Hayatımızı kolaylaştıran mobil uygulamalar

0

Artık hepimiz akıllı telefonlarımıza bağlı bir hayat yaşıyoruz. Sabah çılgınlar gibi çalan çalar saat yerine akıllı telefonumuzun alarmına uyanıyoruz. Gözümüzü açtığımızda saate bakmak için yine cep telefonumuza sarılıyoruz. Camı açıp havayı tahmin etmek yerine o gün havanın nasıl olacağını akıllı telefonumuzdan öğreniyoruz. Evden dışarı çıktığımızda nerede trafik var, hangi yollarda yol çalışması var, en kestirme hangi yoldan gidilir gibi soruların cevabını yine cep telefonlarımızdan alıyoruz. Eğer toplu taşıma kullanıyorsak yolculuk süresince, gündemde neler olduğunu yine cep telefonlarımızdan takip ediyoruz. Cüzdanımızı evde unutsak geri dönüp almayı düşünmüyoruz ancak cep telefonumuzu unutsak mutlaka geri dönmek istiyoruz. Geri dönemeyecek kadar yol aldıysak da o gün kendimizi mutlaka eksik hissediyoruz. Cep telefonlarımızdan erişebileceğimiz birbirinden farklı binlerce mobil uygulama da günlük hayatımızı kolaylaştırıyor. İşte birkaç örnek…

Daha az meşgul ol
İşyerinde iş arkadaşlarınızla mail ortamında iletişim kurmak biraz zor olabiliyor. Bunun için en kolay iletişim yolu tabii ki elimizden asla düşürmediğimiz cep telefonları. Slack adlı mobil uygulama iş ortamında arkadaşlarınızla olan iletişiminizi daha eğlenceli hale getirebiliyor. ‘Daha az meşgul ol’ sloganıyla karşımıza çıkan Slack, farklı gruplar oluşturarak sohbet etmenize olanak sağlıyor. Arayüz sade bir şekilde hazırlandığı için oluşturduğunuz gruplara arkadaşlarınızı eklemek oldukça kolay. Ayrıca bu uygulamada kendi aranızda mesajlaşabiliyor, dosya gönderebiliyor, fotoğraf yükleyebiliyor ve istediğiniz dokümanları da paylaşabiliyorsunuz. Dilerseniz gönderdiğiniz mesajlara hashtag de ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha sonra seçmiş olduğunuz hashtagleri kullanarak atılan tüm mesajları filtrelemeniz mümkün hale geliyor. Bununla birlikte Dropbox, Google+, Hangouts ve Twitter gibi başka uygulamalarla da etkileşim sağlayabilirsiniz.

Her güne farklı iş!
Daha çok kazanmalıyım, vaktimi boş geçirmemeliyim, mutlaka değerlendirmeliyim diyorsanız farklı farklı görevler edinerek ek gelir sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? WeBeYou uygulamasını cep telefonunuza indirerek. WeBeYou görsel ve işitsel bir veri paylaşım uygulaması olarak dikkat çekiyor. Uygulamayı şöyle bir örnekle anlatabiliriz; diyelim ki siz Ankara’da yaşıyorsunuz. İstanbul’daki bir üretici Ankara’daki bir zincir markete ürün göndermiş. Ürünün hangi rafa nasıl bir fiyat bilgisiyle yerleştirildiğini, paketlerin sağlam olup olmadığını, rakiplere kıyasla nasıl gözüktüğünü ve bunun gibi pek çok bilgiyi merak ediyor. Bunun için kalkıp Ankara’ya gitmek için de zamanı yok. Oraya bir ekip göndermek de ekstra masraf demek. Zaman ve para kaybetmek yerine WeBeYou uygulamasını açıyor, adres belirtiyor, ürünlerinden kaç tane fotoğraf ve video istediğini belirtiyor. Ayrıca örnek fotoğraflarla yönlendirme de yapabiliyor. Sonra siz bu uygulama sayesinde işi görüyorsunuz. Bahsi geçen market sizin yakınlarınızdaysa ve oraya gitmeye de üşenmiyorsanız bu işi alabiliyorsunuz. Markete giderek üreticinin istediği fotoğraf ve videoları çekiyorsunuz, sonrasında da üreticiye gönderiyorsunuz. Böylece hem üretici zaman ve para kaybetmiyor hem de siz basit bir işlemle kazanç sağlayabiliyorsunuz.

İş çıkışı sinema zamanı…
Yoğun bir iş günü geçirdiniz ve akşam evinize dönmeden önce o çok izlemek istediğiniz filme gitmek istiyorsunuz. Bunun için aslında cep telefonlarında pek çok uygulama var. Ancak Sinemia farklı bir uygulama. Çünkü bu uygulamada aylık bir ücret karşılığında her gün bir film izleyebiliyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey Sinemia’ya başvurarak bu karta sahip olmanız. Üyeliğinizi aktifleştirdikten sonra mobil uygulama üzerinden yakınınızdaki bir sinema salonunu görebilir, seans saatlerine bakabilir ve izlemek istediğiniz filmi seçebilirsiniz. Biletinizi alabilmeniz için sinema salonunun belli bir mesafe yakınında olmanız gerekiyor. Uygulama üzerinden bilet alma işlemini seçtikten sonra yarım saatlik bir süre içerisinde sinema salonunun gişelerine giderek Sinemia kartınızı gösteriyor ve biletinizi alabiliyorsunuz. Uygulama üzerinden ayrıca kullanıcıların izledikleri filmler hakkında yaptıkları yorumları ve verdikleri puanları da görebilirsiniz. Kendi profilinizi oluşturabilir ve izlediğiniz filmler hakkında siz de diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Cevap bırakın