Hayat kurtaran Chrome ve Firefox eklentileri

0

Chrome ve Firefox tarayıcılarını sevmemin en büyük nedenlerinden birisi tarayıcı eklentileri sayesinde özelliklerini genişletebilmemiz. Tarayıcı teknolojileri sadece Netscape’in olduğu ve tarayıcı için ücret ödemek durumunda kaldığımız günlere göre büyük gelişme gösterdi. Artık hem tek bir tarayıcıya mahkum değiliz hem de her biri birbirinden farklı özellikleri beraberinde getiren farklı seçeneklere sahibiz. Bu yazımda sizlere benim sık sık kullandığım çoğu zaman hayat kurtaran diyebileceğim seviyede çeşitli tarayıcı eklentilerinden sizlere bahsedeceğim.

Fireshot

Web tarayıcıda bulunan bir içeriği kaydetme ihtiyacı duymayan neredeyse yoktur. Tarayıcıların kaydetme işlevleri ne yazık ki bu konuda oldukça geri kalıyor. Tüm sayfayı pdf, jpeg ya da başka bir formatta kaydetmeye geldiğinde elimiz kolumuz bağlanıyor. İşte bu noktada imdadımıza hem Firefox hem de Chrome’da kullanabildiğimiz (diğer tarayıcılar için de mevcut) Fireshot eklentisi yetişiyor. Bir web sayfasının görüntüsü almak istediğiniz de Chrome’un eklentiler kısmına yerleşen Fireshot ikonuna tıklamanız yeterli. Tek sayfa ya da çok sayfalı PDF; JPEG, PNG ya da başka bir görüntü formatında web sayfasının görüntüsünü alabilir, panoya yapıştırabilir ya da yazdırabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve birçok kullanım seçeneğine sahip. Eklentinin ayrıca PRO sürümü de bulunuyor. Pro sürümünde e-posta ile başka bir kullanıcıya gönderme, düzenleme, başka yazılımlara dışarı aktarma, gelişmiş yazdırma seçenekleri gibi farklı özellikler bulunuyor.

Eklentiyi indirmek ve ayrıntılı bilgi almak için: https://getfireshot.com/

fireshot


PanicButton

PanicButton, tek tıklama ile o an ekranda bulunan tüm sekmeleri gizlemenizi sağlayan çok kullanışlı bir eklenti. Örneğin banka hesabınıza ya da sadece sizi ilgilendiren bir Web sitesine bakarken bir başkası yanınıza geldiğinde tek tıklama ile bütün sekmeleri gizleyebiliyorsunuz. Böylelikle meraklı gözleri o an baktığınız web sitesinden uzak tutabiliyorsunuz. Klavyede kısa yol atayabiliyor ve sekmeleri kapattığınızda açılacak web sitesini de belirleyebiliyorsunuz.

Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/panicbutton/faminaibgiklngmfpfbhmokfmnglamcm?hl=tr

Firefox için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/panic-button/

panicbutton

OneTab

Çok fazla sekme açtığınızda belek kullanımının önemli ölçüde arttığını ve fazla sistem kaynağına sahip değilseniz bilgisayarın yavaşladığını çoğumuz fark etmişizdir. İşte OneTab bu karmaşayı ortadan kaldırarak tüm sekmeleri tek bir alan altında toplayabiliyor. Bu sekmelerin hepsini tek seferde ya da istediğiniz sekmeyi kapatabilmenizi sağlıyor. Bekleme konumu sayesinde sekmelerin kaynak yemesini de engelliyor. OneTab çok sade bir arayüze sahip ve kullanımı oldukça basit. Kullanıcılardan da çok iyi yorumlar almış.

Chrome için: https://www.one-tab.com/

Firefox için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/onetab/

onetab


Lazarus

Form doldururken birden sayfa kapandı ve doldurduğunuz tüm bilgiler kayboldu. İşte bu noktada imdadınıza Lazarus yetişiyor. Formu yeniden açtığınızda doldurduğunuz hiçbir bilgi kayıp olmuyor. Bu sayede tekrar tekrar form doldurmaktan kurtuluyorsunuz.

Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/lazarus-form-recovery/loljledaigphbcpfhfmgopdkppkifgno

Firefox için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/lazarus-form-recovery/

Buffer

Sosyal medyada çok sık paylaşım yapan birisiyseniz o zaman bu eklenti sizin için geliyor. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya mecralarında tek bir tıklama ile paylaşım yapabiliyorsunuz. Zaten bunu yapabiliyorum dediğinizi duyuyorum ama Buffer bundan biraz daha fazlasını yapıyor. Buffer aynı zamanda sosyal medyada yaptığınız paylaşımları takip ediyor ve size analiz sunuyor.  Retweetler, bahsedilmeler, gönderinizi paylaşanlar, beğenenler ve daha fazlasını bu analizlerde görebiliyorsunuz. Ayrıca paylaşımlarınızı zamanlayabiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz paylaşımın istediğiniz saatte ve günde paylaşabiliyorsunuz. Diğer taraftan paylaşımlarınızı zamanlayarak üst üste paylaşım yapıp takipçilerinizi ve arkadaşlarınızı bunaltmıyorsunuz. Bir diğer güzel özelliği ise birden fazla hesapla çalışabilmesi. Farklı uygulamalarla da entegrasyon özelliği bulunuyor. Eklentinin aynı zamanda işletmeler için özel bir sürümü de mevcut.

Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/buffer/noojglkidnpfjbincgijbaiedldjfbhh?hl=tr

Firefox için: https://addons.mozilla.org/En-us/firefox/addon/buffer-for-firefox/

buffer

Cevap bırakın