Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraHava Fotoğrafçılığındaki Son Gelişmeler

  Hava Fotoğrafçılığındaki Son Gelişmeler

  2016_mayis_02

  Yaklaşık 10 yıl kadar önce “Hava Fotoğrafçılığı” konusundan bahsediyor olsaydık hemen herkesin havadan nasıl çekim yapılabileceği ile ilgili değişik fikirleri olurdu. Helikopter kiralamak, vinç kullanmak, yüksek binaların çatısına çıkmak, yüksek merdiven kullanmak, paraşütle atlayıp çekim yapmak gibi çözümlerden bahsedebilirdik. Fakat artık konu hakkında biraz ilgili olan herkes Hava Fotoğrafçılığı denildiği zaman bu iş için fotoğraf makinesi montajı yapılmış özel Drone (insansız hava aracı) kullanıldığını biliyor.

  Drone’lar Artık Çok Gelişmiş Özelliklere Sahipler

  Teknolojiyle paralel olarak birlikte gelişen Drone’lar artık bir çok özelliğe sahipler. Artık kendi kendilerine belirlenen rotada iniş ve kalkış yapabiliyorlar. Drone havadayken bir şekilde bağlantı kesilse bile GPS kullanan özelliği sayesinde Drone belirlenen koordinattaki lokasyona kendi kendine iniş yapabiliyor. Bu insansız hava araçlarına takılan havadan çekim yapabilmeye uygun fıotoğraf makineleri yardımıyla da istenilen irtifada titreşimsiz fotoğraflar çekilebiliyor.  Hava Fotoğrafçılığı bu teknolojik cihazların gücünü arkasına alınca çok daha keyifli, kolay ve cazip hale geldi.

  Başlangıç Maliyetleri Oldukça Değişken

  Hava Fotoğrafçılığı’na profesyonel olarak başlamak için 5000TL’den başlayan ve iş profesyonelleştikçe 25-30 bin TL’yi bulan hatta geçen bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu fiyata bu işe uygun bir Drone ve  onun üzerinde kullanılacak uygun fotoğraf makineleri için birbirinden çok farklı ve değişik kalitede ürünler bulunuyor.

  Kullanımı İlk Defa Tanışanlar İçin de Kolay

  Daha önceden uçuş tecrübeniz olmasa bile bu cihazları kullanmak hiç de zor değil. Alacağınız birkaç saatlik bir eğitim ve sonrasında yapacağınız antreman uçuşları sizi kısa zamanda Hava Fotoğrafçılığı konusunda istediğinizi yapabilir seviyeye getiriyor.

  Artık havadan çekimlerde kullanılan dslr fotoğraf makineleri ile neredeyse titreşimsiz görüntü almak mümkün olmaktadır. Yerden kumanda yardımıyla Drone’u istenilen yüksekliğe ve açıya getirdikten sonra kameranız ile 360 derece aralığında çekim yapabilirsiniz. Havada çekilen görüntüyü anlık olarak yerden izleyebilir ve deklanşörü kumanda edebilirsiniz.

  Kullanım Alanları

  Otel, Fabrika ve Tesislerde :  Otel, Fabrika ve çeşitli tesislerin tanıtım broşürü, tanıtım CD’si veya tanıtım filminin çekilmesi için Hava Fotoğrafçılığı’ndan bolca faydalanılmaktadır.

  Film Çekimlerinde : Özellikle sinema, dizi ve reklam filmi çekimlerindeki bazı sahnelerin çok daha gösterişli ve ilgi çekici olması amacıyla bu teknolojiden yararlanılmaktadır.

  Kamu Binaları ve Belediyeler : Kamu binaları ve belediyeler bu konunun en fazla müşterisi olan kurumlar arasında yer alırlar. Özellikle belediye binalarının, tesislerinin, parkların ve yapılan projelerin halka tanıtımları için Hava Fotoğrafçılığı’na sıkça ihtiyaç duyarlar.

  Otoyol, Köprü ve Baraj Çalışmaları : Oldukça büyük alana yayılmış otoyol, köprü ve baraj gibi büyük projelerde inşaat alanlarının, bitmiş bölümlerin veya tüm projenin planlama veya tanıtım yapmak amacıyla havadan görüntülerine ihtiyaç duyulabilir. Projeyi yürütenler yapımı devam eden projenin ne hızla ilerlediğini ve ne aşamada olduğunu belli zaman aralıklarında havadan izleyip kayıt altında tutmak isteyebilirler.

  Çiftçilik Faaliyetleri, Tarım ve Orman Alanlarında :  Çiftçillikle uğraşanlar zaman zaman ekip biçtikleri arazilerinin ne durumda olduğunu havadan görmek isteyebilirler. Ayrıca sık ağaçlardan oluşan ormanlık alanlarda da ağaç türlerinin keşfi, orman yangınları, kaçak kesimler, yaşayan hayvan türlerinin ve ağaçlardaki hastalıkların tesbiti amacıyla havadan fotoğraf almak gerekebilir.

  Doğa Sporları ve Eğlence : Doğa sporlarıyla uğraşanların katıldıkları etkinliklerde havadan görüntü almak gerektiğinde kullanılır. Ek olarak eğlence sektöründe açıkhavadaki konserlerden tutun da piknik ve düğün organizasyonlarına kadar kullanımk alanları çok geniştir.

  Güvenlik Amacıyla : Güvenlik amacıyla görüntü almak için  kullanılır. Güvenliğin öneminin büyük olduğu yerlerde Periyodik yapılan uçuşlarla sürekli görüntü alınması gerekebilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN