Hayatınızı kolaylaştıracak Google Chrome eklentileri

Hayatınızı kolaylaştıracak Google Chrome eklentileri

0

Google Chrome internet kullanıcıları tarafından son yıllarda en fazla tercih edilen tarayıcıların başında geliyor. Özellikle mobil tarayıcılar içerisinde açık ara en çok tercih edilen desek abartmış olmayız. StatCounter’ın Haziran 2017 istatistiklerine göre Google Chrome’un masa üstü pazar payı yüzde 63,2. En yakın rakibi Firefox’un pazar payının yüzde 14 olduğunu düşünürsek Chrome’un ciddi bir fan kitlesinin olduğunu söyleyebiliriz. Mobildeki rakamlar ise biraz daha insaflı. Google Chrome mobilde pazarın yüzde 47,3’ünü elinde bulundururken bu segmentte kendisini Safari yüzde 21,2 ile takip ediyor. Neredeyse her 10 internet kullanıcısından 6’sının Google Chrome tercih etmesinin nedenlerine baktığımızda; kullanıcıların daha hızlı ve kullanıcı odaklı bir deneyim yaşamalarının yanında Chrome’un hayatı kolaylaştıran onlarca eklentisinin de bu tercihte etkili olduğunu söylemek mümkün. Bu haftaki yazımda hayatınızı kolaylaştıracak Google Chrome eklentilerini bir araya getirdim.

Speedtest by Ookla
Herhangi bir iş üzerinde çalışırken internet hızının düşük olması kadar sinir bozucu bir durum olamaz. Speedtest eklentisi internet hızınızla ilgili herhangi bir iyileştirme yapamaz ancak bağlantı yavaşlığının nedeni hakkında size bilgi verecektir. Speedtest internet bağlantınızı hızlıca test eder ve yükleme ile indirme hızlarınızı size bildirir. Bu sayede internet sağlayıcınız ya da IT departmanınıza sorunla ilgili doğru şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz.
HTTPS Everywhere
HTTPS giriş yaptığınız internet sitelerinin korunmasını sağlayan şifrelenmiş bir web standardı. Electronic Frontier Foundation ve The Tor Project grupları tarafından geliştirilen sistem, güvensiz HTTP protokolünü otomatik olarak güvenli HTTPS protokolüne dönüştürür.
Social Blade
YouTube, Twitch, Instagram ve Twitter ile uyumlu şekilde çalışan Social Bade size izlediğiniz videolar hakkında bilgi verir. İzlediğiniz video ile ilişkili takipçi sayısı, tahmini reklam kazançları ve görüntülenme sayısı bir arayüzde gösterilir. Bu sayede takip ettiğiniz videolar hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.
Cite This For Me
Hazırladığı sunum veya makalenin kaynağını göstermek isteyen herkes bu uygulamayı fazlasıyla faydalı bulacak. Uygulama istediğiniz web sayfasının 4 farklı sitilde hızlı bir şekilde kaynakçasını çıkarır ve dökümana aktarır.
LastPass
LastPass yalnızca bir şifreyi aklınızda tutarak diğer tüm şifreli hesaplarınızın giriş detaylarına erişmesini sağlar. Sistem gerektiğinde otomatik olarak çok güvenli şifreler üreterek diğer hesaplarınızın güvenliğini de sağlar. Ayrıca sistemde korunmasını istediğiniz offline bilgiler için de alan mevcut.
Colorzilla
Online’da bir şeyin renk bilgi kodunu öğrenmek isterseniz Colorzilla eyedropper herhangi bir pikseli kontrol edebilir ve size bilgi verebilir. Ve bu sayede siz renk bilgisini başka bir programa girebilir ve istediğiniz şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Bu dijital tasarım yapanlar için eşsiz bir uygulama.
TinEye
Bir resmin orijinal kaynağını bulmakta zorlanıyorsanız TinEye görüntü arama programını deneyin. Program yalnızca benzerlik yerine en yakın olası eşleşme üzerine odaklanıyor. Bu sayede orijinal, yüksek çözünürlüklü kaynağı bulmak mümkün hale geliyor.
Unpaywall
Unpaywall üyelik ücreti ödemeden akademik yazılar okumak isteyenler için. Arama yaptığınızda bu eklenti aynı makalenin yasal ancak ücretsiz versiyonunu bulmaya çalışır. Böylece hem zaman hem de para kazancı sağlamış olursunuz.
Save to Pocket/Instapaper
Bu eklentilerden her ikisi de web sayfalarını ve makaleleri kaydederek internet olmadığı zamanlarda dahi erişebilmenizi sağlar. Eğer ekstra özellikler isterseniz her ikisinin de premium versiyonu mevcut.
The Great Suspender
The Great Suspender eklentisi ile tarayıcınızdaki açık sayısız sekmeyi yönetmek çok daha kolay. The Great Suspender kullanmadığınız sekmeleri siz tekrar geri dönene kadar durdurarak bilgisayarınızın performansını yönetmenize yardımcı olur.
Backstop
Bir internet sitesinde çalışırken yanlışlıkla geri tuşuna bastığınızda yazdığınız tüm bilgiler silinir ve boşa gider. Bu talihsiz kaza hepimizin başına gelmiştir. Backstop eklentisi tam da bunun için. Backstop geri tuşunu durdurarak bir önceki sayfaya gitmenizi engeller ve sizi zaman kaybından kurtarır.

Cevap bırakın