Dikkat! Hacker’lar bu kez de Minecraft oyuncularını hedef aldı

0

1492670937_Sahte_Modlar_2

Siber saldırganların birçok alanda bilgisayarları, mobil cihazları tehdit ettiği, kullanıcıların da bu konuda bazı güvenlik adımları atmasının büyük önem taşıdığı aşikar. Dijitalin hayata bu denli entegre olduğu günümüzde kötü amaçlı kimselerin farklı metotlarla kişisel verileri ele geçirme, teknolojik cihazlara zarar verme gibi amaçlarla hareket ettikleri görülüyor. İşte bu noktada hayret uyandırıcı bazı yeni bulgulara ulaşıldı. Hacker’lar sınır tanımıyor…

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’ten araştırmacılar, oldukça popüler bir oyun olan Minecraft’ın Android platformunda yer alan eklentilerine yönelik tam 87 zararlı uygulama tespit ettiler. Akıllı telefon ve tabletlere yönelik bu uygulamalar global çapta neredeyse bir milyon defa indirilmiş görünüyor.

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmayı sağlayan oldukça yaygın bir oyun. Mod ise Minecraft için yapılabilen eklentileri ifade ediyor ve bu modlar sayesınde oyuna yeni yaratıklar yüklemek ve oyunu geliştirmek mümkün oluyor.

ESET’in tespitlerine göre siber suçlular, söz konusu modlara yönelik geniş ilgiyi kendi amaçları için kullanmaya odaklandılar. Google Play’de yer alan 87 sahte mod uygulamasının agresif reklamcılık ve dolandırıcılık tehditi taşıdığı duyuruldu.

Söz konusu uygulamalar başlatıldığında, istenilen modu yüklemek için buton içeren bir ekran çıkıyor. Butona tıklandığında ise herhangi bir mod indirilmiyor bunun yerine çirkin içerikli web sayfalarına yönlendirme yapılıyor. Mobil kullanıcıların düşük derecelendirmeye sahip uygulamaları indirmemesi, temkinki olması ve mobil güvenlik yazılımı kullanması öneriliyor.

Cevap bırakın