Hayatınızı kolaylaştıracak 10 akıllı ürün

0

Teknoloji bizi şaşırtmaya devam ediyor. Her gün yeni bir inovasyonla tanıştığımız teknoloji dünyasında ürünler de akıllanmaya başladı. Kaybolmayan bavul mu istersiniz yoksa cep telefonunuzu şarj edebilen bir saksı mı? Ya da yemek yapmanızı kolaylaştıracak akıllı bir tava ya da size yağmur yağacağını haber veren akıllı bir şemsiyeye ne dersiniz?

Oyun oynatan ayakkabı
Lenovo’nun geliştirdiği ve Intel’in giyilebilir cihazlar için geliştirdiği Curie modülünü kullanan Yaoat F2 ismindeki akıllı ayakkabı, kat edilen mesafeyi takip edebiliyor. Akıllı ayakkabı standart fitness takibi yapmasına ek olarak kablosuz olarak şarj edilme özelliğine de sahip. Ayakkabının kenar kısımlardaki LED şerit, batarya durumu ve hedeflenen mesafe konusunda bilgilendirme yapabiliyor. Ayakkabının öne çıkan bir diğer özelliği ise oyun kontrolcüsü olarak kullanılabilmesi.

Sağlığınızı takip altına alın
Hayatımızı kolaylaştıracak akıllı ürünlerden biri de SBS marka akıllı tartı. Yağ ve kas oranlarının yanı sıra vücuttaki su oranını gösteren ve vücut kitle indeksini öğrenmeyi sağlayan tartı, iPhone ve Android telefonlarla entegre bir biçimde çalışıyor. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama sayesinde, tartıdan elde edilen tüm ölçümler kayıt altına alınabiliyor ve süreci takip etmek mümkün olabiliyor.

Bavulunuz artık kaybolmayacak
Seyahat etmek güzel ancak bavulunuz kaybolursa bu biraz sıkıntı olabiliyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak üretilen Blue Smart, akıllı bir bavul olarak dikkat çekiyor. Blue Smart, iOS sistemi ile senkronize özel yazılımı sayesinde valizi takip etme, uzaktan kumandayla kilitleme ve açma, kilosunu ölçümleme, telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarını şarj edebilme özellikleri ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda seyahat asistanı uygulamasıyla yolculuk bilgilerinizi günler öncesinden size hatırlatıyor.

Ütüyü prizde mi unuttunuz?
TP-Link’in akıllı prizleri, yine şirketin mobil uygulaması olan Kasa ile telefon üzerinden rahat ve basit bir şekilde kontrol edilebiliyor. Bu sayede akıllı prize takılı olan bir ütünün açık olup olmadığı, akıllı telefondan kontrol edilip, ütü kapatılabiliyor. Ofislerde sıkça kullanılan su sebillerinin akşam belli bir saatte kapanması ve sabah çalışanlar ofise gelmeden yarım saat önce çalıştırılıp soğuk ve sıcak suyun hazır hale getirilmesi yine akıllı priz ile mümkün oluyor.

Birazdan yağmur yağacak
Hayatınızı kolaylaştıracak en faydalı ürünlerden biri Oombrella adı verilen akıllı şemsiye. Bu şemsiye, sap kısmına yerleştirilen güçlü sensörleri sayesinde havayı, nemi ve basıncı ölçüyor. Böylece yağmur yağmadan kısa bir süre önce akıllı telefonunuza uyarı göndererek dışarı çıkmadan önce şemsiyeyi yanınıza almanızı öneriyor. Ürünün dikkat çeken bir diğer özelliği de kaybolmaya karşı uyarı gönderiyor olması.

Aklınız evde kalmasın
Petwant markasının geliştirmiş olduğu Petfeeder adlı akıllı ürün, evcil dostlarınızı takip edebilmenize olanak sağlıyor. Mobil uygulama ile entegre çalışan bu ürün ile, evcil dostlarınızın beslenmesini kontrol altına alabilir, beslenme sürelerini ve porsiyon miktarlarını yönetebilirsiniz. Petfeeder, içindeki ağırlık sensörü sayesinde beslenme miktarını tam olarak ölçümleyebiliyor.

Çamaşırlarınızın akıllı mandalı
OMO tarafından geliştirilen Peggy isimli akıllı mandal, çamaşır yıkadıktan sonraki kurutma sürecini kolay bir hale getiriyor. Mobil uygulama ile birlikte kullanabileceğiniz bu ürün, hava sıcaklığını ölçen ve nemi algılayabilen sensörleri sayesinde hava durumunu algılayarak çamaşır asmak için ideal zamanı seçiyor.

Telefonunuzu saksı şarj etsin
Arkyne firmasının geliştirdiği Bioo adındaki saksı, bitkinin yaptığı fotosentezden enerji alarak akıllı telefonları şarj edebiliyor. Kullanmaya başlamadan önce saksının içine biraz su dolduruluyor. Sonrasında saksıda bulunan ve taş şeklinde tasarlanan USB girişine şarj kablosu bağlanarak şarj işlemi başlatılıyor.

Tava da akıllandı
Pantelligent adındaki akıllı tava, yemeklerin yapılış sürecini kontrol altında tutarak daha lezzetli tatların ortaya çıkmasını sağlıyor. Mobil uygulamayla birlikte aktif hale getirilen akıllı tavada, ısı gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Uygulamada birkaç tarif bulunuyor ve kullanıcılar yönlendirilerek gerekli malzemelerin tam zamanında eklenmesi ya da et yapılıyorsa etin doğru zamanda çevrilmesi sağlanıyor.

İneklere özel…
Son yıllarda hayvancılık alanında otomasyon sistemlerine yapılan yatırımlar artıyor. Kurtsan Tarım tarafından satışa sunulan akıllı tasmalar sayesinde hem ineklerin yaşam kalitesi hem de çiftliğin karlılığı artırılıyor. İnekler için üretilen akıllı tasma sayesinde, ineklerin sağlık durumları, beslenme biçimleri, günlük hareketleri, süt verme oranları anlık olarak raporlanıyor, çiftlik sahibine anlık bilgi veriliyor.

Cevap bırakın