Hava durumu takibi için en iyi mobil uygulamalar

0

Bu yıl kış kışlığını pek göstermedi. Hava kurak, yağışlı geçen gün sayısı az, hepimiz kara hasret kaldık. İlerleyen günlerde havanın nasıl olacağını merak ederek telefonlarımızda bulunan hava durumu uygulamalarını daha sık kullanır olduk. Aslında her kış bu durum aynı şekildedir. Akıllı telefonlarımızda bulunan hava durumu uygulamaları daha sık açılır ve bu tür uygulamaların telefonlarımız içinde daha sık şekilde karşımıza çıkarıldığını görürüz. Peki, gerçekten en iyi hava durumu uygulamasını kullanıyor musunuz? Bu yazıda akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz en iyi hava durumu uygulamaları tavsiye ediyoruz.

AccuWeather

accuweather

AccuWeather günlük, saatlik ve 15 günlük hava tahminleri sunan mükemmel bir uygulama. Üstelik hava durumu tahminlerinizi takviminiz ile entegre edebilirsiniz. Her ne kadar son güncellemeleriyle birlikte uygulamanın görsel açıdan daha anlaşılmaz ve kullanışsız hâle geldiğini düşünsek de, sunduğu doğru verilerle AccuWeather tercih edebileceğiniz en iyi uygulamalar arasında yer alıyor.

AccuWeather çok kapsamlı bir veri kütüphanesine sahip ve dünyanın dört bir yanında üç milyondan daha fazla konumun hava durumu bilgisini sunuyor. Ayrıca uygulamada yakında gerçekleşebilecek kar yağışı, gökgürültülü fırtına ve bunun gibi önemli meteoroloji olaylarıyla ilgili uyarılar da var. Bildirimlerle böyle olayların gerçekleşebileceğinden önceden haberdar olabilirsiniz.

Uygulamada bulunan Radar Görüntüsü bölümü de bulunduğunuz bölgedeki bulut ve yağış hareketlerini görmeyi sağlıyor. iOS ve Android uygulamalarında sunulan araç takımları sayesinde uygulama dışında da hava durumu bilgilerini görebilirsiniz.

AccuWeather uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümde reklamlar gösteriliyor. Para vererek reklamları da kaldırabilirsiniz.

Hava Durumu Meteoroloji

meteoroloji genel müdürlüğü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi mobil uygulaması sayesinde iPhone ve Android telefon kullanıcıları zengin hava durumu bilgilerine erişebiliyor. Uygulamayı ilk kez açtığınızda çeşitli uyarılara ilişkin bildirimleri almak isteyip istemediğiniz size soruluyor. Sonrasında üç büyük şehrin; İstanbul, Ankara ve İzmir’in hava durumu bilgilerini uygulamada sağa sola sürükleyerek görebilirsiniz. Eğer isterseniz daha fazla şehri de ekleyebilirsiniz.

Her bir şehrin hava durumu ekranında anlık, saatlik ve beş günlük hava durumu bilgileri gösteriliyor. Sayfanın en altında gün doğumu ve gün batımı saatleri de gösteriliyor. Hava durumuna göre uygulamanın kullanıcı arayüzündeki renkler de değişiklik gösteriyor.

Uygulamanın menü bölümüne baktığımızda; MeteoUYARI altında Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sunulan çeşitli hava uyarıları harita üzerinde görüntüleniyor. Bunun haricinde Uyarılar adında farklı bir bölüm daha bulunuyor. Hava durumunu paylaş bölümünden ise ekranınızda gördüğünüz yerleşim yerinin hava durumu bilgilerini gösteren bir bilgi kartını fotoğraf olarak sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Hava Durumu & Radar

hava durumu & radar

Hava Durumu & Radar uygulaması, adından da anlaşılacağı üzere sadece hava durumu bilgilerini sunmakla kalmıyor, radar görüntülerini de gösteriyor. Konum servisleri aracılığıyla bulunduğunuz yerin hava durumunu görebileceğiniz gibi, sağ üst köşedeki arama bölümünü kullanarak da farklı konumları ekleyebilirsiniz. Uygulama, önümüzdeki 90 dakikanın hava durumunun yanı sıra saatlik ve 10 günlük hava tahminlerini de gösteriyor. Aynı sayfada radar görüntüsü, sahil kesimindeki hava durumu da yer alıyor.

Bu uygulama sunduğu bilgiler ve grafikler açısından epey zengin. 14 günlük hava durumu bilgisini grafik eşliğinde görebilirsiniz. Buna ek olarak bulunduğunuz yerin yakınındaki web kamerasının canlı görüntüsünü de uygulamadan izleyebilir, böylelikle farklı bir yolla da hava durumu bilgisini alabilirsiniz. Eğer isterseniz, çekeceğiniz bir fotoğrafla bulunduğunuz konumun hava durumunu diğer uygulama kullanıcılarına gösterebilir, böylelikle uygulamaya bir katkıda bulunabilirsiniz.

Radar görüntüleri sayfasında ise 5 dakika ve 15 dakikalık aralıklarla değişimler gösteriliyor. Geride kalan 24 saatin veya önümüzdeki üç günün radar görüntülerini de uygulamada görebilirsiniz. Hava, yağış ve sıcaklık radarları da sunulan seçenekler arasında yer alıyor.

Hava Durumu & Radar uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Windy.com

windy.com

Özellikle denizciler için kullanışlı bir uygulama olan Windy.com akıllı telefon ekranına anlaşılır grafikleri ve görüntüleri sığdırmayı başarıyor. Uygulamayı açtığınızda geniş bir coğrafyadaki rüzgar yönlerini ve kuvvetlerini harita üzerinde görebilirsiniz. Ekranın sağına yerleştirilmiş menüden ise hava radarı ve uydu görüntülerine geçiş yapabilirsiniz. Önümüzdeki 10 güne yönelik hava ve rüzgar tahminlerini de sayfanın alt kısmına yerleştirilmiş zaman çizgisi üzerinden ister elle seçerek ister animasyon hâlinde görebilirsiniz.

Windy.com uygulamasının sunduğu haritalar ve radar görüntüleri sadece rüzgar ve hava durumu ile sınırlı değil. Yağmur ve şimşek durumu, sıcaklık, bulutlar, dalgalar, hava kalitesi gibi diğer katmanları da uygulama üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Harita üzerinde seçtiğiniz bir noktaya ait hava durumu detaylarını da görebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yere kar yağacaksa, yerdeki kar kalınlığına yönelik tahminleri de Windy.com üzerinde görmek mümkün.

Windy.com görselliğin yanı sıra sunduğu bilgilerle kullanışlı. Hava durumuna olan ilgisi güncel ihtiyacın ötesine geçip de biraz hobi hâlini alanlar için de, bu hava durumu uygulaması kesinlikle tavsiye edilir. Windy.com iOS ve Android’de ücretsiz olarak sunuluyor. Windy Premium abonesi olursanız, reklamlardan arındırılmış bir görünüme ve daha detaylı, hızlı bir veri akışına sahip olabilirsiniz.

Yahoo Hava Durumu

yahoo hava durumu

Yahoo Hava Durumu uygulaması özellikle sunduğu görsel arayüzle beğeni kazanıyor. Tam ekranda açıklayıcı hava durumu bilgisinin yanı sıra bulunduğunuz şehre ait güzel bir fotoğraf da arka planı süslüyor. Üstelik günün zamanına ve anlık hava durumuna göre gösterilen duvar kağıdı da değişiklik gösteriyor. Beş günlük hava durumunu, etkileşimli radar, sıcaklık ve uydu haritalarını da uygulama içinde görebilirsiniz. Öte yandan bulunduğunuz yerin hava kalitesi de gösteriliyor.

Yahoo’nun hava durumu uygulaması diğer uygulamalara göre daha az detay ve özelliğe sahip. Ancak bu uygulama sade ve anlaşılır kullanıcı arayüzüyle dikkat çekiyor. Fazla detaylarla uğraşmadan, sadece günlük veya birkaç günlük hava durumunu anlaşılır biçimde görmek isteyenler için Yahoo Hava Durumu uygulaması önerilir.

Cevap bırakın