Hard Diskinizin Bozulacağını Hangi İpuçlarından Anlarsınız?

0

Hard diskinizin bozulacağını dikkatlice takip edeceğiniz bazı ipuçlarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Böylece önlem alarak hem hard diskinizi ve içinde bulunan bilgileri rahatlıkla kurtarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hard diskinizi sürekli takip ederek olası vereceği sinyalleri doğru analiz edebilmektir. Aşağıda verilen bilgilerden hard diskinizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanıza yardımcı olacak teşhis yöntemlerini görebilirsiniz. 

Hard Diskinizin Bozulacağını Anlamanın Yolları

Gelin hep birlikte aşağıdaki başlıkları inceleyelim

Dosyalarınız Normalden Daha Geç Açılmaya Başlar

Kullanılan hard diskteki plakalarda oluşan arıza nedeniyle diskten verim almak zorlaşır. Her geçen zaman dosyaların açılma zamanı uzadığı gibi süreç uzadığında aşırı uzayan bekleme süresi veya dosyanın açılmayıp bilgisayarın kilitlenmesi durumlarıyla karşılaşılır. Ayrıca diskte bozukluk varken “checkdisk” işlemi yaparsanız diskte daha büyük hasara yol açabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olun.  

Hard Disk Çalıştığında Normal Olmayan Sesler Duyulur

En net bozulma belirtisi diskiniz çalışırken çıkardığı normalin dışındaki seslerdir. Bu sesler kimi zaman bir tıkırtı şeklinde olurken bazen de iç gıcıklayan bir sürtünme sesidir. Bu sesleri duyuyorsanız diskin motorunun, kafasının ya da plakalarının hasar gördüğünü anlamanız gerekir. Hemen bilgisayarınızı fişten çıkartarak profesyonel yardım almanızı öneririz.

Bilgisayarda Yavaşlık ve Donma Oluşur

Diskte bozulma başladığında bilgisayarınızda da bazı sorunlar yaşamaya başlarsınız. En sık görülen belirtiler dosya açma veya program yükleme hızında yavaşlık ve donma durumudur. İşletim sistemi çökmeye başlar ve bu çökme işlemi sıklaşır. Yavaş yavaş işlem yapamaz duruma gelinir.

Bilgisayarınızda Hard Diski Tanıma Sorunu Oluşur

Bilgisayarınız açılırken eğer hard diski tanımıyorsa yine hard disk kaynaklı ciddi bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir sorun ile sık olarak karşılaşıyorsanız büyük olasılıkla hard diskiniz bozulmak üzeredir. Yine kendi kendinize problemi çözmeye çalışmadan destek almaya bakın.

Hard Disk Sıvı İle Temas Ederse

Hard diskiniz farklı sebeplerle sıvı temasına maruz kalırsa verilerinize erişemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda sıvı temasından hemen sonra çok hızlı bir şekilde profesyonel destek almalısınız.

Gelinen Son Nokta: Dosyalarınız Yok Olmaya Başlar

Hard disk bozulmalarında gelinen son nokta dosyalarınızın kaybolmaya başladığı durumlardır. Böyle bir durum başınıza geldiğinde artık diskte bir işlem yapmayı bırakın ve hızlı bir biçimde profesyonel destek almaya bakın. Mutlaka dosyalarınızın bir yedeği olsun. Çünkü böyle bir durumda verileri kurtarma şansınız olmayabilir. 

 

Cevap bırakın