Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraGünlük eşyaları kullanarak fotoğraf çekmek

  Günlük eşyaları kullanarak fotoğraf çekmek

  ev_foto_01

  Fotoğraf çekerken günlük eşyaları kullanarak profesyonel görüntülere sahip sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için biraz pratik zeka, biraz da teknik bilgi gerekiyor. Gerisi ise tamamen size bağlı.

  Güzel çekilmiş fotoğraflarla ilgili en büyük yanılgı bunların tamamen donanımla ilgili olduğunu düşünmektir. Yani iyi bir fotoğraf makinesi, iyi bir ışık seti, iyi bir flaş ve diğer ekipmanların fotoğrafı bu kadar iyi hale getirdiği düşünülür. Evet genel olarak ekipman fotoğrafın kalitesini etkileyen bir unsurdur. Ama yegane şey değildir. Fotoğrafın arkasında her zaman bir göz, deklanşöre basan birisi vardır.

  Günümüzde ise herkes bu ekipmanlara sahip olamayacağı ya da gerek olmadığı için bazı pratik çözümlerle siz de fotoğraflarınızın kalitesini artırabilirsiniz. Burada anlatacağım çözümlerin tamamını uygun fiyatlarla bulabileceğiniz araç ve gereçlerden oluşmasına dikkat ettim. Siz de kendi pratik düşüncelerinizi kullanarak evdeki eşyalarla bu tip sonuçlar elde edebilirsiniz.

  Işık çözümleri

  Evde sürekli ışık ya da paraflaş bulma imkanınız olmayacağınızdan (varsa kullanan tabi) çeşitli lamba ve ışık kaynakları ile bu konuyu çözebilirsiniz. Işık kaynağı olarak önerim iki adet masa lambası olabilir. Hemen hemen her evde bulunan bu tip lamba çözümlerinden birini fotoğraf makinesinin sağına, diğerini de soluna koyarak ışık sorununa çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca tavandan yansıtma, konunun arkasından ışık tutma ve benzeri denemelerle farklı sonuçlar da alabilirsiniz.

  Yani evdeki basit bir masa lambası bile fotoğraflarınızın daha güzel ve ışıklı görünmesini sağlayacaktır. Özellikle portre çekimlerinde bu yöntemi kullanmanızı öneririm. Öte yandan bu ışıklandırma yöntemi video kayıtlarında da kullanılabilir. Aklınızda olsun.

  Ring light

  Fotoğraf ya da video çekenlerin kullandığı aksesuarlarından biri de Ring Light adı verilen çözümler. Dairesel bir ışık kaynağı olan bu çözümler fotoğraf makinesinin objektifinin önüne takılarak kullanılır. Evdeki bir floresan lamba çözümü de benzer bir iş görecektir. Fakat bu lambayı objektifin önünde bir yere takarken dikkatli olmanızı öneririm. Elektrikle uğraşmak ve biraz el becerisi gerektiren bu iş için profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

  ev_foto_02

  Sonsuz fon

  Beyaz ya da tek renkli sonsuz fonlar fotoğrafçının gününü kurtaran çözümleridir. Elbette böyle bir çözümünüz yoksa evdeki malzemelerle de sonsuz fon yapabilirsiniz. Bunun için büyük bir bez ya da çarşaf işinizi görecektir. Zemine koyacağınız bu bez size doğal bir fon olacağından sonsuz fon işlevi de görecektir. Ayrıca ürün çekiyorsanız bu bezin dokusu da doğal bir görünüm sunacaktır.

  Ayrıca sonsuz fon için kırtasiyelerde bulabileceğiniz 50×70 ya da 70×100 fon kartonları da işinizi görecektir. Çok büyük bir şey çekmiyorsanız bu çözümler işinize yarar.

  Öte yandan fon ya da zeminde kullanmak için çeşitli taşlar, yerine göre nohut, fasulye gibi kuru yiyecekler, toprak zemin ya da benzeri malzemeler kullanılabilir. Burada yeni malzemeler ve çözümler bulmak tamamen size kalmış.

  Döner tabla

  Bazı evlerde bulunan araçlardan biri de bu döner tablalardır. Genelde kahvaltılık malzemelerin konulduğu çeşitli büyüklükleri bulunan bu tablalar özellikle video çekimlerinde işe yarar. Basit bir el hareketi ile hareket ettirilebilen bu tablalar genelde tahtadan üretildikleri için üzerlerinde belli bir büyüklüğe kadar ürün koyup çekim yapılma amacıyla da kullanılabilirler.

  Yukarıda verdiğim örnekleri artırmak, yenilerini eklemek tamamen sizin fikirlerinize kalmış. Ama şunu unutmayın ki üzerinde düşündüğünüzde çok daha iyi fikir ya da çözümleri bulabilirsiniz. Anlatması benden uygulaması sizden.

  Işığınız bol olsun…

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN