Güvenlik kamerası almadan önce bilmeniz gerekenler

0

Güvenlik kamerası almadan önce bilmeniz gerekenler var. Oldu ya evinize hırsız girdi ya da paranoya içerisindesiniz, belki de delil amaçlı olarak bir güvenlik kamerası almaya karar verdiniz. Ancak bu cihazların türlü türlü özellikleri var, hangisi işinizi görür, cihazı nereye takacaksınız, hangi kamera nerede daha iyi olur gibi aklınızda sorular varsa, buyrun sizi şöyle alalım.

Güvenlik kamerası almadan önce bilmeniz gerekenler

Fiziksel alana dikkat edin

Cihazı takacağınız bölgeye elektrik hattı çekmeniz kolay mı? Modeminiz üzerinden mi erişeceksiniz yoksa doğrudan mı? Kablosuz destekli bir model alacaksanız kablosuz kapsama alanı yeterli mi? Almayacaksanız ethernet kablonuz var mı? Görüntünün kör noktası var mı? Bölge rutubetli mi? Dış mekansa gece çiy yapıyor mu? IPX spesifikasyonlarına uygun mu? Çoluk çocuk top oynarken kırmasın? Bunlar dikkat isteyen detaylar ve her birini netleştirmek gerek.

Taranması istenmeyen alanlar

Örneğin hole kurduğunuz bir IP kameranın banyo gibi mahrem bir bölgeyi kaydetmesini istemeyebilirsiniz. Cihazınızın özelliklerinde seçilen bölgeyi karartma uygulamasının olup olmadığından emin olun.

Taranması istenen alanlar

Karartılan bölgenin aksine seçtiğiniz bir bölgede hareket olunca bildirim almak isteyebilirsiniz. Örneğin sokak kapısına kurduğunuz kameranız yoldaki hareketlenmeye ses etmezken, bahçenize atılacak bir adım sonrası size uyarı verebilir.

Kızılötesi de olsun mu?

Standart kameralar her şeyi fark edebilirken, zifiri karanlıkta göremezler. Vücut ısısına duyarlı bir kızılötesi kamera bu soruna derman olacaktır. Cihazın yazılımında belirli boyut ayarlaması da varsa sokak ya da ev hayvanlarını görmezden gelmek mümkün.

Ya gece görüşü?

Kızılötesi ısıya duyarlı olduğu için kırmızılı sarılı renklerin içinden eşgal taraması yapmak imkansız. Bir kişinin en fazla ağırlığını ve boyunu bilebilirsiniz. Belki kıyafetleri de… Fakat gece görüşüne sahip bir model ile simalara kadar seçebilmek mümkün.

Daha geniş bir alanı izleme

Sadece balıkgözü mercekle yetinmeyin, motorlu bir model seçerseniz kameranız hareket ederek daha geniş bir alanı tarar. Bu cihazlar otonom hareket edebildikleri gibi uzaktan da kontrol edilebiliyorlar.

Profesyonel alarm çıkışı

Aylık ücretle satın aldığınız bir güvenlik hizmetine ekstra kamera bağlamak isterseniz, sahip olduğunuz sistemle uyumlu, alarm yönlendirebilen giriş çıkışlara sahip bir kamera bakmanızı öneririz.

Zaman ayarlaması özelliği

Kayıt yaptığınız disk ya da bellek kartını 7/24 kayıtla doldurmak istemeyebilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olan vakitlerde kayıt yapmanız mümkün. Çoğu kamera modeli bu özelliğe sahiptir.

Zaman aşımı özelliği

Sürekli kayıt yapmak istemezseniz, başka bir seçeneğiniz de her belirlediğiniz bir süre aralığında fotoğraf çekmek olabilir. Biz sürekli kayıt önersek de, her iki saniyede bir fotoğraf yeter derseniz, seçim size kalmış.

İnternetten erişim

Uzaktan mobil uygulamayla ya da web arayüzüyle erişilebilen güvenlik kameralar, ayrıca e-posta ya da Dropbox/Google Drive gibi bulut aktarımlarına da sahip olabilmektedir.

İnternetten erişmeyelim derseniz…

İnternete bağlı her şey gibi bu cihazlar da hacker mağduru olabilir. Cihazlarınızı dışarıya erişime kapatmak istiyorsanız, modem ayarlarınızda erişim kontrol bölümünün var olduğundan emin olun.

Cevap bırakın