Her Evde Olması Gereken Akıllı Teknolojiler

0

Bundan yüzyıllar önce kim derdi ki: ‘Akıllı’ kelimesi gün gelecek, insanlar dışındaki cansız varlıklar için de kullanılacak. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızdaki en büyük değişikliklerden biri akıllı telefon oldu. 10 yıl öncesine kadar akıllı telefonlar zaruri bir ihtiyaçtan öte, “olmasa da olur” denebilecek düzeydeydi. Sadece “alo” diyebilecek sıradan bir tuşlu telefon da gayet iş görüyordu.

Aslında sadece telefonlar değil, su kaynatmak için kullandığımız basit bir kettle bile akıllı hale gelmiş durumda. Bunlar ilk bakışta “ya olsa ne, olmasa ne?” dedirtmiyor değil, ama bir kullanmaya başlayınca da insan artık onsuz yapamıyor. Bu bağlamda, her evde olması gereken akıllı teknolojilerden bahsettik.

Akıllı aydınlatma sistemi

Özellikle üşengeç bir insansanız mutlaka evinize kurmanız gereken akıllı aydınlatmalar sayesinde, banyonuzdan yatak odanıza hatta balkonunuza varana kadar evinizdeki bütün lambaları oturduğunuz yerden telefonunuzla açıp kapatabiliyorsunuz.

Daha da ileri gideyim derseniz; mobil cihazlardaki yapay zekâ destekli akıllı asistanlar sayesinde, gerçek anlamda kılınızı kıpırdatmadan ışıkları yine kapatabilir ve açabilirsiniz. Akıllı aydınlatma sistemlerinin avantajı bununla da bitmiyor. Lambanız destekliyorsa yine telefonunuz üzerinden ışığın rengini değiştirebilir, düzeyini de dilediğiniz şekilde ayarlayarak odanızın havasını farklılaştırabilirsiniz.

Akıllı prizler

“Prizin de akıllısı olur mu?” diye düşünüyorsanız, şimdiden cevap verelim: Evet, teknoloji alt tarafı elektrik ihtiyacımızı gidermemizi sağlayan prizleri bile akıllı hale getirmeyi başardı. Bunları listemize eklememizin en büyük sebebi ise: uzaktan açılıp kapatılabilmeleri. Özellikle çocuklu aileler için akıllı prizler gerçekten büyük önem taşıyor.

Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz bir uygulama üzerinden istediğiniz yerden kontrol edebileceğiniz prizleri örneğin gece yatarken devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle küçük çocuğunuzun sizden habersiz prizlere elini sokup çarpılma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Elbette ki kullanım amacını sadece bununla sınırlandırmayın. Evinizden ayrıldıktan sonra aklınıza düşen “acaba ütünün fişini çektim mi?” şüphesi akıllı prizler sayesinde kafanızdan tamamıyla silinecektir.

Akıllı Mutfak Aletleri

Her gün rutin olarak hepimiz mutfağa giriyoruz. Gerek kahve yapmak için, gerek fırına yemek vermek için, gerekse de bir şeyler kızartmak için. Bunları tek bir yerden kontrol edebileceğiniz söylense inanır mıydınız? 20 yıl önce belki kimse inanmazdı evet ama gerçek şu ki, günümüzde bu mümkün. Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemi o kadar büyük ki, basit bir kahve makinesini bile içerisine alıyor.

Evinizdeki Wi-Fi ağına bağlı olan fırının zamanlayıcısını, pişirme derecesini ve diğer ayarlarını telefonunuza yükleyeceğiniz mobil uygulamadan özelleştirebilir; o hazır olurken dilerseniz kahve makinenizi oturduğunuz yerden ilgili ayarlamaları yapıp çalıştırarak ve içeceğinizi de hazır hale getirebilirsiniz. Tabii cihazlarınız destekliyorsa, yapay zekâ ile çalışan asistanlar sayesinde tüm bunları sadece sesinizi kullanarak da yapabilirsiniz.

Akıllı Güvenlik Sistemleri

Söz konusu ev olunca, güvenlik kaçınılmaz bir gereksinim haline gelir. Özellikle de tekin bir muhitte yaşadığınızdan şüpheleriniz varsa. Evinize yerleştireceğiniz harekete duyarlı Wi-Fi kameraları kullanarak, odalarınızı telefonunuz üzerinden 7/24 izleyebilirsiniz. Üstelik illa evde olmanız gerekmiyor, uzakta olsanız da mobil uygulama yardımıyla kontrol sağlayabiliyorsunuz. Harekete duyarlı güvenlik kameraları düşük ışıkta bile ufak bir hareket algıladığında size bilgi veriyor ve uyarıyor.

Tabii güvenlik deyince sadece kameralar değil, evin kapıları da işin içine giriyor. Kapının ve anahtarların bile akıllısı var. Yine telefonunuza yükleyeceğiniz bir mobil uygulama üzerinden, kapıyı açma izni olan anahtarları keyfinize göre seçebiliyorsunuz. İstediğiniz anahtarın iznini iptal ederken, parmak izi desteğini de aktifleştirerek ekstra koruma sağlama imkânı elde edebilirsiniz. Elbette birden fazla parmak izi ayarlayıp bunlar arasından dilediğinize izin vermeniz de mümkün.

Cevap bırakın