Hindistan’da akıllı telefon tesisine 560 milyon dolar yatırım

0

Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo’nun Hindistan’daki akıllı telefon üretim tesisini genişletiyor. İşte detaylar…

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Vivo’nun Hindistan’daki 200 bin m² civarındaki alana kurulu akıllı telefon üretim tesisinin yaklaşık 3 kat büyütüleceği duyuruldu. Bu kapsamdaki yatırımın toplam 560 milyon dolara malolacağı bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu tesis genişletme anlaşması Devlet başbakanı Shri Yogi Adityanath tarafından onaylanırken şirket temsilcileri, mevcut tesiste 5 binden fazla kişinin istihdam edildiğini ve yıllık 2 milyondan fazla cihazın üretildiğini belirttiler. Dolayısıyla inşaat çalışmaları tamamlandığında hacim iki yönlü şekilde (istihdam, toplam üretim) artacak.

Yeni yatırım kararının ek işler, ücret artışı gibi konularda Hindistan’daki üretim ekonomisi ile sosyo-ekonomik büyümeye önemli katkı sağlaması bekleniyor.

5 binden fazla yeni istihdam

Öte yandan ilk genişleme aşamasının ardından 5 binden fazla yeni istihdamın sağlanması da beklentiler arasında. Tamamlanmasının ardından ise yeni bir boyut kazanacak olan üretim hattının yıllık bazda 3 kat daha fazla ürün çıkarabileceği kaydediliyor.

Yatırımlarını sürdürüyor…

Hindistan’da vergi indirimlerinden yararlanmak için kurduğu tesiste üretim gerçekleştiren Vivo, sunduğu fiyatlarla ülkenin en çok satış gerçekleştiren akıllı telefon markalarından biri haline dönüştü. Yatırımlarını sürdüren Çin merkezli markanın potansiyelini daha da artması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Vivo, oldukça yeni bir şirket, 2009 yılında kurulmuştu…

Cevap bırakın