Havalar Isınıyor? Hangi Vantilatörü Satın Almalıyım?

0


Genel olarak herkes biliyordur ama bilmeyenler için vantilatör, bir motorun verdiği gücü kullanarak kapalı bir alanda havayı üfleyerek esinti oluşmasını sağlayan bir çeşit cihazdır. Sıcakların bunaltmaya başladığı yazın bu ilk günlerinde serinlemek için klima kullanmak yerine daha ekonomik bir tercih olan vantilatör satın almak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda ilk olarak vantilatör çeşitlerinin neler olduğuna değinip vantilatör satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağım.

Vantilatör Çeşitleri

Hangi tür vantilatör modelleri satın alabileceğinizi aşağıda başlıklar halinde görebilirsiniz. 

Klasik Ayaklı Vantilatörler

Farklı boyutları olan klasik ayaklı vantilatörler ayakları yardımıyla istenilen yere ve istenilen boya uyarlanabilir.

Tavana Monte Edilen Vantilatörler

Tavana monte edilen vantilatörler kullanılan alanda yer kaplamadığı için tercih edilmektedirler. Ayrıca geniş kanatları yüksek serinlik vermektedir. Bu tip vantilatörlerinin yeterli düzeyde serinlik verebilmesi için kanat uzunlukları en az 1.5 metre olması gerekir.

Buharlı Vantilatörler

Bu tip vantilatörlerin su koyma hazneleri bulunur ve buraya konan temiz su buharlaştırılarak alanın serinlemesini sağlarlar. Klasik ayaklı vantilatörlere çok benzerler ve ayakları vardır.

Masa Üstü Vantilatörleri

Dar alanlarda kullanılan masaüstüne yerleşebilecek kadar küçük boyutta ve daha çok çalışırken serinlik vermesi amacıyla kullanılan bir çeşit mini vantilatörlerdir.

Duvar Tipi Vantilatörler

Ayakları olmayan duvara monte edilen vantilatör çeşididir. Diğer klasik vantilatörlerle aynı özelliklere sahiptirler. Duvara monte edildikleri için daha az yer kaplarlar.

Kule Tipi Vantilatörler

Geniş açılı üflemeleri sayesinde büyük mekanlarda bile etkili serinlik sağlayan vantilatör modelidir. Genel olarak ayarlanabilir rüzgar eğimiyle birlikte oda sıcaklığını gösteren ekrana sahiptirler. Farklı seviyedeki hız ayarlarından başka kumanda ile uzaktan kontrol edilebilirler.

Sanayi Tipi Vantilatörler

Daha çok geniş alana sahip işyerleri için idealdir. Oldukça yüksek watt gücü olan bu cihazlar çok yüksek serinletme kapasitesine sahiptirler.

Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vantilatör satın almadan önce dikkat etmeniz gereken konuların başında kaç kademeli olduğu, fanının büyüklüğü, motor gücü, tipi, uzaktan kumanda edilip edilemediği ve ağırlığı gelmelidir. Stiğiniz markanın teknik servis alt yapısı da seçim kararı verirken önemli bir parametredir.

Bütçenize en uygun alternatifleri görebileceğiniz tüm vantilatör marka ve modellerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_cvs-dn-91009-duvar-tipi-vantilatör-1193264.html

 

Cevap bırakın