Hayatı Değiştiren Japon İcatları

0

      Popüler teknoloji kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan Japonya; geçmişte ve günümüzde hayatı değiştiren icatlar ile ” Japon İcadı” deyimini tam anlamı ile hak eden bir ülke konumunda. Yeniliklerine günümüzde de başta robotlar olmak üzere icatlar ile devam eden Japonlar, geçmişte buldukları buluşlar ile hayatı gerçekten de değiştirdiler.

      Bu haftaki yazımda; hayatı değiştiren Japon icatlarından bahsedeceğim.

Nintendo

      Nintendo, oldukça uzun bir geçmişe sahip. Kökeni neredeyse 1889’a kadar uzanıyor. Fusajiro Yamuachi’nin oyun kartları ile başlayan serüven, 1933 yılında Nintendo şirketi adı ile tescillenmesi ile devam etmiş. Şirket; 1970 yılından itibaren de elektronik oyun sektörüne girmiş. Game Boy, Nintendo 64 ve Wii şirketin en popüler ürünlerinden sadece birkaçı. 1985 yılında piyasaya sürülen Süper Mario oyunu, günümüze kadar adından oldukça fazla söz ettirdi. İnsanların yaşam şekillerini değiştirme gibi bir misyona sahip olan şirket, halen popülaritesinden hiç bir şey kaybetmiş değil.

Sony Walkman

      Sony’nin “Walkman” kasetçaları; dünyamızın müzik dinleme alışkanlığını değiştirdi. İnsanlara ilk kez gezerken bile müzik dinleme fırsatı verdi. Sony; 1979 yılında tanıtımını yaptığı kasetçalarını, tanıtımından neredeyse bir ay sonra da piyasaya sürdü. Piyasaya sürüldüğünde müthiş ilgi gördü. Bütün dünyada “Wakman” adı ile tanınan ürün; kısa sürede büyük satış rakamlarına ulaştı.  CD, Mini-Disc, MP3 ve son olarak da stream müzik alternatiflerinin gelmesiyle Walkman’e olan ilgi de azaldı. 2010 yılında seri üretimini son verilen ürün, tüm dünyada “Sony Walkman” adıyla neredeyse 400 milyon adet sattı.

Sudoku

      Zeka oyunları kategorisinde yine yaşam şeklimize yön veren Sudoku; 1984 yılında Maki Kaji tarafından geliştirildi. Sudoku; her yaştan insanın, temel mantıksal akıl yürütmelerle kolayca öğrenebileceği bir bulmaca oyunu olarak, oldukça popüler oldu. Japonya kökenli olan oyun; Japonca “Suuji wa dokushin ni kagiru” kelimelerinin birleşiminden oluşmakta. Oyun kısaca rakam yerleştirme olarak tarif ediliyor ve en klasik şekli ile 9×9 boyutlarında oynanıyor.

VHS

      1976 yılında ev video sistemi olarak Japonya’da piyasaya sürülen VHS formatlı kasetler; ilk zamanlarda sadece video izlemek için kullanılmış, sonraki yıllarda video kaydedilebilme özelliği de kazanarak, oldukça popüler olmuştur.  VSH kasetleri, film kiralama sektörünün gelişmesi ile dünya çapında adından söz ettirmiştir. VHS formatı, 1987 yılında Super-VHS (S-VHS) formatı olarak  yenilenmiş ve boyutları da küçülmüştür.

Pokemon

      Pokemon 1995 yılında Satoshi Yajari tarafından geliştirildi. Kısa sürede tüm zamanların en çok satan video oyun serilerinden birisi haline geldi. Seri; kart oyunları, film, çizgi roman ve oyuncak sektörlerinde genişleyerek devam etti.  Serinin en son oyunu olan “Pokemon Go” 2016 yılında tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcıları tarafından büyük beğeni toplayan bir artırılmış gerçeklik oyunu olarak adından oldukça fazla söz ettirdi. Pokemon Go fırtınası, tüm dünyada bir dönem gerçek manada hayatın akışına etki etti diyebiliriz.

Led Işık

      LED Işığı, 1990 yılının başında üç Japon bilim insanı tarafından geliştirildi. Bilim insanları ilk defa yüksek parlaklıkta mavi LED ışığını üretmek için yarı-iletken malzeme kullandı. Düşük enerji kullanması nedeniyle, özellikle televizyon,bilgisayar ve akıllı telefonların ekranlarında LED ışığı teknolojisinin kullanılmaya başlaması, bu alanda büyük bir yeniliğin kapısını açtı.

Jet-Ski

      Jet-ski aslında bir buluş değil, Kawasaki firmasının tescilli ticari markasıdır. Bir Japon şirketi olan Kawasaki, ilk ticari Jet-Ski’yi 1972 yılında tanıttı. Bu aracı 1965 yılında ilk geliştiren kişi ise bir bankacı olan Clayton Jacobson’dur.

Cep Hesap Makinesi

      Canon “Pocketronik”; ilk taşınabilir, pilli elektronik hesap makinesi olarak tarihe geçti. Daha önce masa üstünde kullanılan hesap makinelerinin aksine 1970 yılında ilk kez cepte taşınacak hale gelen bir makine olarak tarihe geçti.

Cevap bırakın