Güvenlik uzmanlarından doxing’den korunma rehberi  

0

Her yaştan, meslekten ve geçmişe sahip çevrimiçi kullanıcıların karşılaştığı tehditlerden biri olan doxing, yani ifşa amacıyla kişisel bilgileri toplamak veya birine zarar vermek için başka bir şekilde kullanma pratiği günümüzün önemli tehditleri arasında yer alıyor.

Kuruluşlara yönelik veri sızıntıları ve fidye yazılımı saldırıları gibi bazı riskler büyük ölçüde kullanıcının kontrolü dışında olsa da doxing gibi tehditler kullanıcılar tarafından ele alınabilir. Doxing, kullanıcı verilerinin açığa çıktığı pek çok kanalda (forumlar, sosyal medya ve uygulama kayıtları) dikkatli bir tutum izleyerek önlenebilir.

Dijital riskler kullanıcıların kendilerini çevrimiçi olarak ifade etmekten vazgeçmeleri gerektiği anlamına gelmediği gibi, bu çoğu insanın zaten yapmaya istekli olduğu bir şey değildir. Teknoloji ve inovasyon yaşamlarımızı iyileştirmeli, zihinsel refahımızı güçlendirmelidir. Özellikle içinde yaşadığımız zorlu dönemde dijital refah herkes için en önemli öncelik olmalıdır. Bu nedenle dijital vatandaşların kişisel verileri çevrimiçi ortamda nasıl sorumlu bir şekilde ele alacaklarını öğrenmeleri gerekir. Tıpkı mali durumlarımızı ele almamız ve fiziksel işlerle ilgilenmemize benzer şekilde.

Bu nedenle siber güvenlik uzmanları, harici uzmanların da yardımıyla veri kaybı risklerini ve stresini azaltacak ve kullanıcılar için doxing riskini azaltacak özet bir kılavuz oluşturdu. Üç bölüme ayrılan kontrol listesi, tarayıcı etkinliği ve uygulama takibi gibi kontrol ettiğimiz ve kontrol etmediğimiz verileri ve karşılaşabileceğiniz diğer kişilerin bu verileri nasıl kullanabileceğini ele alıyor. Böylece kullanıcılara internette güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olacak doğru bilgi ve araçları sağlayarak, teknolojiden endişe duymadan keyif almalarına ve daha az dijital stres yaşamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Cevap bırakın