Hacker’ların yeni hedefi: Lüks oteller

0

Hacker’lar tarafından gerçekleştirilen saldırıların ardı arkası kesilmiyor; bu kez de bazı lüks otellerdeki müşteriler hack kurbanı oldu. İşte detaylar…

Kötü niyetli siber korsanların lüks otelleri hedef aldığı ortaya çıktı. Otelde bulunan müşterilerin hacklendiği anlaşıldı. Nasıl mümkün oldu sorusunun yanıtı bir hayli ilginç…

Ortaya çıkan detaylara göre hackerlar, oteldeki müşterilerin cihazlarına ulaşabilmek için ilk olarak otel çalşanlarının cihazlarını ele geçirdiler. Otel çalışanının cihazını hacklemek için e-posta adresine virüs gönderilirken, farklı bazı yöntemlere de başvuruldu.

Hackerların WannaCry zararlısına da yer verdikleri bu saldırıda MS17-010 SMB v1 zafiyetinden yola çıkıldı ve çalışanların cihazından oteldeki müşterilerin cihazlarına ulaşıldığı anlaşıldı. Hackerlar, ulaştıktan sonra cihazda eğer girebilecekleri bir açık keşfederlerse kişisel bilgilere erişerek fidye virüsünü devreye alıyorlar veya duruma göre başka bir virüs yöntemine geçiliyor.

Özellikle güncellenmemiş yazılımlar tehlikede

Ortaya çıkan bilgilere göre özellikle uzun zamandır güncelleme almamış ve eski işletim sistemleri hacker’ların açık hedefi durumunda. Kullanıcıların işletim sistemlerini güncel tutmaları ve antivirüs programına sahip olmalarının önemi belirtiliyor. Hem kaliteli bir antivirüs programı, hem de güncel bir işletim sistemi sahibi olunduğunda siber saldırı alma riski minimuma iniyor.

Dijital dünyaya dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın