Havaalanlarına yeni güvenlik önlemleri geliyor

0

Dünyada ve Türkiye’de terör olayları her geçen gün artıyor. Özellikle havaalanları bu konuda stratejik önem taşıyor. Çünkü alınan tüm tedbirlere rağmen havacılık sektöründe zaman zaman büyük güvenlik zafiyeti yaşanıyor. İşte bu yüzden havacılık sektöründeki gelişmelerin bir sonucu olarak havaalanları yüksek stratejik öneme sahip tesisler haline geldi. Son dönemde havalimanlarında yaşanan bombalı eylemlerin bir sonucu olarak havaalanlarındaki güvenlik önlemlerinin yeniden gözden geçirilerek artırılması sağlandı.

Türkiye’de sivil havacılık ve güvenliği üzerine çalışan iki ulusal kurum bulunuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü havaalanlarındaki güvenliğin sağlanmasıyla ilgili sorumluluk sahibiler.

Ne Gibi Önlemler Alınıyor?

Havayolu kullanan yolcu sayısının yükselen artışı, havayolu firmalarının uçak filolarını genişletmeleri, açılan yeni uçuş yönleri havaalanlarının stratejik önemini daha da artırdığı gibi yeni önlemlerin de beraberinde getiriyor. Bunların neler olduğunu maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.

 Otoparklar Terminalden Uzakta Olmalı

Şüpheli kişilerin daha terminale girmeden farkedilebilmesi için alınan bir önlemdir. Burada asıl önemli olan şüpheli şahıs tesbiti yapabilecek tecrübeli personelin de bulundurulmasıdır. Yoksa tek başına terminalden uzak otopark bir çözüm değildir.

Havaalanı Girişlerinde Plaka ve Yüz Tanıma Sistemleri Kurulmalı

Araçlar daha terminal alanına girmeden kurulan kamera sistemleri yardımıyla plaka tanıma hatta yüz tanıma yapılarak olası şüpheliler daha terminal alanına girmeden tespit edilebilir.

Ani Saldırılar Anında Karşılık Verebilecek Silahlı Bir Ekip Hazır Olmalı

Oluşabilecek bir terör saldırısına hazırlıklı olmak ve anında karşılık verebilmek amacıyla havaalanı kompleksi içinde konuşlandırılmış silahlı ve profesyonel bir müdahale ekibinin bulundurulması zorunlu hale gelmiştir.

Yoğunluğu Önlemek Amacıyla Kapı Sayısı Artırılmalı

Terminal alanına araçların rahat bir biçimde girebilmesi için ve aşırı yoğunluk ve yığılmaları önlemek için  giriş ve çıkışı sağlayan kapı sayısının artırılması alınacak önlemlerden biri olarak sıralanabilir.

Beton Bariyerlerin Önemi Büyük

Terminallerde oluşabilecek olası bir patlamanın yaratacağı etkileri azaltmak için belirlenen stratejik yerlerin beton bariyerlerle kaplanması hazarların azaltılması için yarar sağlayacaktır. Ayrıca hareketli bariyerlerden de ihtarlara uymayan ve kaçmaya çalışan araçları güvenli bir mesafede tutmak için kullanılabilir.

Isı ve Harekete Duyarlı Uyarı Sistemleri Kurulu Olmalı

Özellikle havalimanının çevresinde kurulacak olan ısı ve hareket algılayan sistemler bazı saldırılan önlenmesi konusunda erken uyarı sağlayabilir.

X Ray Cihazları Olmazsa Olmaz

Havaalanına giren tüm araçları kontrol edebilecek özelliklere sahip X Ray cihazlarının bulundurulması artık ciddi bir ihtiyaç. Bunu yaparken de trafik yoğunlaşmasını önlemek için farklı noktalarda açılacak ceplerde yapılması gerekiyor. Fakat uygulamada çok da pratik olmayan bir yöntem.

Sinyal Kesici Cihazlar Her An Hazır Olmalı

Havalanlarının içinde ve yakın çevresinde sürekli olarak şüpheli paket ve çantalar olacaktır. Bunların büyük çoğunluğu yolcular tarafından unutulan eşyalar olsa bile bu şüpheli paketlere kısa zaman içinde müdahale etmek gerekir ve bu müdahaleyi yapabilmek için de seyyar sinyal kesici cihazlar her an hazır bulundurulmalıdır.

Drone Avcıları Ellerinde “Drone Killer” İle Nöbet Tutacaklar

Belki henüz birçok havaalanında bulunmuyor olabilir ama çok yakın bir gelecekte her havaalanında ellerinde “Drone Killer” silahı bulunan ve görevleri insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek olan güvenlik güçleri görev yapacak.

Personel İçin de Güvenlik Önlemleri Artmalı

Personel içinde de zaman zaman güvenlik zafiyeti oluşmaktadır. Bu zafiyetleri önlemek için stratejik bölgelerdeki personel giriş çıkışlarında göz kontrolü, yüz tanıma veya parmak izi gibi daha güvenli yöntemler  tercih edilmelidir.

Cevap bırakın