Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiGünümüzde Teknolojiye Gösterilen İlgi

  Günümüzde Teknolojiye Gösterilen İlgi

  Teknolojik gelişmelerin geldiği noktadan bahsettiğimizde, oldukça fazla konu başlığı olduğunu görüyoruz. Yaşantımızın her alanında zaten bunun etkisindeyiz. Her anımızda bazen farkında olmadan da teknolojiyi kullanıyoruz. Günümüzde teknolojiye olan ilgiyi göstermesi bakımından, bazı yeniliklerin 50 Milyon kullanıcıya ulaşma zamanına bir göz atmanın oldukça bilgilendirici olacağını düşünüyorum.

  Teknolojilerden bazılarının 50 Milyon kullanıcıya ulaşma zamanı:

  Telefon: 75 Yıl

  Radyo:38 Yıl

  Televizyon: 13 yıl

  İnternet: 4 Yıl

  Facebook: 3,5 yıl

  Instagram: 6 hafta

  Angry Birds :35 gün

  Yukarıdaki bilgiler, geçmişte ve günümüzde yeni ürün ya da gelişmelere karşı gösterilen ilginin bir göstergesi olması açısından önemli. Özellikle bilgisayar ve internet kullanılmaya başladıktan sonra ilgili ürünler ile bağlantılı  alanlarda hızlı gelişmeler olmuş ve kabul görmüştür.Geçmişte yeni teknolojilerin, öncelikle kabul edilmesi sürecinden sonra belli bir kullanıcı kitlesine ulaşması oldukça zaman almış, o zamanda geliştirilen teknolojilerin oldukça pahalı ve belli  bölgede kalmış olması bunda etken olmuştur.

  Akıllı telefon veya tablet  çağı da diyebileceğimiz günümüzde ise adaptasyon daha hızlı olmaktadır. İnternet, sosyal medya, TV, vs. aracılığı ile geniş kitleler kısa sürede bilgilendirilmekte, yenilik konusunda beklenti oluşturularak buna yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

  shutterstock_141901750

  Günümüzde bilgisayarlar, akıllı telefonlar, giyilebilir akıllı cihazlar, yazılım, donanım, sağlık, inşaat, vs. alanında insan hayatını kolaylaştıran yeni gelişmeler oluyor ve bu yoğun ilgi ile karşılanıyor.

  İletişim olanaklarının artması ile bilgiye her an her yerden ulaşma kültürü oluşmuş, bu kültür  farklı teknolojileri de kullanarak  hayatın her alanında teknolojiyi  öne çıkartmıştır.

  Teknolojilerin geliştirilme zamanı, kabul görmesi sürecini etkilemiş, toplum yeniliğe ne kadar hazır ise o seviyede de teknolojileri kullanma alışkanlıkları gelişmiştir.

  Geldiğimiz nokta itibarı ile  geliştirilen bazı teknolojik gelişmelerden bahsedecek olursak;

  Uzaya turistik yolculuk için altyapı çalışmaları başlamış durumda. Yakın zamanda turistik geziler  için denemeler yapılıyor.

  Akıllı telefon, tablet gibi mobil iletişim cihazları yoğun olarak kullanılıyor, bu cihazlar için geliştirilen yazılımların sayısı tam anlamı ile patlama yapmış durumda.

  Dünya genelinde cep telefonu ve internet kullanım oranlarına bir bakalım;

  Slide21-500x375

  Yukarıdaki infografiktende anlaşıldığı gibi, dünya nüfusunun neredeyse % 50’sinin cep telefonu var ve %41’inin de aktif internet bağlantısının olduğunu görüyoruz. Bu da özellikle mobil teknolojilerdeki gelişmelerin ne kadar kısa sürede kabul edildiğinin bir göstergesi.

  Sağlık alanında yapılan teknolojik yenilikler hastaların sağlığına kavuşması süresini kısaltıyor, gerek hasta ve gerekse de doktorlar için vazgeçilmez araçlar olarak kullanılıyor.

  Akıllı arabalar geliştiriliyor, buna yönelik yollar yapılıyor. 2015 yılı içinde kullanılmaya başlanacak.

  Geliştirilen akıllı gözlük, saat ve giyilebilir cihazlar ile teknoloji, hayatımızın her alanında yerini alıyor.

  Aynı şekilde akıllı otobüs ve duraklar geliştirilmekte.

  İnsansız hava araçları geliştirildi ve hayatın her alanında kullanılıyor. Bazı hukuksal sorunlar olmasına rağmen, sanal ortamlarda yapılan siparişlerin insansız hava araçları ile evlere getirilmesi konusunda denemeler yapılıyor. İnsansız hava araçları ile artık özçekimler yapılıyor.

  Yakın gelecekte gövdesi tamamen panoramik camla kaplı uçaklar ile yolculuk yapılacağı konusundaki çalışmalar, günümüz insanı tarafından oldukça ilgi ile karşılanıyor.

  Geliştirilen robotlar, insan hayatı için tehlikeli olan ortamlarda kullanılmakta, insanın yapamayacağı işleri yapmaktalar, hayatın rutini içinde verilen görevleri yerine getirmekteler.

  Teknoloji kullanıldıkça devamı geliyor. Günümüz piyasa koşullarında ve yenilikçi şirketler sayesinde hayatın her alanında araştırmacı yaklaşımlar ile sorunlar yada ihtiyaçlar tespit ediliyor, bunların çözümüne yönelik yeni teknolojiler geliştiriliyor.

  Sonuç:
  Teknoloji her zaman mutluluk getir mi? Bu soruya her zaman evet demek doğru olmayabilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN