Hindistan’da 2018’de 145,2 milyon telefon satışa sunuldu

0

Hindistan’da akıllı telefon tedariğine dair 2018 yılı kapsamında yeni bir rapor yayınlandı. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesine dair göstergeler son derece dikkat çekici…

Akıllı telefon gönderilerinin ABD, Çin gibi birçok büyük pazarda bir nebze azaldığına işaret eden 2018 yılı raporları arasında fark yaratan hikaye şüphesiz Hindistan’da yazıldı. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da, 2018 yılı sonuna kadar toplamda 145 milyon 200 bin ünite akıllı telefonun satışa sunulduğu kaydedildi.

Tanınmış araştırma kuruluşu Counterpoint tarafından paylaşılan rapor, bir önceki yıla göre yüzde 10’luk artış anlamı da taşıyor. Hindistan’da 2017 yılında teknoloji raflarında 132 milyon adet akıllı telefon yer almıştı.

Söz konusu rapor, aynı zamanda çarpıcı bir şekilde küresel ölçekte en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarının da Hindistan olduğu anlamı taşıyor.

Öte yandan IDC tarafından yayınlanan bir raporda tüm dünyadaki akıllı telefon tedariği yüzde 3 geriledi. Bir başka araştırma kuruluşu Canalys’e göre ise en büyük pazar maiyetindeki Çin’de geçen yıl yaşanan düşüş, 2017’ye göre yüzde 15,5 olarak kayıtlara geçildi.

Hakim markalar hangileri?

Egzotik Güney Asya ülkesindeki hakim markalar ise şöyle sıralanıyor,

  1. Xiaomi / Yüzde 28 Pazar payı
  2. Samsung / Yüzde 24 Pazar payı
  3. Vivo / Yüzde 10 Pazar payı
  4. Oppo / Yüzde 8 Pazar payı
  5. Micromax / Yüzde 5 Pazar payı
  6. Diğerleri / Yüzde 25 Pazar payı

Cevap bırakın