Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiHangi yazıcı sizin için daha uygun

  Hangi yazıcı sizin için daha uygun

  Bilgisayarların ev ve iş yerlerine girmesi ile birlikte yazıcılar da hayatımızın bir parçası oldu. Eğer evinizde ya da ofisinizde bir yazıcınız yoksa ya da yazıcınızı değiştirmek istiyorsanız, bu yazımda yazıcı seçerken dikkat etmeniz gereken çeşitli püf noktalarını sizlere aktarmaya çalışacağım.

  Teknolojiyle birlikte yazıcılar da gelişti, şu anda ihtiyaçlara yönelik nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli, lazer, etiket yazıcı hatta üç boyutlu yazıcılar bulunuyor. Bu yüzden yazıcı almadan önce yapılması gereken en önemli şey ihtiyaçların belirlenmesi. Ayda kaç sayfa yazdırılacak, renkli mi yoksa daha çok sadece siyah mı baskı alınacak, amaç fotoğraf yazdırmak mı, yazdırmanın yanında tarayıcı gibi farklı modüllere de ihtiyaç var mı gibi soruların cevaplanması gerekiyor.

  Mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazer mi?

  Aslında her iki teknolojinin de kendine has avantajları var. Eğer sadece metin tabanlı ve sadece siyah renk kullanılacaksa, hız da önemliyse lazer yazıcı bu iş için biçilmiş kaftan. Eğer renkli ve kaliteli baskılar almak istiyorsanız o zaman mürekkep püskürtmeli yazıcı sizin için uygun. Ayda bir ya da iki kere çocuğunuzun ödevini bastıracaksanız mürekkep püskürtmeli yazıcı alıp hayatınıza devam edebilirsiniz. Ama çok fazla baskı alıyorsanız, baskı miktarınız da yüksekse ve çok yüksek kaliteli baskı istemiyorsanız bir de hızlı olsun diyorsanız lazer yazıcı ile ilerlemenizde fayda var. Lazer yazıcı sizin için daha ekonomik olacaktır.

  Mürekkep püskürtmeli yazıcı seçenekleri için buraya, lazer yazıcı seçenekleri için buraya tıklayabilirsiniz…

  Çok fonksiyonlu (hepsi bir arada) yazıcılar

  Yine ihtiyacınıza göre belirlemeniz gereken bir durum. Eğer yazıcı işlevinin yanında belge taramak, fotokopi çekmek, faks alıp göndermek, taradığınız dokümanı e-posta ile doğrudan yazıcıdan göndermek gibi işlevlere ihtiyaç duyuyorsanız çok fonksiyonlu yazıcıları gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede ehliyet ya da nüfus cüzdanınızın fotokopisine ihtiyaç duyduğunuzda anında alabilir ya da bir belgeyi tarayıp bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

  Çok fonksiyonlu yazıcı seçenekleri için buraya tıklayabilirsiniz…

  Ağ üzerinden yazdırma

  Artık birçok evde birden fazla bilgisayar bulunuyor. Tek yazıcıyı bu bilgisayarlarla hatta tabletlerle, akıllı telefonlarla da kullanma ihtiyacı oluyor. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa ağa bağlanabilen, hatta kablosuz ağ desteği bulunan bir yazıcı tercih etmenizde büyük fayda var. Böylelikle cep telefonunuzdan dahi yazdırma işlemini yapabilirsiniz. Eğer evinizdeki kablosuz modeme USB ile yazıcı bağlanabiliyorsa uyumlu bir modele de bakabilirsiniz. Böylece kablosuz yazıcı probleminizi çok daha ucuza çözebilirsiniz. Wi-Fi Direct ya da NFC gibi teknolojilere sahip yazıcılar da var. Bu yazıcıların amacı ise tabletler ve akıllı telefonlar gibi cihazlardan baskı almayı kolaylaştırmak. Bu arada bazı yazıcılarda aynı zamanda hafıza kartı ya da USB bellek desteği de bulunuyor. Böylelikle doğrudan hafıza kartı ya da USB bellek üzerinden yazdırabilmek mümkün.

  PC’den mi yoksa Mac’den mi yazdırıyorsunuz?

  Eğer evde ya da ofiste Mac bilgisayar kullanıyorsanız bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da alacağınız yazıcının Mac uyumlu olması. Aksi takdirde Mac’inizden yazdırırken problem yaşayabilir hatta hiç baskı dahi alamayabilirsiniz.

  Fotoğraf baskısı

  Eğer fotoğraf basmak birinci amacınız ise sadece fotoğraf baskısına yönelik üretilmiş yazıcılar bulunuyor. Bu yazıcılardan oldukça kaliteli fotoğraf baskısı alınabiliyor.

  Maliyetler

  Yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise toplam sahip olma maliyeti. Yazıcının ilk satın alma maliyetine bakarak aldığınız takdirde uzun vadede zarar edebilirsiniz. Bu yüzden kartuş ya da toner fiyatına, bunlarla kaç sayfa yazdırabileceğinize ve yıllık tahmini kaç sayfa baskı alacağınızı karşılaştırarak uzun vadedeki yazıcı maliyetini çıkarabilir ve en uygun yazıcıyı bulabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise yazıcıyı ilk aldığınızda kartuşlarının ya da tonerinin tam dolu olup olmadığı. Eğer tam dolu değilse kısa bir süre sonra yeni kartuşlar ya da tonerler satın almak zorunda kalabilirsiniz.

  İhtiyaçlarınıza en uygun yazıcıyı seçmek ve seçenekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN