunuyla, daha detaylı oyun yapısı ve daha fazla araç sunarak gelişimini sürdürdü. Forza, kendi türünde gerçekten başyapıt sayılacak ölçüde iyi bir oyundu. Belki de oyunun tek sorunu aşırı simülasyon yapısından dolayı kısıtlı bir kitleye hitap etmesiydi.

İşte Forza Horizon markası tam bu noktada devreye giriyor. Horizon serisinin 2. Oyunu geçtiğimiz aylarda hem Xbox 360 hem de Xbox One konsolları için piyasaya sunuldu. Orijin serinin gerçekçiliğini bir kenara atıp, eğlence odaklı ve arcade tarzıyla yine çok sevildi. Gerçekten büyük haritası, yüzlerce yarışı ve dolu dolu içeriyle yarış oyunu tutkunlarına hitap etmeyi başarıyor.

Driveclub
Evolution Studios tarafından uzun bir süredir geliştirilme aşamasında olan bir isim Driveclub son dönemin en çok dikkat çeken yapımlarından birisi. PlayStation 4 sahipleri için özel olarak geliştirilen Driveclub, her şeyden önce, muhteşem görselliğiyle payeyi topluyor. Oyunun piyasaya sunulmasından kısa bir süre sonra yayımlanan hava durumu güncellemesiyse, oyunun grafiklerini bir seviye daha yükseltiyor ve yarış atmosferini dibine kadar yaşatmayı başarıyor.

Driveclub’ın en büyük özelliğiyse şüphesiz bağlı olduğu kulüp sistemi. Siz tek başına değil, arkadaşlarınız ile kurduğunuz küçük grupla ilerliyorsunuz. Sizin başarınız, onların da başarısı oluyor ve takım oyunu önem kazanıyor.

Asphalt 8: Airborne
Mobil cihazlara geliştirdiği kaliteli yapımlarla rüştünü ispat eden Gameloft’un Asphalt serisi, her yeni oyunuyla mobil cihazlara yarış atmosferini sonuna kadar yaşatmayı biliyor. Serinin sekizinci oyunu olan Airbone ise tam olarak isminde vaat ettiği şeyi yapıyor: yarışlar artık yerçekimine meydan okuyor!

Dünyanın en ünlü lüks otomobil markalarını lisanlarıyla beraber oyun içerisinde bulunduran Asphalt 8, yarış sonlarında verdiği ödüllerle (elbette derecenize göre), performans artırımına da olanak sağlıyor. Oyunun uzun süre sıkmamasını sağlayan şeyse, kariyer modunun tam 180 yarışı içermesi.

The Crew
Bir MMO oyunu olarak tanımlayabileceğimiz The Crew, oyuncuları Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerini karış karış gezmeye, son model asfalt canavarlarımızın direksiyonuna geçip, tüm eyaletlerde kükreyen motorlarımızla inletmeye davet ediyor. Üstelik tamamen çevrim içi tabanlı ve çoklu oyuncu seçenekleri ile bezeli bir oyun sistemi ile!

The Crew özünde bir yarış oyunu olmasına rağmen, enteresan fikirlerle bezeli, yüksek potansiyel sunan bir oyun olma özelliğine sahip. Daha ilk tanıtımı yapıldığı andan itibaren, tüm Amerika Birleşik Devletleri haritasını baştan aşağı gezeceğimizin söylenmesiyle büyük ilgi toplamıştı.

Bir açık dünya yarış oyununa yakışır bir biçimde, The Crew oyunculara öyle büyük bir harita sunuyor ki uçtan uca dolaşmanız tam 45 dakika sürüyor. The Crew’u özetleyecek en iyi kelime yüksek ihtimalle devasa olduğudur. Eğer çevrim içi özellikleriyle ön plana çıkan bir yarış oyunu arıyorsanız, The Crew’un devasa dünyasına davetlisiniz.

Gran Turismo 6
PlayStation tarihinin en önemli oyun yapımcılarından biri olan Kazonori Yamauchi’nin geliştirmiş olduğu Gran Turismo serisinin altıncı oyunu olan Gran Turismo 6, geçtiğimiz yıl oyun severlerle buluştu.

Gran Turismo’nun beşinci oyun ile getirdiği yenilikler, altıncı oyun ile daha da rafine olup, profesyonel bir hale gelmiş durumda. Aslına bakarsanız Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun olmuş diyebiliriz. İyice geliştirilen sürüş mekanikleri, son derece detaylı arabalarıyla PS3 sahibi oyuncuların kesinlikle denemesi gereken bir oyun.

Cevap bırakın