Hitman 3 İnceleme

0

Hayatımıza 2000 yılında ansızın giren ve o günden bugüne serinin her oyununu bir şekilde merak edip oynadığımız bir yapım olarak bizi üzmeyen Hitman serisinin son üyesi geçtiğimiz günlerde oyuncularla buluştu.

21 yıllık serinin üçleme olarak devam ettiği World of Assassination serisinin son halkası Hitman 3, 1 ve 2’nin çizgisinde harika mekanlar içinde haince planlar yapmamızı ve oynadıkça şaşırdığımız bir hikaye akışı sunuyor. 2016 yılında çıkan Hitman ile yeni bir yola giren seri, kendi içinde çizgisini ve kalitesini bozmadan, oynanabilirliği arttıracak geliştirmeler ve güncel oyun dinamiklerine tutunarak kendini geleceğe doğru yönlendirdi.

Özüne bağlı kalarak Hitman serisi gizlilik tabanından hiç uzaklaşmadı ve bu son yapımda da gizliliğin maksimum derecede önemli olduğu, bunun çevresinde görevlerin ve olayların örüldüğü, bütün çizginin ise dramatize videolar ve anlatım ile çeşitlendirildiği görülüyor.

Oyun mükemmel bir açılış içe bizi karşılıyor. Dubai’de yer alan Burj Al-Ghazali’ye yaptığımız uçaktan atlayarak başlayan ve sızma kısmında ağızları açık bırakacak bir güzellikte manzara ile binanın dış yüzeyinden içeri giriş maceramız takdir edilesi bir kurguya sahip. Günümüzün teknolojilerinin desteğiyle artık mekanların iç ve dış olarak ultra düzeyde detaylı ve güzel tasarlanması, adım adım plan yaparak ilerlediğimiz HITMAN gibi oyunlarda kalitenin hangi boyutlara ulaştığını bizlere gösteriyor.

Burj Al-Ghazali serüveninde içeri girdikten sonra görevin akışına göre birden fazla yöntemle hedef kişilerin ortadan kaldırmamız üzerine kurulu bir senaryo hakim. Burada ister temizlikçilerden biri gibi olup kişinin içkisine zehir atarsınız, isterseniz yakın koruması gibi davranarak uygun bir yerde son darbeyi indirirsiniz. Ya da toplantı odasına kapatıp herkesten uzakta fişi çekip uzaklaşırsınız. Oyun size bu rahatlığı sunuyor. Tek yapmanız gereken etrafınızı ve işini bitireceğiniz kişiyi sakince izlemek. Oyun Dubai, İngiltere, Berlin-Almanya, Chongqing-Çin, Arjantin ve Romanya’da geçiyor.

Görevleri yaptığınız süreler dünya çapında kaydediliyor ve bir sıralamaya tutuluyorsunuz. Başlangıç görevini 9 (dokuz) saniye içinde bitiren bir arkadaşın videosunu izlediğimde kendi oyunculuğumda şüphe duydum. Ben aynı görev için 28 dakika 47 saniye harcamıştım!

Heyecanın dönem dönem arttığı ve sizi merak içinde bırakan senaryosu HITMAN 3 arşivinizde yer alacak nadir yapımlardan biri diyebiliriz.

 

Cevap bırakın