Harici DVD sürücü kullanmanın faydaları

0

Teknoloji ne kadar büyük bir hızla ilerliyor değil mi? Her geçen gün yeni bir depolama teknolojisi ile tanışıyor ve belirli bir süre bu teknolojiyi kullandıktan sonra onun da bir üst seviyesine geçiyoruz. İşin en dikkat çeken yanı ise depolama kapasite standarlarının son 25 yıl içinde yüzlerce kat artmış olması. Aslında ilk CD teknolojisi ile tanışmamız 1982 yılına denk geliyor. O dönemde CD’leri uzunca bir süre oldukça severek kullandık. İlk başta müzik endüstrisi tarafından kullanılan CD’ler depolama amaçlı olarak 1990 yılından sonra kullanılmaya başlandı.

CD teknolojisinde 90’lı yıllarda 1x hızında ilk optik sürücülerle tanıştık. Daha sonra bu alanda teknolojik ilerleme çok hızlı oldu ve 20x, 32x, 36x, 40x, 48x, 52x, 76X ve 72X hıza sahip sürücülerle tanıştık.

1995’de DVD’lerle Tanıştık

Kapasite gereksinimleri o kadar büyüyordu ki 1995 yılında çok büyük kapasite sunabilen yeni bir standart üzerinde çalışma yapılarak DVD teknolojisi ortaya çıktı.Bir çeşit yüksek kapasitede elektronik kayıt ortamı sunan DVD ismi aslında İngilizce Digital Versatile Disc kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktaydı Artık günümüzde 4.7 GB kapasiteye sahip DVD’ler önemli bir kapasite ihtiyacımıza çözüm sunmaktadırlar ve günümüzde hala rağbet görmektedirler.

Aslında CD-DVD teknolojilerinin kısa tarihçesi hakkında bilgi verdikten sonra asıl konumuza gelmek istiyorum. Artık hepimiz dahili bir DVD sürücü ile neler yapılabileceğini az çok biliyoruz. Size Harici DVD sürücüsüne sahip olduğunuzda ne gibi kullanım faydaları olabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bir harici DVD sürücüsüne sahip olduğunuzda bu cihazı hem evinizdeki veya işyerinizdeki masaüstü bilgisayarda hem de nerede olursanız olun dizüstü bilgisayarınızda USB 2.0 veya USB 3.0 seçenekleriyle kullanabilirsiniz.

Harici DVD Sürücü Nerelerde Avantajlı?

Eğer harici bir DVD sürücü alacaksanız bunu gerçekten biran önce yapmanızı öneririm. Çünkü portatif olarak olarak yanınızda taşıyabileceğiniz ve oldukça az yer kaplayan bu cihazı çok farklı amaçlarla ve çok farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

Günümüzde artık dizüstü bilgisayarları artık çok inceldi ve büyük çoğunluğunda dahili bir DVD sürücü bulunmuyor. Sadece dahili DVD sürücüsü olmayan bilgisayarınızda kullanmak için bile satın almanızda fayda var. Özellikle mobil olarak hareket ederken elinize geçen bir bir DVD’yi okutmak problem olmaktan çıkacaktır.

Acil Olarak Bir İş İçin DVD Hazırlamanız İstendiğinde

İşinizle ilgili acil olarak bir DVD hazırlayıp bir yerlere göndermeniz gerekebilir. Yani bazı işle ilgili dosyaları ve fotoğrafları DVD’ye yazmanı gerekebilir. İşyerinden uzaksanız bazen DVD sürücü bulmak çok zor bir arkadaşınızdan bulsanız bile onun bilgisayarında işlemler yapmak karşılıklı olarak iki taraf için de büyük sıkıntı olabilir. Bu yüzden yanınızda taşıyacağınız bir DVD sürücü durumu kurtarmanızı, hız kazanmanızı ve başkalarına ihtiyaç duymamanızı sağlayacaktır. Artık DVD sürücülerin  hepsinde yazma özelliği bulunduğundan bir DVD sürücü satın aldığınızda hem okuyabiliyor hem de DVD’ye dosyalarınızı yazdırabiliyorsunuz.

Tatile Gittiğinizde Canınız Film Seyretmek İsteyebilir

Tatilde veya yazlıktasınız canınız film seyretmek istediğinde harici bir DVD sürücüsü bir anda bilgisayarınızı bir sinema salonuna dönüştürebilir. Aynı zamanda küçük çoğunuzu oyalamak için onlara çizgi film seyrettirebileceğiniz bir cihazın varlığı çok gerekli olabilir.

Satın Aldığınız Veya Arkadaşlarınızın Getirdiği DVD’nin İçinde Neler Olduğunu Görmek Gerektiğinde

Bazı durumlarda başınıza geliyordur. Satın aldığınız bir derginin ekinde, çok beğendiğiniz bir filmin DVD’sini bulduğunuzda veya bir arkadaşınız bak sana ne hazırladım diye verdiği bir DVD olduğunda Harici DVD Sürücüsünü bilgisayarınıza takarak DVD ile istediğiniz gibi çalışabilirsiniz.

Özetle bilgisayarınıza takılı sabit bir DVD sürücünüz varsa çok gerekli olmayabilir fakat DVD sürücüsüne sahip değilseniz fiyatları oldukça makul ve 100TL seviyelerinde olan Harici bir DVD Sürücüsünü alın ve yanınızda bulunsun diye öneriyorum.

Cevap bırakın