Güney Kore’de uzun çalışma saatlerine karşı teknolojik önlem

0

İddialara göre Güney Kore’de uzun çalışma saatlerine çözüm maiyetinde bir proje hayata geçirilmek üzere. İşte detaylar…

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından oluşturulan çalışma kültürü, Japonya’da uzun saatler süren ve çoğu otoriteye göre aşırı sayılabilecek mesai anlayışını beraberinde getirdi. Bu durumun yansımalarına Güney Kore de de rastlanıyor. Doğu Asya ülkesinde yakın zamanda fazla mesaiye önlemeye yönelik bir teknolojik adımın gündeme geleceği konuşuluyor. Açıkçası bu son derece gerçekçi bir iddia…

 Yerel basında çıkan haberlere göre Güney Kore’de başkent Seul için 30 Mart ve her ayın dördüncü haftalarındaki cuma günlerini kapsayacak şekilde bilgisayarlar saat 19.30’da kapatılacak. Mayıs ayında ise her cuma, kamu görevlileri 19.00’da bilgisayarlarını kapatıp işten ayrılacaklar.

Tüm çalışanlar için zorunlu olacağı kaydedilen bu uygulamanın dünyanın herhangi bir ülkesinde hernangi bir örneği bulunmuyor.

Verilen bilgilere göre Güney Kore’de kamu alanında çalışan kimseler yılda ortalama 2.738 saat çalışıyorlar. Bu veri oldukça ilginç, çünkü dünya üzerindeki en uzun çalışma sürelerinden biri. Durumun sağlık ve sosyal sorunları beraberinde getirdiği ve üzerinde durulması gereken önemli bir problem anlamı taşıdığı ifade ediliyor.

Japonya’dan ‘drone’ yanıtı!

Öte yandan Güney Kore’nin dışında Japonya’da da etki alanının daha düşük olacağı tahmin edilen bir takım hamleler söz konusu. Örneğin bazı şitketlerde çok uzun süre çalışan Japonların, üzerlerinde dolaşacak drone’lar tarafından eve gitmeleri yönünde uyarılacağı bilgisi paylaşılıyor. Tüm yönleriyle son derece ilginç olduğuna şüphe yok.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın