Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGTA 5 modları tehlike saçıyor

  GTA 5 modları tehlike saçıyor

  maxresdefault (1)(4)

  Grand Theft Auto 5, namı diğer GTA 5, son dönemin en çok oynanan bilgisayar ve konsol oyunlarından biri. Oyunun PlayStation ve Xbox platformlarından sonra Windows işletim sistemine sahip PC’ler için geliştirilen sürümünün de yayınlanmasının ardından yeni bir süreç başladı. Bu sürecin içindeki faktörlerden biri de oyunun artık PC’de de oynanabileceğinden yola çıkılarak geliştirilen modlardı. GTA 5’in mod yapımına tamamen açık bir oyun oluşu, beraberinde kötü amaçlı yazılımları da getirdi. Zaman zaman tespit edilen kötü amaçlı kimselerin hazırladığı oyun modlarına yenileri eklendi.

  GTA 5 için yayınlanan bu hacker kaynaklı modların bazılarının isimleri de ortaya çıktı. Angry Plans ve Nocli’nin aslında GTA 5’e farklı heyecanlar kazandıracak oyun modları olmadığı, kötü amaçlı yazılım korsanlarının oyuncuların kişisel bilgilerini ele geçirmek için kurguladıkları birer mod oldukları netleşti.

  gta53

  Modların hack girişimleri ise bir hayli ilginç. Klavye tuşlarından yazılan her şeyin çalınması temasına dayalı bu yazılımlar, girilen banka şifrelerinden sosyal medya şifrelerine kadar çok sayıda kritik öneme sahip bilginin ele geçirilmesine yol açıyorlar. Bu ve benzeri modların yarattığı risk ise PC oyuncularını tedirgin etmeye yetti. Bu noktada bilgisayar korsanlarına karşı alınacak önlemler büyük önem taşıyor.

  Bu modlar eğer indirildiyse silinmeleri gerekiyor, ayrıca bilgisayara format atılmasında fayda var. Eğer format atılması düşünülmüyorsa geçisi Windows klasörlerinin silinmesi gerekiyor. Ayrıca bilgisayara bir antivirus programının yüklenmesi de özellikle mod yükleyen kimseler için önemli. Son olarak,çok sayıda oyun modundan tercih edilenlerin mutlaka araştırılması gerekiyor. Yorumlar ve kullanıcı puanlamalarının dikkate alınmasında da fayda olduğunu belirtelim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN