Hitman 3 İncelemesi

0

Hitman 3, 2016 yılında World of Assassination ile başlayan Ajan 47’nin düşmanlarına karşı mücadelesinin son perdesi olarak herkesi etkilemeyi başardı.

Hitman serisinde ve Hitman 3’ün kalbinde geniş haritalar ve muhteşem tasarım detayları yer alıyor. Hitman 3’ün güzel ve çarpıcı şekilde iyi aydınlatılmış altı seviyesinin tümü belki de tüm Hitman oyununlarının en güçlüleri arasında yer alıyor. Hitman 3, Dubai’de bulunan dünyanın en yüksek binasına paraşütle atlayarak çıtayı oldukça yükseğe çekiyor ama inanın oyunun sonraki bölümlerinde de bu çıta korunmaya devam ediyor.

Oyunun geçtiği mekanlar hakkında sizin heyecanınızı mahvetmeden konuşmak oldukça zor, ancak bu bölümler gerçekten IO’nun şimdiye kadar oluşturduğu en unutulmaz ve dikkat çekici iş olmuş. Üstelik bir bölümü sadece bir kez bitirmek hiçbir zaman yeterli değil. Harita içerisinde yapabileceğiniz şeylerin sınırı neredeyse “yokmuş” gibi görünüyor.

Ve her zaman olduğu gibi, Hitman 3’ü doğru bir şekilde oynamanın sırrı sabırlı olmaktan geçiyor. Başarının anahtarı, ortamı daha rahat keşfetmek için mükemmel kostümü bulmak, insanları dinlemek ve doğru fırsatı kollamaktan geçiyor. Acele etmekten ziyade rasyonel düşünceyi ödüllendiren yapı Hitman 3’ün kalbini oluşturuyor. Elbette özgür bir oyun olduğu için gizlenerek avlanmak yerine aksiyona da girişebilirsiniz ama bu durumda Ajan 47’nin yapabileceklerinin sadece küçük bir kısmını görebilirsiniz.

Oyunun bu noktada tek eksisi elbette yapay zeka. Hitan oyunlarında hiçbir zaman MGS veya Splinter Cell seviyesinde bir yapay zeka olmadı. IO belki de bu alanda daha fazla yatırım yaparsa, önümüzdeki Hitman oyunlarında çok daha çetin düşmanlarla karşılaşabiliriz. Ama bir yandan da Hitman 3’ün özgür yapısı çok zeki düşmanlar yüzünden zarar görebilir. Çünkü Hitman’ın haritaları aslında Ajan 47 için bir oyun alanı. Bu alanda istediğinizi yapabilir, her şeyi deneyebilirsiniz. Daha iyi bir yapay zeka sizi daha tek düze bir oynanışa itebilir. O yüzden düşmanların yeterince zeki olmaması oyuncuların işine geliyor diyebilirim.

Hitman 3’ün oynanış tarafında getirdiği en güzel özelliğin ise kısayollar olduğunu söyleyebilirim. Belirli kapıların kilidini açarak veya merdivenlere erişerek, daha sonra kullanmak üzere yeni yollara erişebiliyorsunuz. Oyunda bu şekilde hazırlanmış tonla güzel detay bulunuyor ve tek bir yazı içerisinde size anlatmak gerçekten de çok zor. Ajan 47’nin en iyi macerasının bu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Cevap bırakın