Hangi laptop size göre? Satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Günden güne gelişen bilgisayar sektöründe birçok ihtiyaca yönelik laptop seçenekleri mevcut. Peki bunlardan hangisi size göre bunu biliyor musunuz?

0

Laptoplar günümüzde geçmişe göre fazlasıyla gelişti, evrimleşti, güçlendi ve her ihtiyaca yönelik olmak üzere birçok farklı segmente ayrıldı. Bu segmentlerden bazıları ise; giriş ve orta segment, Gaming laptop, Business laptop vb. isimlendirmeyle karşımızdalar. Peki bunlardan hangisi size göre? Hangisi sizin günlük kullanımınıza uygun? Gelin hep beraber buna cevap arayalım.

Giriş ve Orta Segment Laptoplar

Bu kategoride yer alan laptoplar veya bir diğer adıyla dizüstü bilgisayarlar günlük kullanım için ideal diyebileceğimiz konumdalar. İnternette gezinmek, film ve dizi izlemek, pandemi sebebiyle evlerinde olanlar için iş veya okul için görüntülü sohbet ihtiyacını gidermek, basit Word, Excel dosyalarında çalışmak gibi işlevler rahat bir şekilde yapabiliyorlar. Genellikle Intel tarafında Intel Pentium ve Intel i3 işlemcili laptoplar veya AMD tarafında da AMD Ryzen 3 işlemcisisin yanında dahili grafik kartına sahip olan modeller tercih edilebilir. Bu işlemci ve grafik birimine sahip olan bilgisayarların sizin için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Gaming Laptoplar

Gaming laptoplar son dönemlerde isimlerinden çokça söz ettiren, revaçta olan modellerin başında geliyor. Çünkü içerisinde bulundurdukları işlemciler, ekran kartları, ekran özellikleri bir arada sunuyorlar. Hal böyle olunca da masaüstü bir bilgisayardan daha çok esneklik sağlıyorlar. Ayrıca masaüstü bilgisayar toplamak yerine bu şekilde bir Gaming laptop almak kimi zaman daha ucuza bile gelebiliyor! Bir Gaming laptop alırken dikkat edilmesi noktalardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Oyunlardaki akıcılığı en üst seviyede hissetmek çok önemli. Bu yüzden bir Gaming laptopta aranan en önemli özellikler yüksek tazeleme oranına (Hertz) sahip olmasıdır. Bu yüzden yüksek Hertz oranına sahip olan laptoplarda akıcılıkta yüksek oranda olacağı için oyunlar çok daha eğlenceli bir hal alacaktır. Ek olarak en yeni nesil Intel işlemcilerden i7 ve i9 işlemciler ve AMD Ryzen 7 ve Ryzen 9 işlemciler oyun anlamında sizi çok rahat ettirmenin yanında grafik biriminde ise en yeni nesil NVDIA GeForce RTX serisi tercih edilebilir.. Bunun yanında da yüksek hafıza ve yüksek RAM kapasitesine sahip olması (örneğin: 16GB RAM veya 32GB RAM) en önemli noktalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca mekanik bir klavye ve tepkime hızı oldukça iyi olan bir fare almanızı tavsiye ederiz!

Business Laptoplar

Bu segmente geldiğimizde ise önemli olan noktalardan birisi laptopun olabildiğince taşınabilir olması. Hafif, ince ve şık görünüme sahip olmalı. Bunun yanında da özellik tarafında da güçlü olmalı ki iş dünyasının durmak bilmeyen enerjisiyle başa çıkabilsin. Ekranının parlak, canlı ve yüksek çözünürlüklü olması onları herhangi bir işle uğraşırken ekrandaki bilgilerin daha rahat okunabilmesini ve olası bir hataya sebebiyet vermemesine yardımcı olabilir. Bu yüzden FHD ve yukarısında bir çözünürlüğe sahip olmalı ve parlaklık değeri de yüksek olmalıdır. Boyut kısmında ultrabook diye tabir edebileceğimiz 13″,14″ ekranlar ve maksimum 15.6″ olmalıdır.

İşlemci tarafında ise aynı Gaming laptoplarda olduğu gibi yüksek hızlarda çalışan Intel işlemcilerden i7 ve i9 işlemciler ve AMD Ryzen 7 ve Ryzen 9 işlemciler bulunmalı ve RAM kapasitesi ise yine Gaming laptoplar gibi  8GB,16GB ve üstü olan modeller tercih edilmelidir. Ek olarak pil tarafında da güçlü bir pile sahip olmalı çünkü gün boyu yapılan işlerde yarı yolda kalmak istemezsiniz. 60Wh (Watt/saat) üzerindeki pil değerleri bir business laptop için yeterli seviyelerde denilebilir.

Taşınabilirlik bir business laptop için olmazsa olmaz bir özellik olduğu için 2kg ve altı değerler sizin için en iyi seçenek olabilir. Bununla birlikte iyi bir klavyeye sahip olması da önemli Tuş basım aralıklarından tuş basım şiddetinin iyi olmasına kadar detaylı bir incelemesini yapmalısınız.

Sizin için en iyi laptop hangisi? Hangi segment telefon sizin için en iyi seçenek? Gün içerisinde yaptığınız işlere göre laptop tercihi yapmak hem sizi mutlu eder, hem de bütçenizi daha kontrol altına bir harcama yapmanıza yardımcı olur.

 

 

Cevap bırakın