Her şey bir tık uğruna: Instagram sınıfta kaldı!

0

Sosyal medya platformları arasında en popüler uygulamaların başında gelen Instagram, yeni yayımlanan bir raporda ‘cinsiyetçilik sıralamasında’ sonuncu oldu. Pek çok sosyal medya platformunun dahil edildiği bu sıralamada cinsiyetçilik karnesinde bir ‘F’ ile geri dönen Instagram’a ek olarak en iyi durumda olan Reddit oldu. Reddit bile yapılan değerlendirmede ‘C’ ile en iyi derecelendirmeye ulaştı.

Sosyal medya platformları için yayımlanan rapor her şeyi ortaya çıkarttı

Bir feminist savunuculuk grubu olan UltraViolet, en fazla kullanıcıya seslenen sosyal medya platformlarını mercek altına aldı. Yanlış bilginin kontrolü, nefret söylemleri, taciz ve kadın düşmanlığı gibi farklı kategorilerdeki duruşlarını değerlendiren ekip, platformların bunlarla nasıl başa çıktıklarını sınadı. Söz konusu değerlendirmeyi içerin raporda ‘hepsi oldukça kötü durumda’ yorumu yapıldı.

Institute for Strategic Dialogue ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu araştırmanın raporunda; Facebook, Instagram, TikTok, Twitter, Reddit ve YouTube gibi devler yer alıyor. UltraViolet’in belirlediği 11 politikaya göre değerlendirilen sosyal medya devleri, Harvard Üniversitesi’nin derecelendirme puanına göre de puanlandı. Harf notlarına göre puanlanan sosyal medya platformlarından Instagram ise F alarak sınıfta kaldı.

Yapılan bir basın açıklamasıyla sosyal medya devlerinin korkunç karnesini ortaya çıkartan iletişi direktörü Bridget Todd,” Sosyal medya artık modern yaşantının bir parçası haline geldi. Sosyal medya platformları ise iletişim halinde olmanın avantajlarına rağmen, şirketler yalanların ve komplo teorilerinin arkasına sığınıyor. Bunları satmalarına ya da ırkçı, kadın düşmanı, homofobik ve transfobik saldırılara zımnen göz yummasına izin veremeyiz.” dedi.

Reddit ve Twitter diğerlerine göre bir adım öne çıkıyor

Reddit ve Twitter genel derecelendirmede iyi puanlar alarak kayıtlara geçti. Ancak Twitter özelinde aşırılık yanlısı içeriklerle mücadelede F aldığını belirtmekte fayda var. Kullanıcıların bir tacize veya çevrim içi istismara uğramasına yönelik bir yardım desteği olmadığı için Twitter’ın eleştirildiği aktarılırken Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformların bu kategorilerdeki puanı ‘F’ oldu.

Rapor yayımlandıktan sonra ise araştırmanın ekip liderleri sosyal medya devlerinin CEO’larına açık mektuplar yayımladı. Yayımlanan bu açık mektup, 75 uluslararası kuruluş tarafından da imzalandı.

Facebook kullanıcılarının ne kadarı sahte

Öte yandan çatı şirketinin adını Meta olarak değiştiren Facebook, 2021 yılının üçüncü çeyreğine yönelik bir rapor yayımladı. Bu rapora göre en çok tıklanan ve görüntülenen içerikler kullanıcıların takip ettikleri kişiler yani arkadaşlarının paylaşımları oluyor. NYT muhabiri Kevin Roose ise bunun akabinde bir liste yayımladı. 24 saat içinde ilk 10 gönderinin sahibi olan bir kişinin hangi paylaşımları yaptığını gözler önüne serdi.

Sosyal medya platformları

Paylaşımları gerçekleştiren bir hesap hem eğlenceli hem de ürkütücü içerikleriyle öne çıktı. UNICEF gibi önemli hesaplar da listeye girerken, Facebook’un sağ eğilimli algoritması devreye giriyor ve bu paylaşımlar daha sık gösteriliyor.

Facebook bir süredir kötü günler geçiriyor. İşten ayrılan eski çalışanların kongreye sunduğu belgeler şirketin Instagram karnesi dışında çok daha büyük problemlerin olduğuna işaret ediyor.

Instagram’daki gizli sorun! Yüzde 76’sı bu şekilde

Cevap bırakın