Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraHangi aksiyon kamerası? 

  Hangi aksiyon kamerası? 

  actioncam01

  Haftada birkaç kez sosyal medyadan ya da farklı kanallardan bana ulaşanlar hangi teknolojik ürünleri alacakları konusunda fikrimi soruyorlar. Bu ürünler arasında yer alan kategorilerden biri de aksiyon kameraları.

  Fiyatları 100 TL’den başlayıp neredeyse 2 bin TL’ye yaklaşan aksiyon kameraları her türlü beklenti ve ihtiyaca yönelik cihazların başında geliyor. Özellikle spor tutkunlarının tercih ettiği ürünlerden biriolan aksiyon kameraları son yıllarda tabana yayılan bir ürün türü oldu. Bazıları kendinden bazıları ise sonradan (kutusundan çıkan ya da daha sonra alınabilen özel kılıflarla) su geçirmez olan bu minik yardımcılarımız giderek daha fazla karşımıza çıkıyor.

  Bu kadar geniş skalada seçenek olunca haliyle kafalar karışıyor? Hangisi benim için uygun sorusu akıllara geliyor ve bu yazıda bu soruyu yanıtlayacağım.

  Birçok farklı aksiyon kamerası olsa da özellik ve fiyatlarına göre bunları giriş, orta ve üst seviye olarak sınıflandırmak mümkün. Elbette bu genel bir sınıflandırma olacak ve bütün cihazları tam anlamıyla bu kategorilere sokmak her zaman mümkün olmayacak. Ancak genel bir fikir vermesi açısından bu kategorizasyonun fayda sağlayacağının altını çizmek isterim. MediaMarkt’ın internet sitesinde yaklaşık 25 farklı aksiyon kamerası bulunuyor. İşte bunlar arasından seçtiğim ürünler.

  Giriş seviyesi

  Bu kategorideki modeller genelde 720p video kayıt çözünürlüğüne sahip. Büyük bir çoğunluğu özel sualtı kılıfı ile beraber satılan bu aksiyon kameraları, video kayıt etmenin yanısıra fotoğraf çekme özelliğine de sahipler. Fiyatları 169 TL’den başlayan bu ürünler genelde en yüksek 500 TL sınırına kadar çıkan aksiyon kameralarından oluşuyor. Marka ve model ismi vermek gerekirse Enza 5 Megapiksel, ION Cool i Cam, S3000, ION SnapCam Lite HD, Camlink CL AC20, Polaroid Cube POLC3BL ve AEE S50 bu ürünler arasında yer alıyor.

  actioncam02

  Orta seviye

  Orta seviye ürünler de giriş seviyesi modellerde olduğu gibi genelde sualtı kılıfı ile geliyor. Bu kategoride bazı ürünler özel kılıf olmadan da belli bir mesafeye kadar sualtında kullanılabiliyor. Bu kategorideki cihazların neredeyse tamamı Full HD video kayıt edebiliyor. Genel olarak fiyatları 500-1000 TL aralığında olan bu modellerin büyük bir çoğunluğu Wi-Fi üzerinden kullanım, uzaktan erişim ve Time Lapse gibi ek özelliklere sahip. Örnek olarak Polaroid Cube POLC3BK, Panasonic HX-A1ME-D, GoPro Hero 4 Session, ION The Game ve ION Air Pro 3 gösterilebilir.

  actioncam03

  Üst seviye

  Bu kategori ise ağırlıklı olarak aksiyon sporu yapanlara hitap ediyor. Profesyonel ya da yarı profesyonel sporcuların ilgi alanına giren bu modeller outdoor spor tutkunları için vazgeçilmez özellikler sunuyor. Bu ürünlerin bir kısmı 2K, bir kısmı da 4K video kayıt desteği sunuyor. Ayrıca bazı modeller bütünleşik ekranı bulunuyor. Bazı modellerde de saat gibi farklı cihazlar üzerinden kullanım imkanı sunuluyor. Bu kategoride ise Sony HDR AS200 VR, GoPro Hero 4 Silver, Garmin Virb Elite, Sony FDRX1000V.E35 ve GoPro Hero 4 Black modelleri yer alıyor.

  actioncam04

  Genel olarak bu kategorilere ayırdığımız aksiyon kameralarını beklenti ve ihtiyaçlarına göre seçebilirsiniz. Böyle bir ihtiyacınız varsa önce bu tarz bir kameraya ne kadar sık ihtiyacınız olacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Sadece yaz aylarında o da bir iki kez kullanmak için çok pahalı bir ürün almaya gerek olmadığı gibi her hafta kırsal alanda yürüyüş yapan biriyseniz çok ucuz bir ürün de işinizi görmeyecektir.

  Genel tavsiyem bu tarz bir ürünü çok sık kullanmayanlar için giriş seviyesi bir model yeterli olacaktır. Orta karar bir kullanıcı iseniz ve hayatın her anını bir şekilde kayıt edeyim derseniz orta seviyeyi öneririm. Spor tutkunu, koşucu, dağcı, motosiklet kullanıcısı, sörf tutkunu ve benzeri hobi ya da meslekleriniz varsa üst düzey bir model sizin için daha uygun olacaktır.

  Ne alırsanız alın aksiyon kameraları yaşadığınız eğlenceli anları kayıt altına almanıza yardımcı olacak güzel ürünlerdir. Alın, kullanın ve heyecanlı anlarınızı herkesle paylaşın.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN