Güneş enerjisi üretiminde zirvenin yeni sahibi Çin

0

solar

Çin, hava kirliliği ile başı dertte olan ülkelerden. Bu konuda kırmızı alarm veren dünyanın en kalabalık ülkesinde çeşitli adımlar atılmasına karşın istenen ve ‘olması gereken’ seviyenin son derece uzağında olunduğu da biliniyor. Kısa süre önce dikey ormanların kurulması yönünde planlamayı hayata geçiren ve kıüçük alanlarda daha yoğun ağaç ve dolayısıyla fotosentezin önünü açan Çin’de 2016 yılına ilişkin bazı veriler de daha yeşil bir ülke için çabaların sonuçlarına işaret ediyor.

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiye göre Çin, güneş enerjisi üretiminde tüm dünyada ilk sırada konumlanıyor. Güneş enerjisi üretiminin 77.42 gigawatt’a ulaştığı kaydedilirken, bunun yine de yeterli olmadığının altı çiziliyor.

Öte yandan ülkedeki toplam enerji üretiminde güneş enerjisinin payı yüzde 1 seviyesinde. Beklenti ise üretimin daha da artması yönünde; 2020 yılı itibarıyla hedef 110 gigawatt. Ayrıca güneş enerjisinin ülkedeki genel enerji üretimindeki payının yüzde 1000’in üzerinde artırılması da hedefler arasında yer alıyor. 2030 hedefleri ise ülkedeki enerji üretiminin yüzde 20’sinin güneş enerjisi kaynaklı olması. Geniş bir coğrafi yüzölçümüne sahip olan Çin, daha fazla güneş enerjisi üretim çiftliği ve benzer yapılarla daha ‘yeşil’ bir ülke olma yolunda ilerlemek istiyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın