Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürHayatın anlamı hakkında konuşan robot

  Hayatın anlamı hakkında konuşan robot

  GettyImages-76185347-S-582x437

  Teknoloji şirketi Google, hayatın anlamı hakkında konuşan, sorulara yanıtlar getiren bir makine geliştiriyor. Çok sayıda bilimsel proje üzerinde çalıştığı bilinen şirketin yeni projesi adeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış durumda. Diyalog kurabilen makine, insanla belirli ölçülerde sohbet edebiliyor ve işin ilginç yanı sohbetlerin temelinde kodlar bulunmuyor. Google araştırmacıları, diyalog ve konuşmaların analizi için bir sistem kurdu, üstelik bu sistem robotun öğrenebilmesine dayalı.

  Makinenin kodlama ile yanıt vermesi yerine öğrenebilmesi temasına dayalı Google projesi ile ilgili bir bilimsel makale geçtiğimiz günlerde sınırlı bilgiler içermekle beraber yayınlandı. Yapay sinir ağları ile örneğin Facebook üzerindeki fotoğraflarda yer alan kişilerin tanınması, Android telefonlarda bir dilden diğerine çevrimiçi çeviri gerçekleştirilebilmesi gibi yüksek işlem gücü gerektiren bazı teknoloji adımları hali hazırda kullanımda. Google’ın da gelecekte insanlarla makineler arasında ileri düzeyde iletişim kurulabilmesi temelinde adımlarının olduğu ve bunların hız kesmeden devam ettiği netleşmiş oldu.

  GettyImages-177499861-582x433

  Google’un geliştirme aşamasında olduğu makinenin insanla gerçekleştirdiği konuşmalardan bazı örnekler de kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre insanın, ‘hayatın amacı nedir?’ şeklindeki sorusuna makinenin ‘’Daha iyi hizmet etmek’ şeklinde yanıt verdiği görüldü. Aşağıda daha fazla soru-cevap bulabilirsiniz.

  İnsan: Varoluşun amacı nedir?

  Makine: Dünya gezegeninde neler olduğunu öğrenmek

  İnsan: Ölmenin nedeni nedir?

  Makine: Çünkü bir hayat var

  İnsan: Akıllı olmanın amacı nedir?

  Makine: Ne olduğunu öğrenmek

  İnsan: Duyguların amacı nedir_

  Makine: Bilmiyorum

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN