Harici bellek kartı okuyucularının kullanım alanları

0

Her ne kadar bilgisayarlarda bütünleşik olarak yer alsalar da harici bellek kartı okuyucularının halen önemli bazı kullanım alanları bulunuyor. Gelin bunlara birlikte bakalım.

Bellek kartları özellikle fotoğraf makineleri ve aksiyon kameralarında kullanılan, fotoğraf ve video kayıtlarının yapıldığı minik aksesuarlar. Birçok farklı sürümü olsa da günümüzde ağırlıklı olarak microSD ve SD bellek kartları kullanılıyor.

Bellek kartları özellikle düzenli olarak video kamera, fotoğraf makinesi ya da aksiyon kamerası kullananlar için çok önemli. Zira tüm fotoğraf ve videolar bu minik aksesuarlarda saklanıyor. Bellek kartlarındaki bilgileri bilgisayara aktarmak ise her zaman kolay bir işlem değil.

Harici bellek kartı okuyucularının kullanım alanları

Son yıllarda dizüstü bilgisayarların neredeyse tamamında kart okuyucu olduğu (ama genelde sadece SD kart desteği var) için bu fotoğraf ve videoları aktarmak çok sorun olmuyor. Ancak eğer bu işlemi sürekli yapıyorsanız ve aktardığınız dosyalar çok fazla yer kaplıyorsa (birkaç GB gibi) dahili kart okuyucular işinize yaramayacaktır.

İşte bu tarz işlemler için kullanabileceğimiz harici kart okuyucular da bulunuyor. Bunların neredeyse tamamı USB bağlantısını kullandığı için ister dizüstü ister masaüstü bilgisayarlarda çalışıyor. Bu tarz aksesuarların tamamında birden fazla türde bellek kartı desteği bulunuyor. Yani ister microSD isterseniz SD bellek kart türlerini bu bellek kart okuyucularla kullanabiliyorsunuz. Hatta bazı modellerde günümüzde fazla kullanılmasa da yine üst düzey DSLR modellerinde desteklenen CompactFlash bellek kartı yuvası da bulunuyor. Bu tarz bellek kartı okuyucularının sadece tek bir türe destek veren ya da çok küçük olan (microSD için) sürümleri de bulunuyor. Sadece belli bir işleve yönelik bu kart okuyucular da fazlasıyla iş görür.

Öte yandan bu bellek kartı okuyucularının masaüstü bilgisayarlar için olan sürümleri de bulunuyor. Bunlar bilgisayar kasasının ön yüzüne takılarak kullanılıyor ve üzerlerinde her türlü bellek kartı (Memory Stick, Memory Stick Duo, Compact Flash, SD, MMC, xD-Picture Card) için destek bulunuyor.

Bellek kartı okuyucu alırken neye dikkat edilmeli

Bu tarz ürünleri satın alırken kullandığınız bilgisayarla uyumlu sürümünü almanız gerekiyor. Ayrıca eğer yüksek hıza ihtiyacınız varsa USB 2.0 yerine USB 3.0 desteği olan sürümleri tercih etmek gerekiyor. Eğer çok fazla yer kaplayan dosya aktarımı yapacaksanız kesinlikle USB 3.0 olan sürümleri tercih etmek gerekiyor. Çünkü bu iki USB türünde çok ciddi hız farkı oluyor ve birkaç GB video aktardığınızda beklediğiniz süre ciddi anlamda artabiliyor.

Ayrıca bu tarz ürünleri satın alırken elinizdeki bellek kartını okuyup okuyamadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Elinizde SD kart varsa bunun sadece microSD bellek kartı okuyan bir okuyucuda kullanamazsanız. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi öneririm.

Harici bellek kartı okuyucuları özellikle profesyoneller için vazgeçilmez aksesuarlardan biri. Çok ciddi zaman kazandıran bu ürünler dosya aktarımını birkaç saniye mertebesine indirebilecek yegane aksesuarların başında geliyor.

Işığınız bol olsun…

MediaMarkt internet sitesi üzerinden satın alınabilecek kart okuyucuları ilgili sayfada görebilirsiniz.

 

Cevap bırakın