Harici pil çözümlerini fotoğraf dünyasında kullanmak

0

pil01

Ağırlıklı olarak telefon şarj etmek için tercih edilen harici pil çözümleri, fotoğraf makineleri için de kullanılabiliyor. Pratik örneklerle bunun nasıl olduğuna bakalım.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber standartlaşan konulardan biri de cep telefonlarının bağlantı yuvaları oldu. Özellikle Avrupa Birliği’nin aldığı kararlar ile son 4 yıldır cep telefonlarında standart olarak microUSB bağlantısı kullanılıyor. Bu da beraberinde tek bir kablo ile birçok marka/model cep telefonunu şarj edebileceğimiz anlamına geliyor. Son dönemde bazı cep telefonlarında USB Type C bağlantısı da kullanılıyor. Bu kablo türünün bağlantısı iki yönlü de kullanılabiliyor. Yani microUSB’de olduğu gibi tek yönlü takılma zorunluluğu yok. Kablonun telefon bağlantı kısmı çift taraflı takılabiliyor.

Micro ya da mini USB bağlantısı uzun yıllardır sadece cep telefonlarında değil fotoğraf makinelerinde de yer alan bir teknoloji. Ancak yakın zamana kadar bu bağlantı sadece data yani veri aktarmak için kullanılıyordu. Son 2-3 yıldır ise özellikle microUSB bağlantısı aynı zamanda şarj için de kullanılmaya başlandı. İster aynasız ister kompakt olsun artık birçok fotoğraf makinesi microUSB bağlantısı üzerinden şarj olabiliyor. Bir üründe bu özelliğin olup olmadığını satın almadan önce kontrol etmeniz gerekiyor. Zira bu özellik sonradan eklenemiyor. Bu yüzden fotoğraf makinesini satın almadan önce (bu özellik sizin için önemliyse) kontrol etmekte fayda var.

pil02

Arazide iken şarj edin

Fotoğraf makineleri ile karşılaşılan en büyük sorun kullanım sırasında şarjlarının bitmesi. Yıllardır yaşadığım en büyük sorunlardan biri bu. Az fotoğraf çekiyor ya da sürekli elektriğe yakın bir yerlerdeyseniz (ve pil şarj edecek vaktiniz varsa) bu çok büyük bir sorun olmayabilir. Ama bir günde birkaç bin kare fotoğraf ya da sürekli video çekmeniz gereken bir yerdeyseniz ve pil şarj etmeye vaktiniz yoksa bu konu önemli hale geliyor.

İşte microUSB bağlantısı olan ve bu bağlantıdan şarj olabilen bir fotoğraf makineniz varsa alabileceğiniz bir harici pil çözümü size arazide ve hareket halinde iken şarj imkanı sunacaktır. Standart USB bağlantısı içeren bu pil çözümleri en azından günü kurtarmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Şimdi bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken konulara bakalım:

  • Bazı fotoğraf makineleri şarj olurken kullanıma izin vermez. Bu bakımdan şarj işlemini dinlenirken ya da ara vermişken yapmanızı öneririm.
  • Yanınızda en az 5-6 bin mAh gücünde bir pil olsun. Mümkünse 10 bin mAh çok daha iyi olacaktır. Bu sizi en azından 2 kez şarj imkanı sunar.
  • Harici piliniz şarjının dolu olmasına özen gösterin. Kimse doğanın ortasında elektrikten uzak bir ortamdan boş bir pille kalmak istemez
  • microUSB bağlantısından şarj olabilen fotoğraf makineleri aynı zamanda otomobilde (araç şarjı ile) ve bilgisayar üzerinden (bilgisayarın pilini bitireceğini unutmayın) şarj edilebilir. Zorda kaldığınızda ve imkanınız varsa bu seçenekleri de dikkate alın.
  • Bu tarz şarj işlemleri için kaliteli ve bilindik markaların harici pil çözümlerini tercih edin. Ucuz diye bilinmeyen markalara yatırım yapmayın. Sonradan sıkıntı yaşarsınız.
  • Harici pil çözümlerinin birçoğunda iki adet USB çıkışı bulunur. Bu sayede aynı anda iki cihazı (bir fotoğraf makinesi, bir telefon ya da iki fotoğraf makinesi gibi) şarj edebilirsiniz. Ancak bu durumda harici pilin daha çabuk biteceğini söylememe gerek yok sanırım.

Çok fotoğraf çekiyor ve sıklıkla elektrikten uzak ortamlarda bulunuyorsanız, bir de USB’den şarj olabilen bir fotoğraf makineniz varsa harici pil çözümlerini kullanmanızı öneririm. Anlatması benden denemesi sizden

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın