Hacker’ların hedefi 30 yaş altı!

0

1473148820_hackerlar__n_hedefi_30_ya___alt____3_

Sosyal medyada bıraktığımız izler bizi dolandırıcıların tuzağına düşürebiliyor. Yapılan son araştırmalara göre, hackerların ilk hedefi sosyal medyayı aktif kullanan gençler olurken, sosyal ağlar avlanma platformları haline dönüşüyor. Konunun uzmanları gençlerin sosyal medya hesaplarını kullanırken gizlilik ayarlarına dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Her gün kontrol etmeden duramadığımız sosyal medya hesaplarımız bazen büyük bir kâbusun başlangıcı olabiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden hacklenen kurbanların %52’sinin 30 yaşın altında olduğu saptandı.

Sahtekârlıktan korunma şirketi CİFAS, halkın, hükümet ve endüstrinin kimlik sahteciliği konusundaki bilinç eksikliği nedeniyle dolandırıcıların kişisel bilgelere ulaşmasını kolaylaştırdığını ve özellikle gençlerin sosyal medya üzerinden isim, doğum tarihi, adres ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinin çalınmasına daha çok maruz kaldıklarını belirtiyor.

İnsanların bilgilerini kullanarak sahte kimlik dolandırıcılığı yapan hackerlar özellikle mobil cihazlar üzerinden kişisel bilgilere ulaşarak banka hesap bilgilerinden tutun da pek çok kişisel bilgiye ulaşabiliyor. Bazen telefonunuzun not bölümüne hatırlamak için yazdığınız önemli bir bilgi, bazen bir görsel, bazen ise banka şifreniz hackerlar tarafından çalınıp size pahalıya mal olabiliyor.

Yapılan son araştırmalar, 2015 yılında gerçekleşen çevrimiçi dolandırıcılıkların %86’sını kimlik dolandırıcılıklarının oluşturduğunu ve gençlerin büyük çoğunluğunun sosyal medya kurbanı olduğunu gözler önüne seriyor.

Cevap bırakın